Geplaatst op: 10-07-2018
Auteur: Redactie
NRIT Media

Vakantiegarant aangepakt door ACM

Vakantiegarant aangepakt door ACM
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft Vakantiegarant gesommeerd per direct te stoppen met het misleiden van consumenten. Doet Vakantiegarant dit niet, dan moet het bedrijf een dwangsom betalen van 2.500 euro per dag tot een maximum van 125.000 euro. De ACM ontving via haar loket ConsuWijzer veel meldingen van consumenten over dit bedrijf die zich door de telemarktingpraktijken misleid voelden.

Evert Jan Hummelen, plaatsvervangend directeur Consumenten van de ACM: "Consumenten zijn alleen gebonden aan een overeenkomst als de aanbieder zich aan de regels heeft gehouden. Als dat niet het geval is, is de overeenkomst niet tot stand gekomen en hoeft de consument ook niet te betalen.”


Hoe werkt Vakantiegarant?

Vakantiegarant. benadert telefonisch consumenten die in een enquête op internet hebben aangegeven interesse te hebben in reizen. Tijdens het telefoongesprek krijgen zij het aanbod dat zij voor twee weken een vakantiewoning in het buitenland kunnen huren voor 349 euro. Consumenten denken dat zij alleen maar hebben ingestemd met het ontvangen van extra informatie. Vervolgens ontvangen zij na enige weken een rekening van 349 euro. Volgens Vakantiegarant moeten zij betalen omdat zij telefonisch hebben ingestemd met het aanbod en geen gebruik hebben gemaakt van de wettelijke bedenktijd.


Waarom grijpt ACM in?

Bedrijven die hun diensten via de telefoon verkopen moeten zich aan de regels houden die consumenten beschermen. Zo moet het bedrijf duidelijk aangeven waarvoor hij belt, namelijk om iets te verkopen. Ook moet hij duidelijk melden wat hij aanbiedt. Hierbij moet hij alle relevante informatie verstrekken die de consument nodig heeft om een goede beslissing te kunnen nemen. Vakantiegarant vertelde aan het begin van het gesprek niet wat de reden van het telefoontje was. Ook was het volstrekt niet duidelijk over het aanbod.


Daarom sommeert de ACM het bedrijf consumenten niet langer te misleiden over de reden van het gesprek en het aanbod. In werkelijkheid kon de consument namelijk niet de vakantiewoning huren voor het genoemde bedrag, maar kan hij het bedrijf opdracht geven een vakantiewoning te zoeken met een korting van 20% op het huurbedrag. Consumenten wisten alleen niet waar die vakantiewoningen waren en wat ze kostten. Ook was het onduidelijk welk bedrijf precies achter deze praktijk zat, omdat het bedrijf niet gevestigd was op het adres dat op de website stond vermeld. Bij het sluiten van een overeenkomst is de aanbieder verplicht een geografisch vestigingsadres te vermelden waar consumenten terecht kunnen.


Het bedrijf achter Vakantiegarant, IHO, heeft aangegeven dat het inmiddels zijn werkzaamheden heeft gestaakt. De ACM zal dit controleren.


Waarom hoeven consumenten niet te betalen?

Omdat Vakantiegarant zich niet aan de regels heeft gehouden en consumenten niet de juiste informatie heeft verstrekt over het aanbod, heeft het bedrijf consumenten misleid. Consumenten die zijn ingegaan op het telefonische aanbod hebben geen rechtsgeldige overeenkomst afgesloten en hoeven daarom niet te betalen. Ook niet als zij daarna worden benaderd door een incassobureau.


Consumenten kunnen klachten melden bij ConsuWijzer , het consumentenloket van de ACM. Zij kunnen daar ook advies vragen wat zij kunnen doen als zij last hebben van telefonische verkopers en bij andere consumentenproblemen.
Trefwoorden: reisbranche, klachten, oneerlijke handelspraktijken, acm

CELTH



||| Nieuws |||

06/05/26
Exclusief voor leden
Kleiner deel vakantiegeld gaat naar vakantie
Nederlanders gebruiken hun vakantiegeld dit jaar anders dan vorig jaar, meldt platform VakantieDiscounter. Nibud heeft nog geen cijfers over het gebruik van het vakantiegeld in 2026.
06/05/26
20.000 bomen bij elkaar dansen
In vijf jaar tijd hebben ticketplatform Weeztix en Trees for All samen met festivalgangers 20.000 nieuwe bomen geplant. Bezoekers konden bij aankoop van hun ticket een donatie doen voor meer bomen en bossen wereldwijd.
05/05/26
Algemeen bestuur en dagelijks bestuur Destinatie Nederland gepresenteerd
Tijdens de recente directiebijeenkomst is de samenstelling van het algemeen bestuur (AB) en het dagelijks bestuur (DB) van Destinatie Nederland gepresenteerd.
05/05/26
Meerdaagse conferentie over duurzaam en regeneratief toerisme in Waddengebied
Van 7 tot en met 9 september vindt op Ameland de meerdaagse conferentie WadNext plaats. De provincie Fryslân organiseert het evenement om professionals uit beleid, ondernemerschap en onderzoek samen te brengen rond de vraag hoe toerisme kan bijdragen aan natuur, gemeenschap en economie.
05/05/26
Exclusief voor leden
Ontwikkeling onbemande winkels voor Hofparken
Met de opening van een onbemande parkshop op vakantiepark Hofparken Wiltershaar in Kotten is de samenwerking tussen Hofparken en OMISE Shop officieel van start gegaan.
05/05/26
Koen Brakenhoff versterkt culturele kennis Leiden&Partners
Leiden&Partners meldt dat Koen Brakenhoff toetreedt tot haar Raad van Commissarissen. Met zijn brede ervaring in de cultuursector en museale wereld brengt hij waardevolle kennis en een relevant netwerk mee als toezichthouder bij de citymarketingorganisatie.
05/05/26
Exclusief voor leden
Interrail en Trenitalia bieden digitale pas voor treinreizen in Europa
Het aanschaffen van een Interrail-pas bij Trenitalia is nu makkelijker gemaakt. Interrail B.V. en het Italiaanse treinbedrijf Trenitalia (FS Group) hebben een samenwerking aangekondigd met de integratie van de OSDM-standaard (Open Sales and Distribution Model).
05/05/26
Boshuis bijna energieneutraal
Op zaterdag 18 april heeft Stichting Paasheuvelgroep haar nieuwe groepsaccommodatie Het Boshuis in Vierhouten officieel geopend. Met deze nieuwbouw zet de organisatie een volgende stap in de ontwikkeling van haar locaties én haar maatschappelijke rol.

||| Agenda |||

19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...