Geplaatst op: 27-08-2019
Auteur: Redactie
NRIT Media

Gouverneur Theo Bovens opent eerste Vensterbank Musea in Mesch

75 jaar bevrijding in Limburg in herinneringen

Gouverneur Theo Bovens opent eerste Vensterbank Musea in Mesch

Gouverneur Theo Bovens heeft afgelopen zaterdag in Mesch samen met Dieudonné Akkermans, burgemeester van Eijsden-Margraten de eerste vier Vensterbank musea geopend. Precies op de plek waar de eerste geallieerden Nederland binnenkwamen, lieten inwoners van Mesch thuis in hun vensterbank zien welke tastbare herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog zij in huis hebben.

 

‘Hier kom ik niet levend uit.’ Dat was de enige gedachte die Mathieu Thewissen uit Mesch had toen hij als dienstplichtig soldaat in 1940 op Schiphol gebombardeerd werd door de Luftwaffe. „Toen de hel daar losbarstte, lag ik daar alleen onder wat drek. En toen het dan een beetje minderde, stond ik op en hoorde niks meer. En dacht: hier is het einde. De kogels fluiten om mijn oren en alles om me heen brandt en er is niks anders dan vuur om me heen. En ik slof maar door met mijn rozenkrans.” Dit is een fragment uit de oorlogsbrief van de vader van Gilles Thewissen die uiteindelijk 93 jaar is geworden. De brief is met plakband tegen het raam geplakt in een van de eerste Vensterbank musea in Mesch.

 

Veel Limburgers hebben verborgen schatten uit de Tweede Wereldoorlog en dan met name uit de tijd van de bevrijding. Oorlogsattributen, verzetskrantjes, briefkaarten, foto’s, bodemschatten of andere vaak persoonlijke herinneringen. Met het project Vensterbank Museum van Limburg Marketing worden deze voorwerpen tastbaar gemaakt en aan publiek getoond. Doel is om mensen met elkaar op straat in verbinding te brengen en zo aan elkaar de verhalen over de oorlog te vertellen. Zodat het thema ‘vrijheid’ actueel blijft en onderwerp van gesprek.

Gouverneur Bovens heeft de eerst persoonlijke verhalen zaterdag opgehaald en hij was zichtbaar onder de indruk: "Het zijn toch de persoonlijke verhalen die de oorlog laten leven.” Hij roept Limburgers dan ook op om thuis een Vensterbank Museum in te richten om zo hun persoonlijke verhaal te vertellen.

 

Het Vensterbank Museum is vast onderdeel van het televisieprogramma ‘Vrijheidsboot’ dat vanaf 12 september op L1 wordt uitgezonden. In vijf speciale televisie-uitzendingen reist presentatrice Kirsten Paulus over de Maas van Zuid- naar Noord-Limburg, parallel aan de bevrijding van Limburg in 1944-1945. Het Limburgse land ligt geplaveid met indrukwekkende oorlogsverhalen over militairen en burgers, verzetshelden en collaborateurs, over bevrijders en de Duitse bezetter. Die verhalen en het thema leven in (on)vrijheid vormen de rode draad voor de tocht over de Maas.

Kirsten ontvangt aan boord uiteenlopende gasten met één gemene deler: het vieren en herdenken van de Tweede Wereldoorlog in Limburg 75 jaar later. Een selectie van opmerkelijke initiatieven komt uitgebreid aan bod in de gesprekken aan boord van de Maaslakei van Rederij Cascade uit Maasbracht en in reportages.

 

Limburg Herdenkt is een provinciaal project waarmee op een bijzondere en vernieuwende wijze 75 jaar bevrijding wordt herdacht en gevierd. We volgen het spoor van de bevrijders met de Maas als rode draad, die als een lint door Limburg stroomt, net zoals de verhalen. Dit gedachtengoed sluit aan bij de internationale campagne Europe Remembers 75 Years after WWII.

Link: https://vvvmiddenlimburg.nl/nl/limburg-herdenkt-75-jaar-bevrijding,https://youtu.be/yJeZ20lKkco
Trefwoorden: Vensterbankmuseum, Tweede Wereldoorlog, Vrijheidsboot, herdenking Tweede Wereldoorlog, bevrijding

CELTH



||| Nieuws |||

28/01/26
Caroline Bremner versterkt het team van Travel Foundation
Travel Foundation stelt Caroline Bremner aan als Data Insights Specialist. Ze brengt bijna 30 jaar ervaring in reisonderzoek en strategische toekomstverkenning in toerisme met zich mee.
28/01/26
Exclusief voor leden
Arriva verandert managementstructuur
Per 1 februari 2026 vindt er een wijziging plaats in de directie van Arriva Nederland. Anne Hettinga zal per 1 februari na ruim 25 jaar, waarvan bijna 20 jaar als CEO, zijn functie bij Arriva Nederland neerleggen. Hij verlaat Arriva echter niet, hij blijft lid van de Executive Board van Arriva Group. Het Nederlandse management gaat over naar de Arriva Group.
28/01/26
De smaak van gastvrijheid: hoe culinaire ervaringen het toerisme veranderen
Vroeger was een vakantie geslaagd als je de belangrijkste bezienswaardigheden had gezien. Tegenwoordig zoeken reizigers en recreanten naar iets meer: een complete beleving. En wat is een meer fundamenteel onderdeel van een beleving dan eten? De culinaire ervaring is geëvolueerd van een noodzakelijkheid tot een van de belangrijkste pijlers van modern toerisme. Voor professionals in de sector is het niet langer een vraag óf je aandacht besteedt aan eten, maar hóé je het inzet om onvergetelijke herinneringen te creëren.
27/01/26
Sven Versteeg nachtburgemeester van Nederland
Tijdens het Horecava-nieuwjaarsfeest ‘MOOI! 2026’, is Sven Versteeg uitgeroepen tot Nachtburgemeester van Nederland 2026.
27/01/26
Martijn Smeenge is BUas Docent van het Jaar 2025-2026
Martijn Smeenge van de Academie voor Toerisme is uitgeroepen tot BUas Docent van het Jaar 2025-2026. Voor het derde achtereenvolgende jaar won Smeenge ook de titel Toerisme Docent van het Jaar, met het hoogste aantal studentenstemmen.
27/01/26
Hof van Saksen haalt weer meerdere awards binnen
Op dinsdag 27 januari zijn de winnaars van de Parkvakanties Awards 2026 bekendgemaakt. De bezoekers van vakantieplatform Parkvakanties stemden de afgelopen weken ruim 8.000 keer op hun favoriete vakantieparken. De meeste prijzen gingen naar Landal parken en resort Hof van Saksen.
26/01/26
Caravana biedt meer entertainment
Over twee dagen opent Caravana 2026 haar deuren in het WTC Expo Leeuwarden. Naast het uitgebreide kampeeraanbod in (bus)campers, caravans, vouwwagens, voor- en daktenten en een breed scala aan accessoires, biedt de grootste kampeerbeurs van Noord-Nederland een vol programma met presentaties, activiteiten en bekende gasten voor jong en oud.
26/01/26
Prinses Margriet opent vernieuwd muZIEeum
Prinses Margriet opent donderdagmiddag 5 februari 2026 het vernieuwde muZIEum in Nijmegen. Tijdens de heropening wordt ook de nieuwe fototentoonstelling Unseen geopend.

||| Agenda |||

27/01/26 t/m 30-01-26
27/01/26 t/m 30-01-26: ENTER2026 eTourism Conference
De Breda University of Applied Sciences organiseert in januari 2026 de ENTER2026 eTourism Conference...
12/02/26
12/02/26 t/m 12-02-26: Dagrecreatie Live: het nieuwe ontmoetingspunt voor ondernemers in de dagrecreatie
Na twee edities van Recreatie Next Level is het op 12 februari in Evenementenhal Gorinchem tijd voor...
13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...