Geplaatst op: 27-09-2021
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

NBTC: Inkomend toerisme krijgt dit jaar weer klap

NBTC: Inkomend toerisme krijgt dit jaar weer klap
Afbeelding van Pexels via Pixabay

Vandaag tijdens de vierde Nationale Toerisme Top maakt NBTC bekend dat Nederland dit jaar naar verwachting 5,4 miljoen internationale bezoekers verwelkomt. Dat is 26 procent minder dan vorig ‘coronajaar’ en 73 procent minder dan in 2019, het laatste ‘pre- coronajaar’. Nederlanders gaan er dit jaar vaker op uit in eigen land in vergelijking met vorig jaar, maar dit compenseert het dalende aantal internationale gasten en het verlies aan inkomsten niet.

"De verwachte jaarcijfers schetsen een dramatischer beeld dan we eerder dit jaar hadden. Dit komt door de aanhoudende reisrestricties en beperkende maatregelen die al bijna het hele jaar gelden. Hierdoor zakt het toeristisch en zakelijk bezoek in Nederland dit jaar zelfs terug naar het niveau van begin jaren negentig. De sector verkeert nog steeds in zwaar weer en het belang van steun- en herstelmaatregelen blijft meer dan ooit van kracht,” vertelt Jos Vranken, algemeen directeur NBTC.

Weer fors minder buitenlandse gasten

Dit jaar ontvangt Nederland naar verwachting 5,4 miljoen internationale bezoekers, ruim een kwart minder dan vorig jaar en slechts een kwart van het niveau van 2019. Het niveau waar we op uitkomen is vergelijkbaar aan het niveau van 1990. Vanwege het uitblijven van (georganiseerd) zakelijk bezoek en een veranderende bezoekersmix dalen de bestedingen van de buitenlandse toeristen nog harder dan de aantallen; de directe bezoekersbestedingen bedragen nog slechts een vijfde van het niveau van 2019.

Jos Vranken: "Door het dalend bezoek krijgt Nederland een stuk minder inkomsten. Zo besteedden internationale dag- en verblijfsbezoekers in 2020 14,5 miljard euro ten opzichte van 34,7 miljard euro in 2019 (-58%). De bestedingen van het binnenlands dag- en verblijfstoerisme zijn gedaald van 46,6 miljard euro in 2019 naar 32,1 miljard euro in 2020 (-31%). Voor dit jaar verwachten we een nog sterkere daling van de totale toeristische bestedingen.”

Binnenlands toerisme op niveau van voor corona

De binnenlandse markt komt in 2021 naar verwachting uit rond de 25,8 miljoen aankomsten van Nederlanders in de diverse logiesaccommodaties in eigen land. Dit is een stijging van +29% in vergelijking met voorgaand jaar. Met deze groei komt het binnenlands verblijfstoerisme in 2021 terug op het niveau van 2019.Jos Vranken: "Een verklaring hiervoor is een populaire meivakantie waarin veel Nederlanders eropuit trokken in eigen land. Daarnaast boekten meer Nederlanders een zomervakantie in eigen land door de strenge reisrestricties die half juli opnieuw werden aangekondigd.”

Prognose verblijfstoerisme in Nederland in 2021 
InkomendToerisme

Pas in 2024 volledig herstel verwacht

Het herstel van toerisme zal gestuwd worden door twee segmenten die als eerste gaan toenemen, dat is reizen om familie, vrienden en kennissen te bezoeken én de vakantiemarkt. Het herstel van de zakelijke reismarkt zal langer op zich laten wachten, al helemaal waar het grote internationale bijeenkomsten betreft. Een eerste doorkijk naar 2022 laat zien dat het binnenlands verblijfstoerisme naar verwachting stabiliseert en dat het inkomend verblijfstoerisme zal groeien ten opzichte van dit huidige jaar.

In 2022 verwacht NBTC meer internationale bezoekers te verwelkomen dan dit jaar. Het binnenlandse verblijfstoerisme zal komend jaar nagenoeg op hetzelfde niveau blijven. "We kunnen vermoedelijk pas in 2024 spreken van volledig herstel. De mate van herstel in 2022 is natuurlijk nog met veel zekerheden omgeven. Het niveau van het inkomend verblijfstoerisme komt naar verwachting uit tussen 25% en 90% van het niveau van het aantal buitenlandse gasten in 2019. Ondanks deze vrij grote bandbreedte toont dit wel aan dat het inkomend toerisme van Nederland niet in 2022 volledig zal zijn hersteld. De bandbreedte waarbinnen het binnenlands verblijfstoerisme zich naar verwachting ontwikkeld is 83% tot 114% van het niveau in 2019.

"Duurzaam herstel en ontwikkeling is niet vanzelfsprekend, maar van groot belang in het licht van de waardevolle bijdrage van de Nederlandse gastvrijheidssector aan onze welvaart én welzijn,” aldus Jos Vranken.

Verwachting verblijfstoerisme in Nederland in 2022 
ToerismeNederlandVerwachtingen2022
Topics:Toerisme
Trefwoorden: toerisme, inkomend toerisme, binnenlands toerisme, verwachtingen

CELTH



||| Nieuws |||

13/01/26
Exclusief voor leden
Schenking 60 miljoen euro voor beeldentuin Rijksmuseum
Dankzij een uitzonderlijke schenking van de Don Quixote Foundation kan het Rijksmuseum de stad Amsterdam verrijken met een vrij toegankelijke beeldentuin van internationale allure.
13/01/26
Bonnie wint door slimme customer journey verbindingen
Horecava Innovation Award 2026 gaat naar Bonnie. De prijs bekroont een innovatie die horecaondernemers helpt om slimmer, efficiënter en gastgerichter te werken, precies waar de sector nu behoefte aan heeft. Bonnie automatiseert telefoontjes, reserveringen en veelgestelde vragen, zodat restaurants geen omzet mislopen en teams zich kunnen richten op gasten.
13/01/26
20 vakantieparken worden mogelijk woonwijk
Van 56 Nederlandse vakantieparken is in de afgelopen 10 jaar besloten dat ze niet meer geschikt zijn voor toerisme. Dat blijkt uit een rondgang van programma Pointer (KRO-NCRV) langs de provincies. Op deze parken is vaak sprake van permanente bewoning: mensen die het hele jaar door in hun vakantiehuis wonen. Daarom zijn deze parken door de gemeente officieel getransformeerd naar een woonwijk en in enkele gevallen een zorgcentrum of natuurgebied.
12/01/26
Kopenhagen wordt belangrijker voor Emirates
Emirates zet de vernieuwing van de vloot voort en blijft gemoderniseerde Boeing 777- en nieuwe A350-toestellen inzetten op belangrijke bestemmingen in Europa, Noord-Amerika, Azië, het Midden-Oosten, Afrika en Australië. Extra vluchten en capaciteit naar vooral Kopenhagen, Phuket en Kaapstad.
12/01/26
Eindhoven Airport beleeft met 2025 een recordjaar
Eindhoven Airport verwelkomde in 2025 met 6.956.486 passagiers een recordaantal passagiers (vertrekkend en aankomend opgeteld). In 2023 (het voorlaatste recordjaar) lag het aantal passagiers op 6.814.214 miljoen passagiers (2024: 6.798.982).
12/01/26
Lancering Future Friendly Fund voor de luchtvaart
Tijdens de Travel Trade Days op de Vakantiebeurs werd een wereldprimeur gepresenteerd: het Future Friendly Fund. Voor het eerst kunnen reizigers vrijwillig de ‘echte prijs’ van hun vliegticket betalen – inclusief de verborgen kosten voor klimaat en natuur. Met de bijdrage financiert het fonds projecten voor een duurzame luchtvaart. Het Future Friendly Fonds is een initiatief van reisorganisatie Better Places.
12/01/26
Sandaya kiest voor Maxxton: volledige uitrol van cloud-PMS in Europa
Sandaya, een toonaangevende speler in outdoor hospitality, zet een grote stap in zijn digitale transformatie. Het bedrijf rolt het cloud-PMS van Maxxton uit over al zijn 68 vestigingen in Frankrijk, Spanje, Italië en België. De migratie, gestart op 12 november 2025, markeert een nieuwe mijlpaal in de groeistrategie van de groep.
12/01/26
Turkije populairste stijger bij Nederlandse vroegboekers voor 2026
Turkije wint snel terrein onder Nederlandse vakantiegangers die vroeg boeken. Uit cijfers van dé VakantieDiscounter blijkt dat het land inmiddels goed is voor zo’n 13 procent van alle vroeg geboekte vakanties voor 2026. Daarmee verdringt Turkije traditionele toppers als Spanje en Griekenland, die licht terrein verliezen.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...