Geplaatst op: 05-02-2018
Auteur: Redactie
NRIT Media

HISWA: Windpark Fryslân heeft effecten op watersport niet goed onderzocht

HISWA: Windpark Fryslân heeft effecten op watersport niet goed onderzocht
Bron: Pixabay
De HISWA ziet niets in de plannen van Windpark Fryslân om 89 hoge windmolens te plaatsen langs de Friese IJsselmeerkust. Volgens de branchevereniging zijn de effecten op de watersport niet goed onderzocht en kunnen de plannen daarom naar de prullenbak. De claims van Windpark Fryslân dat het park juist een positieve invloed heeft op toerisme en watersport is volgens HISWA nergens op gebaseerd.


Vorige week sprak HISWA samen met Dommerholt Advocaten in namens de Friese jachthavens bij de Raad van State. Watersport is veruit de belangrijkste economische factor in het IJsselmeergebied. Langs de Friese kust bevinden zich maar liefst 48 jachthavens met 6.000 ligplaatsen en 1.100 fulltime banen. Ook het internationale belang is groot met in veel Friese jachthavens meer dan 50% Duitse ligplaatshouders.


Open landschap en duisternis

Regiomanager Jan Ybema van HISWA komt na bestudering van het omvangrijke dossier tot de slotsom dat een windmolenpark op deze locatie simpelweg niet kan. "De zogenaamde externe werking van het Waddenbeleid is van kracht omdat het geplande Windpark ook een deel van het IJsselmeer beslaat. Deze nota schrijft behoud van een open landschap en duisternis voor. Daarom mogen hier geen 89 windmolens van 183 meter hoogte met permanent knipperende verlichting worden geplaatst. Daarbij komt dat uit onderzoek blijkt dat watersporters juist varen op het IJsselmeer vanwege de rust en het open landschap."


Opportunisme en onvoldoende onderzoek

Windpark Fryslân heeft altijd in de pers en op haar website gesteld dat een gigantisch windpark positieve effecten zal hebben op het toerisme en de watersport in Friesland. Een vreemde gedachtenkronkel die nergens is op gebaseerd stelt HISWA. Windpark Fryslân heeft slechts één klein literatuuronderzoek van 18 pagina’s laten uitvoeren naar nota bene windparken op zee en niet op een binnenmeer. Het gros van deze parken op zee is bovendien significant kleiner. Wordt ingezoomd op één van de weinige windparkparken van een vergelijkbare omvang voor de Deense kust, dan blijkt hier nauwelijks watersport te zijn. Er resteert volgens Ybema slechts één conclusie en dat is dat Windpark Fryslân nooit kan volhouden dat windmolenparken positieve effecten hebben op de watersport. Nu resteren onderzoeken die aangeven wanneer windparken op 6 kilometer uit de kust worden geplaatst, zoals bij Makkum, maar liefst 22% van de toeristen aangeeft dit gebied te zullen mijden. Dit zou desastreus zijn voor de Friese watersportbedrijven en vele banen kosten. Nieuw en onafhankelijk onderzoek is daarom volgens de watersportbranche noodzakelijk.

Topics:Watersport
Trefwoorden: watersport, jachthavens, windmolens, ijsselmeer

CELTH



||| Nieuws |||

27/02/26
Leiden wil Culturele Hoofdstad 2033 worden
In de nieuwste aflevering van Leisuretalk spreekt onze Mincke Pijpers van Leiden&Partners met Richard Otten over de positionering van Leiden. Geen standaard citymarketingverhaal, maar een open gesprek over koers houden in een stad vol belangen en ambities.
27/02/26
Landschapstriënnale ziet in water forse uitdaging
In september 2026 vormt Arnhem het decor van de Landschapstriënnale, de driejaarlijkse manifestatie over de toekomst van ons landschap. Het thema van deze editie is ‘Op Waterbasis’.
26/02/26
Beheer Diemerbos tijdelijk geregeld
Het beheer van het Diemerbos is voor de jaren 2026 en 2027 geregeld maar een structurele oplossing is er niet. Door deze afspraak blijft het bos de komende 2 jaar schoon, veilig en toegankelijk voor bezoekers.
26/02/26
Exclusief voor leden
Versnelling digitale oplossingen in vervoer en mobiliteit
Mobiliteit maakt een versnelling in digitale oplossingen door blijkt vlak voor de vakbeurs Intertraffic Amsterdam 2026. Het autonoom rijden, oplossingen voor parkeren en druk op de binnensteden leiden naar nieuwe verbanden.
26/02/26
Utrecht verbetert viewer op erfgoed
Wil je bezoekers naar het erfgoed van de provincie Utrecht verwijzen? De provincie heeft de bestaande viewer verbeterd.
26/02/26
Exclusief voor leden
Effect door btw-verhoging op binnenlandse vakanties?
Heeft de btw-vehoging op logies naar 21% effect op de boekingen van vakanties in eigen land? Mogelijk wel maar of het daadwerkelijk in de boekingen tot uitdrukking komt, blijft nog steeds een vraagteken.
25/02/26
8 op de 10 Nederlanders wil komende zomer op vakantie
Ondanks stijgende prijzen en een onrustige wereld blijft het vakantiesentiment onder Nederlanders hoog. Komend zomerseizoen wil 82% van de Nederlanders op vakantie. Dit blijkt uit grootschalig consumentenonderzoek dat Trends & Tourism eind januari en begin februari door Dynata heeft laten uitvoeren naar vakantieplannen van een week of langer voor het komende zomerseizoen (mei t/m oktober 2026).
25/02/26
Exclusief voor leden
Toolkit helpt werkgevers minder zakelijk te vliegen
Een toolkit van Coalitie Anders Reizen moet werkgevers aanzetten om het personeel en directies minder te laten vliegen voor de zaak.

||| Agenda |||

05/03/26
05/03/26 t/m 05-03-26: Ruimtelijk-economisch sturen op brede welvaart kan wél
Ruimtelijk-economisch sturen op brede welvaart kan wélVoor een evenwichtige stedelijke ontwik...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...