Geplaatst op: 11-03-2022
Auteur: Marc Gerlings

Cao Recreatie: 7% meer loon over twee jaar

Cao Recreatie: 7% meer loon over twee jaar
FNV Recreatie, CNV Vakmensen en HISWA-RECRON hebben toch nog overeenstemming bereikt over een nieuwe cao recreatie voor heel 2022 en 2023. De lonen stijgen in totaal met 7%. De jeugdlonen worden verhoogd met 5%. Daarbij wordt de zondagtoeslag uitbetaald en is er aandacht voor rouwverlof en lidmaatschap bij een vakbond. Een mooi resultaat waar de sector in deze tijd behoefte aan heeft, meldt vakbond FNV over de onderhandeling.

De precieze cao-teksten en loontabellen worden nu uitgewerkt en zijn later beschikbaar. Partijen zullen dit onderhandelingsresultaat nu formeel voorleggen aan hun leden volgens hun eigen procedures.

Gesteggel om loonsverhoging

Het proces om te komen tot een nieuwe cao recreatie ging niet zonder slag of stoot. De werkgevers wilden niet zo ver gaan vanwege de onzekere factor van het herstel uit de coronacrisis. Ook andere kosten stijgen snel. Met name over het onderdeel loon was veel discussie. Een eerder eindbod van de werkgevers werd afgewezen door de achterbannen van de vakbonden. Hierna zijn werkgevers verzocht met een beter loonbod te komen, dat geresulteerd heeft in een onderhandelingsresultaat waar beide partijen tevreden mee zijn.

Johan Bijlsma, bestuurder FNV Recreatie: "Afgelopen maanden hebben we veel overleg met de recreatiewerkgevers gehad om te komen tot een nieuwe cao voor de recreatiebranche. Het was een hobbelige weg naar dit uiteindelijke onderhandelingsresultaat. Maar met dit resultaat hebben we een goed pakket aan arbeidsvoorwaarden met een passende loonsverhoging. Ik ben tevreden over het onderhandelingsresultaat, dat we met een positief advies aan onze leden zullen voorleggen.”

De belangrijkste behaalde resultaten zijn:

een looptijd van 2 jaar (1-1-2022 tot en met 31-12-2023);
loonsverhoging:
- 4% per 1 - 4 – 2022
- 2% per 1 - 1 – 2023
- 1% per 1 - 7 – 2023;
verhoging jeugdschalen per 1-1-2022: 5%;

  • opname 0-urencontracten voor hulpkrachten in cao;
  • verkorting termijn van 4 dagen naar 24 uur voor 0-urencontracten o.b.v. art. 7:628a lid 4 BW;
  • zondagtoeslag: uitbetalen (compensatie in tijd op verzoek van werknemer);
  • uitkering UWV tijdens geboorteverlof aan te vullen tot 100% middels uitbetaling overuren of uitbetaling bovenwettelijke vakantiedagen;
  • Regeling vervroegde uittreding (RVU): als inspanningsverplichting opnemen in cao, vooruitlopend op sectoranalyse;
  • evaluatie jaarurennorm contract ;
  • onderzoek naar consignatievergoeding in 2022;
  • per 1-1-2023 vervallen minuren aan einde referteperiode, tenzij compensatie door toedoen werknemer niet mogelijk was;
  • aandacht voor rouwverlof (nader uit te werken);
  • aandacht voor lidmaatschap vakbond (nader uit te werken).
Trefwoorden: cao, loon, recreatie

CELTH



||| Nieuws |||

24/09/26
Dickens Festijn introduceert tijdsloten
De 19e eeuwse Engelse stad van Charles Dickens herleeft voor de 34e keer in volle glorie op zaterdag 12 en zondag 13 december in Deventer. Vorig jaar werd voor het eerst een ticket ingevoerd en nu worden wachtrijen aangepakt door met tijdsloten te werken.
24/09/26
Exclusief voor leden
Schoonmaak trainen
Het aantal spoedsluitingen door de NVWA vanwege ernstige overlast van plaagdieren neemt de afgelopen jaren toe. Volgens horeca-expert Johan van de Bunt, ex-chef en Business Development Specialist bij Maxima Kitchen Equipment, spelen personeelstekorten en tijdsdruk een belangrijke rol bij het ontstaan van hygiëneproblemen.
24/09/26
Digitaliseringsmonitor 2026 van start
Hoe digitaal is het Nederlandse gastvrijheidsdomein? Welke technologieën worden al ingezet en waar liggen nog kansen of uitdagingen? Om daar inzicht in te krijgen, start NBTC opnieuw de jaarlijkse Nationale Digitaliseringsmonitor Toerisme & Gastvrijheid.
24/09/26
Verduurzamen recreatiewoningen naar nul emissies
Hoe bereikt de toeristische sector bij vakantiehuizen nul emissies over dertig jaar. Twee hogescholen zoeken dat uit.
24/09/26
Exclusief voor leden
Karlijn Dinkla en Marleen Schut nemen activiteiten House of Hosts over
Karlijn Dinkla en Marleen Schut nemen met House of Hosts de activiteiten achter onder andere HotelloTOP, EMCup, Les Amis GastrEUnomiques, EPCAS, Brabantsche Horeca Vrienden en Coupe des 5 Rally over.
24/09/26
15 miljoen euro steun voor enige overdekte ijsbaan Groningen
Provinciale Staten van Groningen hebben ingestemd met een bijdrage van €15 miljoen voor een nieuwe ijsbaan van Kardinge. Daarmee zet de provincie belangrijke stap richting het behoud van de enige overdekte schaatsvoorziening in Groningen.
23/09/26
Exclusief voor leden
Canal Tours Amsterdam werkt samen met populaire Brouwerij 't IJ
Bier proeven, Amsterdam vanaf het water ontdekken én Brouwerij 't IJ bezoeken. Vanaf 25 september kunnen bezoekers aan boord voor de Amsterdamse Bierproeverij Rondvaart met Brouwerij 't IJ. Een slimme samenwerking van tourbedrijf en lokaal bier.
23/09/26
Exclusief voor leden
ETOA opent inschrijving SHOP 2027 voor schouderseizoenen
De European Tourism Association (ETOA) heeft de inschrijving geopend voor SHOP 2027 (Shoulder & Off-Peak), een internationaal B2B-evenement dat volledig in het teken staat van het stimuleren van toerisme buiten de traditionele piekmaanden.

||| Agenda |||

27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
07/10/26 t/m 08-10-26
07/10/26 t/m 08-10-26: Positive Tourism Festival
Hoe zorgen we ervoor dat toerisme niet alleen bezoekers trekt, maar ook waarde toevoegt aan de stad ...