Geplaatst op: 19-02-2018
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Evenementen onveiliger door verbod rookruimtes

Evenementen onveiliger door verbod rookruimtes
Bron: Pixabay
De Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) en de Vereniging Nederlandse Poppodia en -Festivals (VNPF) hebben grote twijfels bij de juridische juistheid van de uitspraak van het gerechtshof Den Haag van 13 februari jl. over rookruimtes in de horeca. Ook vrezen ze dat evenementen onveiliger worden doordat rokers op straat gaan roken.


In een brief aan staatssecretaris Blokhuis van Volksgezondheid, Welzijn en Sport hebben de VVEM en VNPF

opgeroepen om de uitspraak van het Hof te laten toetsen door de Hoge Raad. Daarnaast is de staatssecretaris gewezen op grote gevolgen voor onder andere de veiligheid van bezoekers van grote evenementen en popzalen.


Rookruimtes niet meer toegestaan

Vorige week bepaalde het gerechtshof Den Haag dat rookruimtes in cafés, restaurants en -andere horecagelegenheden, zoals concertzalen, niet langer zijn toegestaan. Deze ruimtes hadden een uitzonderingspositie waardoor deze buiten het algehele rookverbod in de horeca vielen. Het hof heeft deze uitzonderingspositie ongeldig verklaard.


De uitsprak van het hof heeft grote impact op de achterban van de VVEM en VNPF. Volgens beide verenigingen leidt het feit dat rookruimtes wel zijn toegestaan in kantoren en andere openbare ruimtes tot tot rechtsongelijkheid tussen de beheerders van gebouwen maar ook ongelijkheid tussen de bezoekers van die gebouwen.


Ondernemers mogen betrouwbare overheid verwachten

Ook stellen de brancheverenigingen dat hun leden, vertrouwend op bestendige en betrouwbare regelgeving vanuit de overheid, de afgelopen jaren flink hebben geïnvesteerd in rookruimtes. Gevolg van de uitspraak zou zijn dat deze investeringen per direct waardeloos zijn geworden. Over enige vorm van nadeelcompensatie wordt door het Hof niet gesproken. Omdat ondernemers er op vertrouwden dat zij een rookruimte konden laten bouwen, is de verwachting dat er schadeclaims tegen de Staat zullen worden ingediend.


Veiligheid evenementen in geding

Een ander belangrijk aspect is veiligheid. Roken kan in het uitgaansleven op dit moment niet volledig verboden worden. Binnen de gastvrijheid en veiligheid die de VVEM-en VNPF-leden willen bieden is dat opgelost door locaties te voorzien van inpandige rookruimtes. Goed gebouwd, zonder overlast voor niet-rokers. Het is vanuit het oogpunt van veiligheid en openbare orde onmogelijk en onverantwoordelijk rokers buiten op de openbare weg te laten roken. De doelstelling en opdracht van een goede organisator is om bezoekers snel veilig binnen te krijgen en te houden. Het is simpelweg onmogelijk en onveilig als bijvoorbeeld op de ArenA Boulevard voor de zalen AFAS Live en Ziggo Dome steeds duizenden mensen in- en uit moeten lopen om te gaan roken. Voor de volledige evenementenbranche is het van het grootste belang dat er spoedig duidelijkheid wordt verschaft over het al dan niet mogen gebruiken van rookruimtes.


De VVEM en VNPF hopen met het schrijven de dialoog te openen. De beslissing tot het wel of niet instellen van cassatieberoep is aan de Staat. De VVEM en VNPF moedigen staatssecretaris Blokhuis aan om de Staat te adviseren in cassatie te gaan.

Trefwoorden: evenementen, roken, veiligheid

CELTH



||| Nieuws |||

13/04/26
VvKR 15 jaar
Op 15 april 2026 viert de Vereniging van Kleinschalige Reisorganisaties (VvKR) haar 15-jarig bestaan. Wat in 2011 begon als een initiatief van een kleine groep bevlogen reisondernemers, is uitgegroeid tot een stevige en professionele brancheorganisatie met inmiddels ruim 500 aangesloten leden.
13/04/26
“Aanpassen aan klimaatverandering is onvermijdelijk
Zonder extra maatregelen krijgen Nederlanders steeds vaker te maken met de gevolgen van hitte, droogte en wateroverlast – met impact op hun gezondheid, leefomgeving en de economie, waarschuwt PBL.
13/04/26
Pleidooi voor helmplicht
Het aantal verkeersdoden in Nederland bereikte vorig jaar het hoogste niveau sinds 2007 - vooral door meer dodelijke fietsongelukken. Verzekeraar DAS pleit nu voor een helplicht.
10/04/26
Exclusief voor leden
MECC stapt in evenementen voor campers
Van vrijdag 10 tot en met zondag 12 september 2027 vindt in MECC Maastricht de eerste editie van Camperworld Maastricht plaats.
09/04/26
Europa favoriet in meivakantie
Nederlanders blijven ook in 2026 op reis gaan in de meivakantie, maar maken daarbij andere keuzes dan vorig jaar.
09/04/26
Doe mee met enquête voor Perspectief 2040
Voor de ontwikkeling van Perspectief 2040 – de nationale visie voor de bestemming Nederland – werkt NBTC samen met stakeholders in de toerisme- en recreatiesector en andere domeinen aan een nieuwe, gezamenlijke koers voor de komende jaren.
08/04/26
Exclusief voor leden
Kikker8baan Duinrell open
Duinrell heeft op 3 april de nieuwe Kikker8baan officieel geopend tijdens een feestelijke ceremonie in aanwezigheid van vele fans van het attractiepark. Ook deze vernieuwde versie heeft de klassieke vorm van een acht.
07/04/26
Camperplatform Goboony zet brandstofactie op
Het camperdeelplatform Goboony introduceert als eerste in de reiswereld een tegemoetkoming in plaats van een toeslag: bestaande klanten ontvangen €100 retour op hun brandstofkosten bij het boeken van een campervakantie.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...