Geplaatst op: 12-05-2022
Auteur: Marc Gerlings

Nederlander koploper in Europa met digitale vaardigheden

Nederlander koploper in Europa met digitale vaardigheden

Nederland behoort tot de Europese landen met het grootste aandeel inwoners dat vaardig is in internet-, computer- en softwaregebruik, zogenoemde digitale vaardigheden. Bijna 80 procent van de 16- tot 75-jarige Nederlanders had in 2021 digitale basisvaardigheden of meer dan digitale basisvaardigheden, tegen 54 procent gemiddeld in de Europese Unie. Dit blijkt uit het onderzoek ‘ICT-gebruik van huishoudens en personen’ van het CBS en Eurostat.
 
Digitale vaardigheden worden bepaald aan de hand van het aantal activiteiten op vijf gebieden: informatie en digitale geletterdheid, online communicatie, computers en online diensten, privacybescherming en softwaregebruik. Iemand heeft digitale basisvaardigheden als hij of zij ten minste één activiteit doet op de gebieden informatie en communicatie en één of twee op de andere gebieden. De top 10 in landen bestaat uit Nederland, Finland en Ierland, Denemarken, Zweden, Luxemburg, Spanje, Oostenrijk, Kroatië en de nummer 10 is Frankrijk.

Voor de Nederlandse reis- en recreatiesector is het goed om te realiseren dat niet alle reizigers en gasten even behendig zijn als de Nederlander in de digitale wereld. Binnen Nederland zijn er ook grote verschillen.

Meer dan digitale basisvaardigheden heeft iemand als er twee of meer activiteiten worden uitgevoerd op de gebieden informatie en communicatie en drie of meer op de andere gebieden.

Nederland en Finland aan kop met minimaal basisvaardigheden

Samen met Finland heeft Nederland het grootste aandeel inwoners met minimaal basisvaardigheden, bijna 80 procent. Hiermee heeft Nederland het Europese doel van digitalisering 2030 al bijna bereikt: in dat jaar moet 80 procent van de EU-bevolking ten minste digitale basisvaardigheden hebben. Met 52 procent is ons land zelfs koploper met meer dan basisvaardigheden (Finland; 48 procent).

Bulgarije en Roemenië hebben de laagste aandelen inwoners met minimaal basisvaardigheden, met respectievelijk 31 en 28 procent. Ook Polen en Italië scoren op dit punt lager dan het EU-gemiddelde (43 en 46 procent).

Meeste vaardigheden op gebied van communicatie

Op het gebied online communicatie was het aandeel Nederlanders in 2021 met meer dan basisvaardigheden groter (93 procent) dan op andere gebieden. Het gaat hierbij om e-mailen, bellen via internet, sociale netwerken gebruiken en online mening geven over maatschappelijke of politieke kwesties.

Ook op de gebieden informatie en digitale geletterdheid (zoals online informatie opzoeken, nieuws lezen, nepnieuws herkennen) en computers en online diensten (bijvoorbeeld online winkelen, apps installeren en een online cursus volgen) had respectievelijk 89 procent en 83 procent van de Nederlanders vaardigheden die het basisniveau ontstijgen.

Het EU-gemiddelde was 68 procent voor het gebied informatie en digitale geletterdheid en 53 procent voor computers en online diensten.

Nederlanders minder vaardig met softwaregebruik

Privacybescherming en softwaregebruik zijn wat lastigere gebieden voor veel Nederlanders en Europeanen. Op het gebied privacybescherming beschikte 72 procent van de Nederlanders over meer dan basisvaardigheden; op het gebied van softwaregebruik 65 procent. Het EU-gemiddelde was respectievelijk 44 en 45 procent.

Het gebied softwaregebruik omvat onder meer het gebruik van programma’s voor tekstverwerking en spreadsheets. Ook het schrijven van computerprogramma’s in een programmeertaal wordt hiertoe gerekend.

Grote verschillen tussen leeftijdsgroepen

Wat mensen kunnen met internet en computers verschilt sterk naar leeftijd en opleiding. Zo is het percentage Nederlanders met meer dan basisvaardigheden bij 25- tot 45-jarigen ruim twee keer zo hoog als bij 65- tot 75-jarigen. Van de 25-tot 45-jarigen had 64 procent meer dan basisvaardigheden. Onder 65- tot 75-jarigen was dit aandeel 28 procent.

Van de hoogopgeleiden had 70 procent digitale vaardigheden boven het basisniveau. Dit aandeel is ruim twee keer zo groot als onder de laagopgeleiden (31 procent). Van de middelbaar opgeleiden had de helft meer dan basisvaardigheden. De verschillen in digitale vaardigheden tussen mannen en vrouwen zijn kleiner. Het aandeel mannen met meer dan basisvaardigheden bedroeg 56 procent, tegen 47 procent onder de vrouwen.
Trefwoorden: internet, digitaal, online

CELTH



||| Nieuws |||

12/06/26
Exclusief voor leden
ANWB start ploeg pechhulp in vakantielanden
Terwijl heel Nederland zich opmaakt voor een sportieve zomer, stuurt ANWB haar eigen ‘gele selectie’ van 30 wegenwachten Europa in om vakantiegangers snel en veilig te helpen.
12/06/26
"Een maximumsnelheid testen op fietspaden is begrijpelijk, maar pakt het onderliggende probleem niet aan." meldt Paul van de Coevering op het nieuws dat in de gemeente Houten op een druk fietspad de maximum snelheid van 20 km wordt onderzocht.
12/06/26
Station Baarn aantrekkelijke buitenpoort voor recreatie
Station Baarn is sinds woensdag 10 juni officieel de eerste zogeheten ‘Buitenpoort’ op de Utrechtse Heuvelrug. Je vindt er makkelijk de aansluiting op de wandelpaden.
11/06/26
Twee Michelinsterren voor Burgers' Zoo
Dierenpark in Arnhem, Koninklijke Burgers’ Zoo is door Michelin ook in 2026 bekroond met twee Michelinsterren. In de Michelin Reisgids worden sterren toegekend aan toeristische bezienswaardigheden en het Arnhemse dierenpark is de enige dierentuin in Nederland met deze hoge waardering.
11/06/26
Willem de Kok wordt directeur-bestuurder Groningen & Partners
Willem de Kok begint op 1 juli als directeur-bestuurder van Groningen & Partners. Hij volgt daarmee Elsa Weelink op, die vorige maand haar vertrek per diezelfde datum aankondigde.
11/06/26
Opening Vismigratierivier in 2027 leidt tot internationale conferentie
In 2027 staat een bijzonder moment gepland bij de Afsluitdijk: de opening van de Vismigratierivier. Het zorgt er ook voor dat de internationale Fish Passage Conference naar Nederland komt.
10/06/26
Exclusief voor leden
Provincie Noord-Holland kiest nieuwe route Duinfietspad
Gedeputeerde Staten van Noord-Holland kiest een alternatieve route voor het door duinzand bedekte fietspad op de Blijdensteinsweg, tussen Bergen aan Zee en Schoorl aan Zee.
10/06/26
Krista Samsom programmamanager Heilzame Badplaats
Half mei is Krista Samsom gestart als programmamanager Heilzame Badplaats bij Noordwijk Marketing. Met deze nieuwe rol krijgt de verdere ontwikkeling van Noordwijk als Heilzame Badplaats extra focus en slagkracht.

||| Agenda |||

18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...
25/06/26
25/06/26 t/m 25-06-26: HR-meeting Reiswerk
De eerste HR-meeting van 2026 komt er weer aan. Speciaal voor HR-professionals in de reisbranche. Ti...
26/06/26
26/06/26 t/m 26-06-26: Congres Vitale Vakantieparken Overijssel
Deze dag draait om kennis delen, ideeën opdoen en samen concrete oplossingen vinden voor de uitdagi...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...