Geplaatst op: 02-06-2017

MKB pakt vaker innovatieregeling EZ op

MKB pakt vaker innovatieregeling EZ op
Nederlandse ondernemers, waarvan 97 procent afkomstig uit het MKB, hebben vorig jaar 1,2 miljard euro voordeel gehaald uit de innovatieregeling WBSO (Wet Bevordering Speur- en Ontwikkelingswerk). Dit is een stijging van 22 procent ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit de jaarrapportage die minister Kamp van Economische Zaken vandaag heeft gepubliceerd. Met de WBSO kunnen ondernemers meer onderzoek doen om vervolgens deze innovaties te ontwikkelen tot succesvolle producten en diensten.

Minister Kamp: "Nederlandse bedrijven hebben in 2016 meer aan onderzoek en ontwikkeling gedaan ten opzichte van een jaar eerder. Dat is een goede ontwikkeling, omdat innovatie de basis is voor het concurrentievermogen van onze economie. Het voordeel van ruim 1,2 miljard euro is voor innoverende ondernemers en in het bijzonder het MKB een significante steun.”

In totaal maakten vorig jaar 22.330 bedrijven gebruik van de WBSO om hun onderzoek en ontwikkeling (R&D) te bevorderen. De regeling is in 2016 verder aangescherpt en nog meer gericht op concrete innovatieactiviteiten: haalbaarheidsstudies worden niet meer ondersteund.

Uit de jaarrapportage ‘FOCUS op speur- en ontwikkelingswerk 2016’ blijkt dat voor een bedrag van 6,7 miljard euro plannen van bedrijven zijn goedgekeurd. Het gaat om 3,9 miljard euro aan loonkosten en 2,8 miljard euro aan niet-loonkosten, een stijging van 400 miljoen euro ten opzichte van een jaar eerder. Met behulp van deze regeling konden ondernemers zo hun kosten voor onderzoek naar en ontwikkeling van innovaties met 1,2 miljard euro verlagen.

De regeling heeft gezorgd voor innovatie in verschillende vakgebieden. Hierbij twee voorbeelden, een kweker en een maker van meetinstrumenten.

Innovatieve varenkweek en meten van sportinspanningen
Eén van de ondernemers die succesvol gebruik maakt van de innovatieregeling is varenkwekerij en slateler Vitro Plus uit het Zeeuwse Burgh-Haamstede. Het bedrijf ontwikkelde innovatieve kweekmethoden voor hun varens zoals verticale teelt waarbij fors op energie, water en ruimte wordt bespaard. Vervolgonderzoek leidde er toe dat deze techniek nu ook toegepast kan worden op kruiden en groenten zoals sla.

Artinis uit Elst maakte met steun van de WBSO een comfortabel, draagbaar meetinstrument voor onderzoek naar hersenactiviteit. Het bijzondere aan het draadloze zogenoemde NIRS-systeem (Near Infrared Spectroscopy) is dat het gegevens kan meten tijdens alle dagelijkse bezigheden, ook tijdens het slapen en sporten. Daardoor is NIRS breed toepasbaar voor bijvoorbeeld klinisch onderzoek of voor het meten van de inspanningen van sporters.

Gerelateerde berichten:

  • Geen gerelateerde berichten.
  • CELTH



    ||| Nieuws |||

    21/05/26
    Exclusief voor leden
    Nederlands bureau erkend door Disneyland Parijs
    Reisbureau Magie op Maat uit Venlo gespecialiseerd in Disneyland Parijs, is officieel erkend als reispartner van Disneyland Parijs. Het begon als fan maar nu is het eigenaarskoppel een volledig reisbureau.
    21/05/26
    Exclusief voor leden
    Drenthe zoekt met ondernemers naar verlaging uitstoot stikstof
    Vergunningverlening weer op gang, de natuur herstellen en een leefbaar platteland. Provincie Drenthe komt met de volgende stap in het programma voor het landelijk gebied. Het vraagt onder meer ondernemers mee te helpen met de reductie van stikstofuitstoot variërend van 15 tot 30% per gebied waar actie nodig is.
    21/05/26
    Festivals met meeste waarde voor je ticketprijs
    Boekingsplatform Holidu stelde een top 10 aan festivals samen voor 2026. "We kijken onder meer naar prijzen, populariteit en de kans op een zomers zonnetje (of juist een nat pak). Of je nu houdt van meezingen met Hollandse hits, stampen op de dikste hardcore-beats of gewoon lekker gratis cultuur snuiven in het park, er is voor ieder wat wils!"
    20/05/26
    Exclusief voor leden
    'Samen steeds reisbewuster' wordt geladen in ANVR-campagnes
    De ANVR lanceert de beweging ‘Samen Steeds Reisbewuster’. Met dit initiatief wil de brancheorganisatie reisorganisaties en reizigers vragen eerst even stil te staan bij het maken van bewustere reiskeuzes.
    20/05/26
    Retail en horeca drijft bezoek aan steden omhoog
    Landelijke Data Alliantie publiceerde het jaarlijkse onderzoek naar het bezoek van de Nederlandse steden. In 2025 zijn de bezoekers tevreden met hun bezoeken en de intentie om terug te keren ligt hoog (score 4,4).
    20/05/26
    TUI Time Travel shop brengt je naar jaren '80 en '90
    TUI opende gistermiddag aan de Haagse Dagelijkse Groenmarkt de TUI Time Travel Shop, een tijdelijke vintage reiswinkel waar 150 jaar Nederlandse reisgeschiedenis samenkomt met het boeken van de vakantie van nu.
    20/05/26
    Genomineerde beste B&B's van Nederland 2026
    De genomineerden voor de titel ‘Beste B&B van Nederland 2026’ zijn door Stichting Bed & Breakfast Nederland bekendgemaakt.
    20/05/26
    Factsheets brede welvaart en Sustainable Development Goals
    Vandaag publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) de Monitor Brede Welvaart en de Sustainable Development Goals. Dit jaar worden tegelijkertijd ook de Factsheets Brede Welvaart voor de ministeries gepubliceerd.

    ||| Agenda |||

    26/05/26
    26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
    Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
    28/05/26
    28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
    Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
    09/06/26
    09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
    Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
    10/06/26 t/m 13-06-26
    10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
    Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
    18/06/26
    18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
    Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...