Geplaatst op: 18-07-2022
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

De groei van de loonkosten

De groei van de loonkosten
Afbeelding van Gerd Altmann via Pixabay

De loonkosten per gewerkt uur van werknemers zijn in 2021 met 1,3% gestegen ten opzichte van een jaar eerder. Dat is minder dan in 2020, toen de loonkosten nog met 4,3% stegen, de sterkste stijging na 2002. In de horeca daalden de loonkosten juist. Dat blijkt uit cijfers van het CBS.

In 2021 groeide het aantal banen van werknemers met 2% en werknemers werkten in totaal 4,2% meer uren. De loonkosten per gewerkt uur stegen daarmee onderaan de streep met 1,3%. De gemiddelde loonkosten per gewerkt uur kwamen in 2021 uit op ruim 37 euro.

In de periode 2011-2021 zijn de loonkosten in Nederland per gewerkt uur het sterkst gestegen in de financiële dienstverlening (25%), gevolgd door de zorg (24,5%) en de nijverheid en energie (23,9%). In cultuur en recreatie stegen de loonkosten per gewerkt uur in die periode net 18,8%. De kleinste stijging werd gemeten in de horeca (1,0%). Als de uitzonderlijke jaren 2020 en 2021 buiten beschouwing worden gelaten, valt de loonkostenontwikkeling in deze bedrijfstak hoger uit (circa 10%).

Horeca

In 2021 steeg het aantal gewerkte uren in de horeca ten opzichte van 2020 (11,8%), al was het totaal aantal gewerkte uren nog altijd aanzienlijk lager dan in 2019. Waar in bijna alle sectoren de loonkosten per gewerkt uur stegen, daalde die in de horeca sterk (-9,6%). De coronagerelateerde NOW-subsidies zorgden ervoor dat de loonkosten daalden. Hierdoor kwamen de gemiddelde loonkosten per gewerkt uur in 2021 uit op 18 euro. De loonkostensubsidie bedroeg gemiddeld 4,69 euro per gewerkt uur.

Cultuur en recreatie

In de sector cultuur, recreatie en overige diensten stegen de loonkosten per gewerkt uur tussen 2020 en 2021 met 1,0%. 

Loonkosten
Link: https://www.cbs.nl/nl-nl/visualisaties/dashboard-arbeidsmarkt/ontwikkeling-cao-lonen/loonkosten
Topics:Horeca
Trefwoorden: arbeid, ondernemen, loonkosten, horeca, cultuur, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

18/09/26
Exclusief voor leden
Structureel meer flexwerk in evenementen
LVM Agency, een hospitality- en recruitmentbureau uit Nederland, reageert op cijfers die het CBS in juni publiceerde. Die cijfers laten zien dat het aantal jonge oproep- en invalkrachten in Nederland opnieuw is gestegen. Volgens LVM Agency past die groei bij een structurele verschuiving in de horeca- en evenementenbranche.
18/09/26
Exclusief voor leden
Dekkers en Cycle Center openen gezamenlijke vestiging in Valkenburg
Dekkers Tweewielers en Cycle Center hebben op vrijdag 11 september officieel hun nieuwe gezamenlijke vestiging op het Par’Course-terrein in Valkenburg geopend. Fietsen en toerisme is een belangrijke schakel in hun verdienmodel.
18/09/26
Gedeeltelijk groen licht voor GoVolta
De ACM heeft op aanvraag van spoorbedrijf NS een economisch evenwichtstoets (EET) uitgevoerd voor de nieuwe treindiensten van GoVolta Exploitation B.V. Dit betreft diensten van Den Haag Centraal naar Luxemburg en Straatsburg v.v., Den Haag Centraal naar Keulen v.v. en Amsterdam Centraal naar Parijs over de hogesnelheidslijn v.v. ACM ziet geen bezwaar tegen deze verbindingen.
18/09/26
Exclusief voor leden
Van klederdracht tot lounges: Lufthansa in stijl Oktoberfest
Het Oktoberfest is in Nederland groot maar in Duitsland een icoon onder de evenementen. Dit inspireerde Lufthansa om de crews in de vliegtuigen in traditionele outfit te steken en de lounges in stijl aan te kleden.
17/09/26
Hoe krijg je je team mee in de verduurzaming van je organisatie?
Veel toerisme- en recreatieondernemers weten wat er moet veranderen. Minder plastic, meer duurzame mobiliteit, een andere manier van werken met seizoenspersoneel. De strategie is vaak helder — maar de praktijk weerbarstig. Want hoe zorg je dat je medewerkers niet alleen de nieuwe koers kennen, maar er ook écht in meegaan?
17/09/26
Exclusief voor leden
Camperworld Maastricht en NKC starten camperevenement
Eén jaar voor de eerste editie van Camperworld Maastricht, die van 10 tot en met 12 september 2027 plaatsvindt in MECC Maastricht, kondigen Camperworld Maastricht en NKC (Nederlandse Kampeerauto Club) een strategisch partnership aan.
17/09/26
IWTTF viert veerkracht en inclusie op award avond
De sociale onderneming Women in Travel CIC heeft de winnaars bekendgemaakt van de jaarlijkse International Women in Travel and Tourism Forum (IWTTF) Awards 2026. Frank Radstake (ANVR) mocht de awards uitreiken.
17/09/26
Bewoners uitgenodigd in Amsterdamse en Rotterdamse hotels
Na de Open Hotel Week transformeren Amsterdamse en Rotterdamse hotels zich opnieuw tot ontmoetingsplekken voor de wijk. Zaterdag 26 september nodigen deelnemende hotels onder de naam Buurthotel bewoners uit voor een pizza workshop voor kinderen, een les kickboksen of een wildpluk wandeling.

||| Agenda |||

21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...