Geplaatst op: 11-07-2022
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Evenementen herstellen licht in 2021 na gitzwart 2020

Evenementen herstellen licht in 2021 na gitzwart 2020
Afbeelding van Michal Jarmoluk via Pixabay

Het hadden zulke mooie sportevenementenjaren moeten worden, 2020 en 2021. Met de Formule 1, de Invictus Games, het EK Voetbal, de spin-off van de Olympische Spelen en de start van de Vuelta. Jaren waren organisatoren ermee in de weer maar het werd op een uitzondering na, door de pandemie, een sof. Het jaar 2020 was zelfs het slechtste sportevenementenjaar dat Respons ooit registreerde. De ticketverkoop daalde in 2020 met maar liefst 80% en de sponsoring met 77%. Van de evenementen die wel doorgingen, konden er maar weinig publiek toelaten. 

Dat blijkt uit de nieuwe Monitor Sportevenementen; de online opvolger van de Sportevenementen Monitor die Respons in 1997 voor het eerst uitgaf. De digitale versie bevat net als voorheen cijfers, analyses en trends. De vormgeving is echter modern en interactief.

Aantal evenementen

In 2020 waren er slechts 81 sportevenementen, waarvan de helft in de pre-corona maanden januari t/m 12 maart. In 2021 was er sprake van enig herstel met 219 sport­evenementen die voldoen aan de criteria van Respons. Een aantal van de afgelaste mega-sportevenementen uit 2020 vond in 2021 alsnog plaats: EK Voetbal in Amsterdam, Formule 1 in Zandvoort en de Olympische Spelen (met het Olympisch Festival op het Scheveningse strand). De Invictus Games zijn net als de start van de Vuelta doorgeschoven naar 2022. 

Bezoekersaantallen

Van de 81 evenementen die in 2020 fysiek plaatsvonden konden er 64 publiek toelaten. De overige evenementen ontvingen vanwege coronamaatregelen nauwelijks toeschouwers. 17 evenementen vonden plaats zonder publiek zoals de voetbalinterland Nederland – Spanje in november 2020 en een aantal nationale en internationale schaatsevenementen in Thialf. 

In 2021 konden ruim 150 sportevenementen met publiek plaatsvinden. Dat is slechts 27% van het gemiddeld aantal evenementen in de jaren 2015 – 2019. Het grootste deel verwelkomde minder bezoekers dan tijdens eerdere edities. Het totale bezoekaantal kwam in 2021 uit op twee miljoen ongeveer een vijfde van de gemiddelden in de periode 2015 – 2019. In 2021 waren er 67 sportevenementen zonder publiek.

Financiën

In financieel opzicht was vooral 2020 voor de evenementen een drama. In 2021 was er herstel maar werd het niveau van 2019 bij lange na nog niet behaald. De ticketomzet van sportevenementen daalde in 2020 met ruim 80% ten opzichte van 2019. In 2021 was het verlies ten opzichte van 2019 27%, vooral door de positieve effecten van de Formule 1 in Zandvoort. Het totaal bezoek aan evenementen was evenwel nog maar een fractie van het pré-coronaniveau. 

Sponsoring daalde in het eerste coronajaar 2020 met 77% (van € 42,1 naar € 9,7 miljoen). Vrijwel alle private inkomsten zijn gerealiseerd in het pre-corona 1e kwartaal van 2020. De publieke partnerbijdragen vielen in 2020 ver terug naar bijna 14% van het niveau van 2019. 

Organisatoren

In 2021 komen de publieke en private bijdragen, ondanks corona,  tezamen uit op bijna 90% van het pre-coronaniveau van 2019. Dat komt grotendeels doordat de grote internationale sportevenementen als het EK Voetbal (in Amsterdam), F1 Zandvoort en het EK Hockey. Pre-corona waren er jaarlijks gemiddeld zo’n 400 verschillende organisatoren actief (bureaus en stichtingen, maar ook sportbonden, verenigingen en acco­mmodaties). In 2020 is dat slechts 15% en in 2021 35% van deze organisatoren.

Link: https://respons.nl
Trefwoorden: evenementen, sport, sportevenementen, onderzoek, bezoekers, entree, omzet

CELTH



||| Nieuws |||

17/04/26
52,2 mln gasten in 2025: Minder binnenlandse maar meer buitenlandse gasten in logiesaccommodaties
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
17/04/26
GeoFort biedt historie voor volwassenen
GeoFort in Herwijnen heeft het aanbod uitgebreid met een nieuwe mogelijkheid voor volwassenen om het historische deel van Fort bij de Nieuwe Steeg te verkennen. De introductie speelt in op de groeiende belangstelling voor erfgoed en de geschiedenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
17/04/26
Exclusief voor leden
60 jaar Amstel Gold Race - Dumoulin wordt koersdirecteur
Bekende toeristische destinatie Valkenburg viert een wielerfeest aanstaande zondag. De Amstel Gold Race bestaat op zondag 19 april 2026 60 jaar. 15.000 recreatieve renners fietsen de toerversie.
17/04/26
Exclusief voor leden
Sterk gestegen kerosineprijs zit KLM dwars
Door de sterk gestegen kerosineprijs, zal KLM een aantal onrendabele vluchten uit zijn schema halen. De passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten. De meivakantie komt niet in gevaar.
15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...