Geplaatst op: 10-08-2022
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Vitale Vakantieparken | Deel 3: De visie van de Rijksoverheid

Vitale Vakantieparken | Deel 3: De visie van de Rijksoverheid

Het eerste landelijke congres vitale vakantieparken had als thema ‘Bent u klaar voor de toekomst?’. Voor de organisatie tekenden het ministerie van Binnenlandse Zaken, de provincie Drenthe en Vitale Vakantieparken Drenthe. In een serie artikelen doen we verslag van dit congres. Vandaag belichten we de visie en plannen van de Rijksoverheid. Daarvoor was Directeur-generaal Volkshuisvesting en Bouwen, Chris Kuijpers van het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties naar Drenthe gereisd om het project een vliegende doorstart te geven. 

"We hebben veel geleerd van de aanpak en gaan we nu verder”, hield hij de zaal voor en verhaalde over het traject dat door corona danig in de war werd gestuurd: "In 2018 gingen we van start met de Actieagenda Vakantieparken en dachten ongestoord aan de gang te kunnen gaan. Toen kwam corona, moesten parken sluiten en vielen de buitenlandse toeristen weg.” De pandemie heeft volgens Kuijpers een effect gehad op de aanpak maar dat was nog maar het begin van het hobbelige pad. "Een andere stevige verandering is de oorlog in Oekraïne toen we 50.000 opvangplekken moesten vinden. We hebben ook nadrukkelijk gekeken naar vakantieparken. Dat kwam de huisvesting van arbeidsmigranten, asielzoekers en spoedzoekers nog bovenop.” Kuijpers ziet op vakantieparken veel sociale problematiek, kwetsbare bewoners en onveiligheid. Voor zijn departement is de aanpak van de wooncrisis duidelijk een groot dossier. "De vraag is hoe we de wooncrisis kunnen aanpakken. Natuurlijk door het bouwen van meer woningen maar er wordt ook naar andere plekken gekeken.”

Elk park is uniek

In 2018 startte de actieagenda met als doel meer vitale vakantieparken. "Soms met een verantwoorde aanvulling op de lokale woningmarkt maar zeker geen ruimte meer voor uitbuiting of uit het zicht raken van kwetsbare mensen.” Kuijpers streeft naar veilige vakantieparken met bonafide ondernemers zonder criminaliteit en ondermijning. Maar ook een sector die op het gebied van ruimtelijke ordening op een passende wijze worden gefacilteert.” Daarbij zijn in de optiek van Kuijpers financieel gezonde vakantieparken heel belangrijk. "We hebben geleerd dat elk park uniek is want de verschillen tussen de parken zijn groot. Vanwege eigendomssituatie, gebruik, recreatiewaarde, sociale cohesie en de omgeving.” Kuijpers ziet daarom weinig mogelijkheden tot generieke aanpak. "Maatwerk is altijd nodig en dat maakt het vanuit het rijksperspectief best lastig.” Toch kun je generiek de nodige handvatten bieden: 

  • Goede analyse van de startsituatie
  • Ruimte nemen voor afweging
  • Leren van elkaar

Dat vergt:

  • Een informatiefundament
  • Afwegingskader vitale vakantieparken
  • Expertteam
  • Vitaliteitstool voor ondernemers
  • Pilots voor opschaalbare onderzoeksmethode sociale problematiek

Rijk blijft investeren

Binnenlandse Zaken wil graag verder investeren in Vitale Vakantieparken en heeft voor verdere stappen al een aardige agenda die ze graag samen met betrokken partijen bespreken.

  • We moeten blijven doorpakken door parken in kaart te brengen
  • Gemeenten, provincie en rijk moeten elkaar blijven opzoeken
  • Werk toekomstscenario’s uit voor niet vitale parken met als optie transformeren naar wonen
  • Laten we blijven leren van elkaar.
Trefwoorden: verbllijfsrecreatie, vakantieparken, bungalowparken, campings, toekomst, vitale vakantieparken

CELTH



||| Nieuws |||

22/06/26
Exclusief voor leden
Toverland introduceert zomerpas
Attractiepark Toverland introduceert deze zomer een nieuwe abonnementsvorm: de Summer Pass. Dit tijdelijke abonnement is geldig van 1 juli tot en met 30 september 2026 en in deze periode kunnen Summer Pass-houders Toverland zo vaak bezoeken als ze zelf willen.
22/06/26
Exploitant voor kasteel Hof ter Linden
Na een oproep en selectieprocedure vonden Stichting Kempens Landschap en lokaal bestuur Edegem een exploitant voor Vlaamse kasteel Hof Ter Linden.
22/06/26
Overheid legt scenario op tafel tegen stroomtekort
Om ervoor te zorgen dat er ook op de langere termijn voldoende elektriciteit is, kiest het kabinet voor de invoering van een zogenaamd marktbreed capaciteitsmechanisme.
19/06/26
Transavia breidt fors uit naar Kaapverdië
De luchtvaartmaatschappij Transavia voegt Praia, de hoofdstad van Kaapverdië op het eiland Santiago, toe aan haar netwerk en verdubbelt tegelijkertijd de capaciteit naar het eiland Sal.
19/06/26
Exclusief voor leden
Reisverzekering via ChatGPT
HelloSafe, een digitale reisverzekeringsmakelaar, wordt de eerste speler ter wereld die een native reisverzekeringsapp in ChatGPT aanbiedt.
19/06/26
Exclusief voor leden
Mecanoo ontwerpt nieuw cultuurgebouw Facet in Emmen
Het architectenbureau Mecanoo uit Delft ontwerpt het nieuwe gebouw van Facet aan het Mondriaanplein in Emmen. De gemeente Emmen en Facet hebben Mecanoo geselecteerd voor de verbouwing van het markante cultuurgebouw.
18/06/26
Exclusief voor leden
Rover kiest met jonge directeur voor nieuwe koers
Daan Zieren wordt de nieuwe directeur van Reizigersvereniging Rover. Zieren, momenteel voorzitter van de Jonge Klimaatbeweging, treedt hiermee per 1 juli in de voetsporen van Freek Bos.
18/06/26
Dertien culturele hotspots verbonden aan BlowUp Jubilee
Nog een paar dagen en BlowUp Jubilee, de jubileumeditie van de populaire opblaaskunstexpo in het Museumkwartier Den Haag, komt ten einde. Op zondag 21 juni kunnen bezoekers de slotdag combineren met het betaalde Kunstsnacks, een ontdekkingsdag langs dertien culturele hotspots in het hart van Den Haag.

||| Agenda |||

23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...
25/06/26
25/06/26 t/m 25-06-26: HR-meeting Reiswerk
De eerste HR-meeting van 2026 komt er weer aan. Speciaal voor HR-professionals in de reisbranche. Ti...
26/06/26
26/06/26 t/m 26-06-26: Congres Vitale Vakantieparken Overijssel
Deze dag draait om kennis delen, ideeën opdoen en samen concrete oplossingen vinden voor de uitdagi...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...