Geplaatst op: 23-04-2021
Auteur: Redactie
NRIT

Nederlandse provincies bovenaan zoekgedrag naar vakanties

Nederlandse provincies bovenaan zoekgedrag naar vakanties

Nederlanders hebben in de afgelopen drie maanden op het platform van Zoover vooral gezocht naar vakanties in eigen land. Nederlandse provincies hebben inmiddels de populaire bestemmingen rond de Middellandse Zee verdrongen uit de top 10. Het aandeel Nederland groeide van 19% naar maar liefst 46%.

Dat blijkt uit de tweede Zoover Vakantiemonitor, waarin het zoek- en boekgedrag van miljoenen bezoekers aan de review- en boekingssite is geanalyseerd. Waar in 2019 en voorgaande jaren Frankrijk nog het populairste vakantieland was, is dat sinds vorig jaar, toen de coronapandemie uitbrak, Nederland. Waar in andere jaren 19% van de websitebezoekers naar een vakantie in eigen land zocht, liep dat aandeel vorig jaar op naar 35% en in de afgelopen drie maanden zelfs naar 46%.

"Mensen wilden er met Pasen en de voorjaarsvakantie op uit en zochten naar last minute vakanties op vakantieparken en campings”, verklaart directeur Judith Eyck van Zoover die stijging. Omdat er tot 15 mei sowieso een negatief reisadvies geldt vanwege corona, kunnen mensen momenteel alleen maar in eigen land op vakantie. Maar ook voor de zomervakantie zie je dat mensen het zekere voor het onzekere nemen en voor Nederland kiezen. Dat is vorig jaar positief bevallen”, zegt ze.

Nederlandse provincies verdringen populaire Europese vakantiegebieden

Die populariteit is ook terug te zien in de top 20 van populairste regio’s. Waar andere jaren Franse en Spaanse regio’s als Rhône, Provence, Cote d’Azur, Languedoc, Costa Brava en Costa Dorada de ranglijst aanvoerden zijn de eerste zes plaatsen nu voor Gelderland, Limburg, Zeeland, Overijssel, Noord-Brabant en Drenthe.

ZooverVakanties2021


Na Nederland volgen Frankrijk (18%), Italië (9%), Spanje (6%) en Griekenland (5%) als populairste vakantiebestemmingen. Opvallend is dat het zoekgedrag naar landen als Griekenland, Turkije en Kroatië sinds april weer stijgt. "Er zijn heel veel mensen die naar het buitenland willen, maar die aan het afwachten zijn. Bij gebrek aan perspectief blijft dat zo, maar over een paar weken kan er ineens een verschuiving naar vakanties in het buitenland zijn. Dan is alles rond de Middellandse Zee weer populair”, stelt Eyck. "Het eerste kwartaal is een lockdown kwartaal geweest, maar ik verwacht dat het in mei en juni heel anders zal zijn.”

Buitenlandse zomervakanties vooral naar Spanje, Griekenland en Turkije

Zoover is met meer dan 30 miljoen jaarlijkse bezoeken, ruim 3,8 miljoen reviews en meer dan 15.000 vakanties een van de grootste vakantiesites van Nederland. Het aantal boekingen van pakketreizen op de website was de afgelopen maanden historisch laag, al verdubbelde dat tussen maart en april. De meeste vakantiegangers boeken een zomervakantie in Spanje, Griekenland of Turkije en 71% kiest voor een hotel. Er zijn ook mensen die nu via Duitse touroperators last minute reizen naar Turkije boeken. Dat doen ze op eigen risico. De boekingen voor de zomervakantie zijn allemaal voor zonbestemmingen, vooral rond de Middellandse Zee”, legt Eyck uit.

Trefwoorden: vakanties, nederlanders, bestemmingen, binnenlands toerisme, uitgaand toerisme

CELTH



||| Nieuws |||

01/10/26
Vincent Schuit wint Hospitality Executive Achievement 2026
Vincent Schuit, Operationeel Directeur bij Onilio is onderscheiden met de Hospitality Executive Achievement 2026 van de European Hotel Awards. De internationale vakjury erkent hiermee zijn bijdrage aan de ontwikkeling van eigentijdse hospitality, waarbij gastbeleving, operationele kwaliteit, karakter en de identiteit van een bestemming samenkomen.
01/10/26
Recreatie Vakbeurs groeit naar recordomvang met ruim 375 exposanten
Recreatie Vakbeurs bereikt een nieuwe mijlpaal. De editie van 17, 18 en 19 november 2026 in Evenementenhal Hardenberg is volledig volgeboekt en verwelkomt een recordaantal van meer dan 375 exposanten.
01/10/26
Record van 135 miljoen Europese kampeerovernachtingen
Uit de meest recente cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat blijkt dat er in de eerste helft van dit jaar bijna 136 miljoen overnachtingen op campings zijn geregistreerd, een absoluut record en 72% meer dan 10 jaar eerder. In Nederland werd ruim 10 miljoen nachten gekampeerd, zo analyseerden brancheorganisaties Kampeer en Caravan Industrie (KCI) en BOVAG Caravan- en Camperbedrijven.
01/10/26
EK wielrennen 2028 kans voor Brabant
Provincie Noord-Brabant en de gemeenten Bergen op Zoom, Breda, Roosendaal en Tilburg halen samen met de Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie (KNWU) en Golazo het EK Wielrennen 2028 naar Brabant. Dit biedt kansen voor de lange termijn voor het fietstoerisme.
01/10/26
Exclusief voor leden
Steun emissierechten aan Nederlandse luchtvaart verzesvoudigd
Vier luchtvaartmaatschappijen die onder Nederlands toezicht vallen ontvangen dit jaar in totaal 792.334 gratis emissierechten onder het FEETS mechanisme (Fuels Eligible for ETS Support) van de Europese Commissie. Dit is meer dan zes keer zoveel als vorig jaar, toen in totaal 124.524 rechten voor het eerst werden toegekend onder dit mechanisme.
01/10/26
Camperbeurs naar Amsterdam met derde editie in Nederland
Camperbeurs lanceert een derde editie in Nederland. Op 27 en 28 november 2027 vindt de eerste editie van Camperbeurs Amsterdam plaats in EXPO Greater Amsterdam.
30/09/26
Circulaire hotelkamers ontstaan in Drenthe
Vijf Drentse hotels gaan samen met studenten en architecten aan de slag met een circulair ontwerp voor een circulaire hotelkamer.
29/09/26
Exclusief voor leden
Sunweb Group benoemt Jeroen de Swart tot CEO
Sunweb Group benoemt Jeroen de Swart als nieuwe CEO. De Swart, die sinds 2019 CFO van de groep is, start per 1 november 2026 in zijn nieuwe rol. Joyce van Donk-van Wijnen wordt CFO.

||| Agenda |||

27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
07/10/26 t/m 08-10-26
07/10/26 t/m 08-10-26: Positive Tourism Festival
Hoe zorgen we ervoor dat toerisme niet alleen bezoekers trekt, maar ook waarde toevoegt aan de stad ...