Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 10-09-2020
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

Zorgen bij musea over terughoudendheid publiek

Zorgen bij musea over terughoudendheid publiek
Afbeelding van Peggy und Marco Lachmann-Anke via Pixabay
Nederlandse musea maken zich grote zorgen over het bezoek dat ondanks versoepelde maatregelen maar niet voldoende op gang komt. Veel mensen zijn nog terughoudend om musea te bezoeken: omdat zij liever geen gebruikmaken van het openbaar vervoer of omdat ze denken dat ze altijd eerst moeten reserveren, terwijl dat niet meer overal zo is. Toch omschrijft meer dan 70% na een bezoek musea als veilig en verantwoord. Dit blijkt uit onderzoek dat de Museumvereniging heeft geïnitieerd en dat is uitgevoerd samen met onderzoeksbureau Validators en Terra Nova Partners in Onderzoek.

Grootste zorg bij bijna twee derde van de musea (63%) is dat er minder bezoekers komen. Vooral schoolklassen, 65-plussers en buitenlandse toeristen laten het afweten. Dat baart op korte én langere termijn zorgen om de ontwikkeling van de publieksinkomsten, mede omdat bij eerdere crises herstel van museumbezoek lang op zich liet wachten.

Veel behoefte aan veiligheid en duidelijkheid

Bijna alle mensen die aan de enquête deelnamen, noemen museumbezoek ontspannend (98%). Verder vindt veruit de meerderheid (zo’n 70%) dat dat veilig en verantwoord kan. Opvallend is dat mensen vaker zouden overwegen om naar een museum te gaan wanneer er vaste looproutes worden gehanteerd. Deze worden al door veel musea gebruikt, in aanvulling op de vele maatregelen die musea nemen voor een veilig en verantwoord bezoek. 

De Museumvereniging begrijpt, gezien de onzekerheid die mensen in deze periode kunnen voelen, de behoefte aan veiligheid en duidelijkheid. Directeur Mirjam Moll ziet ook een belofte voor de toekomst: "Over het geheel is het aantal bezoeken aan musea gedaald. We zien dat sommige mensen minder makkelijk naar het museum gaan dan voorheen, maar tegelijkertijd was er deze zomer een toename van gezinnen en millennials die een museum bezochten. Zo hebben deze zomervakantie meer kinderen meegedaan als Museuminspecteur dan ooit.”

Reserveren is niet meer verplicht 

Sinds 1 juli zijn de richtlijnen van het RIVM voor musea versoepeld en is het museumprotocol daarop aangepast. Zo is reserveren niet meer verplicht; bijna 70 procent van de musea laat weten dat spontaan bezoek weer mogelijk is. Sommige musea kiezen ervoor de reserveringen wel in stand te houden, omdat dat in hun gebouw helpt de toegestane capaciteit optimaal te benutten, zodat  bezoekers zeker weten dat er die dag plek voor hen is. De Museumvereniging benadrukt dat de meeste musea kunnen worden bezocht zonder vooraf te reserveren en adviseert mensen eerst op museum.nl te kijken.

De Museumvereniging, brancheorganisatie van ruim 400 Nederlandse musea en uitgever van de Museumkaart, wil daarom met de musea en andere culturele instellingen samen initiatieven ontplooien om cultuurbezoek, juist nu, te stimuleren.  

Topics:Cultuur
Trefwoorden: cultuur, musea, bezoek, corona, crisis

CELTH



||| Nieuws |||

23/05/25
Wat leverde de campagne ‘Noord-Brabant. Dichterbij jou’ op?
Brabant Partners heeft drie jaar lang intensief campagne gevoerd in Nederland en de grensstreken van België en Duitsland, inspelend op de korte reisafstand: ‘Noord-Brabant. Dichterbij jou’. Wat heeft dat opgeleverd?
23/05/25
Wandelnet lanceert Nabijheidsanalysetool
Wandelnet heeft samen met Movares voor heel Nederland per wijk in beeld gebracht wat de looptijd (in minuten) is tot groen, blauw en wandelroutes. De zogenaamde Nabijheidsanalysetool.
23/05/25
Exclusief voor leden
Toerisme- en reissector roept Europarlementariërs op tot evenwichtige herziening van de Richtlijn Pakketreizen
Europese toerisme- en reissector verwelkomt de inspanningen van het Europees Parlement om de Richtlijn Pakketreizen (PTD) te herzien maar maakt zich wel zorgen over uitwerking daarvan.
23/05/25
Gemeenteraad Zaanstad stemt in met entree voor toeristen Zaanse Schans, toegang blijft gratis voor Zaankanters
De gemeenteraad van Zaanstad heeft ingestemd met het voorstel van het college van B&W om vanaf toeristenseizoen 2026 een verplichte entree in te voeren voor toeristen die de Zaanse Schans bezoeken. De maatregel is bedoeld om broodnodige investeringen in het erfgoed, de veiligheid en de leefbaarheid van het gebied mogelijk te maken.
23/05/25
Exclusief voor leden
Toeristische sector heeft grote impact op Nederlandse economie, werkgelegenheid en leefomgeving
De reis- en toerismesector van Nederland bevindt zich op een opmerkelijk groeipad en zal dit jaar naar verwachting volledig herstellen van de pandemie. Dat voorspelt de World Travel & Tourism Council (WTTC). Positief is dat veel inkomsten vanuit binnenlands toerisme komen en de sector veel banen creëert. Negatief is de hoge uitstoot en het gebruik van veel fossiele brandstoffen. Ook draagt de sector veel bij aan de overheidsfinanciën.
23/05/25
Brabant lanceert grootste kloosterroutenetwerk van de Benelux
Brabant heeft het grootste kloosterroutenetwerk van de Benelux gelanceerd. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in de kloostertuin Hof van Lof in Megen werd het kloosterfietsboekje gepresenteerd, met 25 nieuwe fietsroutes langs vijftig kloosters. De routes beslaan ruim 700 kilometer en vormen een uitbreiding op het bestaande Brabants Kloosterpad voor wandelaars.
22/05/25
easyJet blikt terug en gaat positief de zomer in
Luchtvaartmaatschappij easyJet verwacht een winstgroei voor het volledige boekjaar 2025. Dit is mede te danken aan een lichte verbetering van de resultaten in de winter en een toenemende vraag naar vluchten en vakanties in de komende zomer. easyJet Holidays gaat naar verwachting sterk groeien.
22/05/25
Geerte Udo nieuwe voorzitter Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme
Geerte Udo is per 1 augustus benoemd tot onafhankelijk voorzitter van de Landelijke Raad voor Recreatie en Toerisme (LRRT). Udo brengt ruime ervaring mee uit het publiek-private domein, onder meer als voormalig directeur-bestuurder van amsterdam&partners.

||| Agenda |||

26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
27/05/25
27/05/25 t/m 27-05-25: HZ Changemaker Event
Op dinsdag 27 mei vindt het HZ Changemaker Event plaats. Dan wordt voor de tweede keer de HZ Changem...
05/06/25
05/06/25 t/m 05-06-25: Nationaal Congres Citymarketing
Hoe draagt city- en regiomarketing bij aan brede welvaart, leefbaarheid en de binding met inwoners? ...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...