Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 24-05-2017
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

De mythe van het Amsterdams toerisme

De mythe van het Amsterdams toerisme
Bron: InnaFelker / Shutterstock.com
Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft de Rekenkamer van de stad opdracht gegeven onafhankelijk onderzoek te laten doen naar de impact van toerisme. Dit naar aanleiding van onderzoek van Platform voor onderzoeksjournalistiek Investico en De Groene Amsterdammer.


"Het idee dat drukte en overlast weliswaar vervelend zijn maar dat de stad als geheel van de bezoekershausse profiteert, is een mythe”, schrijven de onderzoekers die stellen dat de economische voordelen van het toerisme voor Amsterdam worden overschat en de kosten ondergewaardeerd. "De winsten komen terecht bij een kleine groep grote ondernemers, die deels onderdeel zijn van buitenlandse ketens. Een voorzichtige rekensom leert dat wanneer alle kosten voor de gemeenschap zouden worden meegerekend, ze de directe gemeentelijke baten van toerismebelasting al snel zouden overtreffen”, schrijven ze in een uitgebreid artikel in de Groene Amsterdammer.


Volgens de onderzoekers is het achterhalen wat toerisme de stad oplevert vrijwel een onmogelijke taak. "Iedereen heeft zijn eigen berekeningen en niemand heeft overzicht. Aan die situatie is de afgelopen jaren niets veranderd”, zeg lector logistiek Walther Ploos van Amstel van de Hogeschool van Amsterdam in het artikel waar de cijfers van Amsterdam Marketing stevig onder vuur liggen. De onderzoekers betogen dat in de cijfers van Amsterdam Marketing vaak ook bestedingen van Nederlandse toeristen en Amsterdammers liggen besloten. Daarnaast is de toegevoegde waarde voor de Amsterdamse economie van toerisme volgens de onderzoekers marginaal.


Ook de uitgaven van de gemeente Amsterdam voor toerisme overstijgen de inkomsten uit toeristenbelasting en de belasting op rondvaarttickets. Daarmee haalt de gemeente jaarlijks 64 miljoen euro op maar de onderzoekers schatten dat toerisme de gemeente minstens 71 miljoen euro kost.


Samengevat komen de voordelen van de bezoekerseconomie terecht bij een beperkt aantal ondernemers die succesvol inspelen op het gedrag van de massatoerist en betalen de Amsterdammers de rekening door een sterk verminderd leefklimaat, stijgende huizenprijzen en een verschraling van het voorzieningen- en winkelaanbod.


Bij het gemeentebestuur is inmiddels de urgentie van het probleem doorgedrongen. Burgemeester Eberhard van der Laan zei vorig jaar al in de Staat van de Stad: "We hebben haast. We moeten doorpakken” en een week later in de gemeenteraad: "Toerisme leek een balansprobleem te zijn, maar is inmiddels fundamenteel.” En bij de NOS zei wethouder Ollongren dat het onderwerp bovenaan de agenda staat: "Anders dan in het verleden kiest dit college van B&W ervoor om de groei van het massatoerisme af te remmen."

Link: https://www.groene.nl/artikel/oprollen-die-rotkoffertjes
Trefwoorden: stedelijk toerisme, drukte, druktebeleving, amsterdam, negatieve aspecten, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

14/07/25
Frieslands museumnacht 2025 'Als sterren vallen'
Op zaterdag 27 september 2025 beleeft Friesland de vierde editie van Museumnacht FRL. Het thema is 'Als sterren vallen'. Dit is de enige provinciebrede museumnacht in Nederland.
14/07/25
Groene Hart Visie: Recreatie is geen bedreiging, maar een kans – mits goed georganiseerd
Het Groene Hart staat op scherp. In de nieuwste editie van het digitale magazine Groene Hart Visie wordt duidelijk dat recreatie in dit kwetsbare landschap niet alleen spanning oproept, maar ook richting kan geven.
14/07/25
Ludieke campage van Twente Marketing: De Tukker Test
Deze zomer worden inwoners en bezoekers van Twente uitgedaagd om hun innerlijke Tukker te ontdekken. Met de ludieke campagne houdt Twente Marketing mensen letterlijk en figuurlijk een spiegel voor met als centrale vraag ‘Hoeveel % Tukker zit er in jou?’. Op basis van een paar vragen krijg je ook een tip voor Twents vrijetijdsaanbod dat bij je past.
14/07/25
850 vrijwilligers klaar voor wandelaars Vierdaagse
Opnieuw staan ruim 850 vrijwilligers van het Rode Kruis klaar om wandelaars te helpen op de 107de Nijmeegse 4Daagse. Bijna 400 blaarbehandelaars zullen de komende dagen duizenden blaarbehandelingen uitvoeren, met maar één doel: zorgen dat zoveel mogelijk wandelaars de finish halen.
11/07/25
De fuik van nepadvertenties voor vakanties
Cybercriminelen zetten online advertenties in om vakantiegangers op te lichten. Mensen die dit niet op tijd door hebben, lopen het risico om aan oplichters allerlei persoonlijke informatie of creditcardgegevens prijs te geven. Daarom is het belangrijk dat mensen altijd eerst de officiële contactinformatie van reisorganisaties checken voordat ze contact opnemen.
11/07/25
Bosbranden en hitte in zuidelijk Europa
Het Rode Kruis waarschuwt vakantiegangers die dit weekend naar zuidelijk Europa trekken. De hulporganisatie roept mensen op om goed voorbereid met vakantie te gaan. Met flinke bosbranden en zeer hoge temperaturen in Frankrijk, Spanje, Griekenland en Turkije ligt een noodsituatie deze zomer op de loer.
10/07/25
Exclusief voor leden
Madurodam opent grootste attractie ooit: De Windjager
Madurodam in Den Haag heeft vandaag haar nieuwste en grootste overdekte attractie geopend: De Windjager. Deze innovatieve dark ride laat bezoekers op meeslepende wijze ervaren hoe Nederland al eeuwenlang de kracht van de wind benut.
10/07/25
RBT Heuvelrug & Vallei heeft veel bereikt in 2024 maar ook uitdagingen in jubileumjaar
Het Regionaal Bureau voor Toerisme Heuvelrug & Vallei heeft een prima 2024 achter de rug. Dat blijkt uit het onlangs gepubliceerde jaarverslag.