Geplaatst op: 19-02-2018
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Evenementen onveiliger door verbod rookruimtes

Evenementen onveiliger door verbod rookruimtes
Bron: Pixabay
De Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) en de Vereniging Nederlandse Poppodia en -Festivals (VNPF) hebben grote twijfels bij de juridische juistheid van de uitspraak van het gerechtshof Den Haag van 13 februari jl. over rookruimtes in de horeca. Ook vrezen ze dat evenementen onveiliger worden doordat rokers op straat gaan roken.


In een brief aan staatssecretaris Blokhuis van Volksgezondheid, Welzijn en Sport hebben de VVEM en VNPF

opgeroepen om de uitspraak van het Hof te laten toetsen door de Hoge Raad. Daarnaast is de staatssecretaris gewezen op grote gevolgen voor onder andere de veiligheid van bezoekers van grote evenementen en popzalen.


Rookruimtes niet meer toegestaan

Vorige week bepaalde het gerechtshof Den Haag dat rookruimtes in cafés, restaurants en -andere horecagelegenheden, zoals concertzalen, niet langer zijn toegestaan. Deze ruimtes hadden een uitzonderingspositie waardoor deze buiten het algehele rookverbod in de horeca vielen. Het hof heeft deze uitzonderingspositie ongeldig verklaard.


De uitsprak van het hof heeft grote impact op de achterban van de VVEM en VNPF. Volgens beide verenigingen leidt het feit dat rookruimtes wel zijn toegestaan in kantoren en andere openbare ruimtes tot tot rechtsongelijkheid tussen de beheerders van gebouwen maar ook ongelijkheid tussen de bezoekers van die gebouwen.


Ondernemers mogen betrouwbare overheid verwachten

Ook stellen de brancheverenigingen dat hun leden, vertrouwend op bestendige en betrouwbare regelgeving vanuit de overheid, de afgelopen jaren flink hebben geïnvesteerd in rookruimtes. Gevolg van de uitspraak zou zijn dat deze investeringen per direct waardeloos zijn geworden. Over enige vorm van nadeelcompensatie wordt door het Hof niet gesproken. Omdat ondernemers er op vertrouwden dat zij een rookruimte konden laten bouwen, is de verwachting dat er schadeclaims tegen de Staat zullen worden ingediend.


Veiligheid evenementen in geding

Een ander belangrijk aspect is veiligheid. Roken kan in het uitgaansleven op dit moment niet volledig verboden worden. Binnen de gastvrijheid en veiligheid die de VVEM-en VNPF-leden willen bieden is dat opgelost door locaties te voorzien van inpandige rookruimtes. Goed gebouwd, zonder overlast voor niet-rokers. Het is vanuit het oogpunt van veiligheid en openbare orde onmogelijk en onverantwoordelijk rokers buiten op de openbare weg te laten roken. De doelstelling en opdracht van een goede organisator is om bezoekers snel veilig binnen te krijgen en te houden. Het is simpelweg onmogelijk en onveilig als bijvoorbeeld op de ArenA Boulevard voor de zalen AFAS Live en Ziggo Dome steeds duizenden mensen in- en uit moeten lopen om te gaan roken. Voor de volledige evenementenbranche is het van het grootste belang dat er spoedig duidelijkheid wordt verschaft over het al dan niet mogen gebruiken van rookruimtes.


De VVEM en VNPF hopen met het schrijven de dialoog te openen. De beslissing tot het wel of niet instellen van cassatieberoep is aan de Staat. De VVEM en VNPF moedigen staatssecretaris Blokhuis aan om de Staat te adviseren in cassatie te gaan.

Trefwoorden: evenementen, roken, veiligheid

CELTH



||| Nieuws |||

20/04/26
Exclusief voor leden
Reizen samenstellen met AI via touroperator VakantieDiscounter
Dé VakantieDiscounter is als eerste Nederlandse pakketreisaanbieder beschikbaar als app binnen ChatGPT. Door het eigen aanbod te integreren in het populaire AI-platform, speelt dé VakantieDiscounter in op veranderend zoek- en oriëntatiegedrag van consumenten.
20/04/26
Exclusief voor leden
Drouwenerzand opent dark ride in 2027
Drouwenerzand introduceert eerste GameChanger Dark Ride van bouwer Lagotronics in Nederland. Dit project, dat in 2027 opent, is de eerste roterende dark ride-concept op de Nederlandse markt van deze bouwer.
20/04/26
Exclusief voor leden
Jubilerend Dam tot Dam ook virtueel af te leggen
Het grootste sportevenement van Nederland, de NN Dam tot Damloop, is opnieuw in een recordtempo uitverkocht. De individuele startbewijzen voor de 10 Engelse Mijl gingen zaterdagochtend om 9.00 uur in de verkoop en waren binnen ruim een uur volledig vergeven.
20/04/26
Deelscooters en -fietsen Go Sharing onder de veilinghamer
Op woensdag 29 april worden 150 e-scooters waarvan 75 nieuw in de verpakking en 50 e-bikes geveild. Het deelscooterbedrijf ging in november 2025 voor de tweede keer failliet.
17/04/26
52,2 mln gasten in 2025: Minder binnenlandse maar meer buitenlandse gasten in logiesaccommodaties
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
17/04/26
GeoFort biedt historie voor volwassenen
GeoFort in Herwijnen heeft het aanbod uitgebreid met een nieuwe mogelijkheid voor volwassenen om het historische deel van Fort bij de Nieuwe Steeg te verkennen. De introductie speelt in op de groeiende belangstelling voor erfgoed en de geschiedenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
17/04/26
Exclusief voor leden
60 jaar Amstel Gold Race - Dumoulin wordt koersdirecteur
Bekende toeristische destinatie Valkenburg viert een wielerfeest aanstaande zondag. De Amstel Gold Race bestaat op zondag 19 april 2026 60 jaar. 15.000 recreatieve renners fietsen de toerversie.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...