Geplaatst op: 12-05-2017
Auteur: Moniek Hover, Juriaan van Waalwijk & Licia Calvi
CELTH

Crossroads in Brabant - Life Changing Stories 40-45

Storytelling als verbinding van WOII-erfgoed

Crossroads in Brabant - Life Changing Stories 40-45
In het Trendrapport Toerisme, recreatie en vrije tijd 2016 beschrijven Moniek Hover, Juriaan van Waalwijk & Licia Calvi van CELTH  het narratief concept dat ze hebben ontwikkeld voor Visit Brabant met als titel ‘Crossroads in Brabant - Life Changing Stories 40-45’. Ze gaan in op de ontwikkeling van het concept en beschrijven hoe je in vijf stappen een goed verhaal kunt vertellen en tot besluit wordt het concept dat is ontwikkeld voor Nationaal Monument Kamp Vugt over het leven van George en Ursula Levi uitgewerkt.

In 2019 wordt de 75-jarige bevrijding van de Tweede Wereldoorlog in de provincie Noord-Brabant gevierd. Aanleiding voor Visit Brabant en vijf belangrijke WOII-erfgoedaanbieders om op zoek te gaan naar manieren om gezamenlijk het omvangrijke WOII-erfgoed van de provincie voor een groter, (inter)nationaal recreatief-toeristisch publiek te ontsluiten. Authentieke plaatsen die verbonden zijn met een krachtig verhaal kunnen zichzelf toeristisch beter op de kaart zetten (Chronis, 2012). In opdracht van Visit Brabant heeft een team van experts van NHTV Internationale Hogeschool Breda (Lectoraat Storytelling) onderzoek gedaan en vervolgens een narratief – of verhalend - concept ontwikkeld getiteld ‘Crossroads in Brabant. Life Changing Stories 40-45’. Storytellingtechnieken zijn vervolgens ingezet bij de uitwerking van verhaallijnen voor diverse WOII-erfgoedaanbieders: Nationaal Monument Kamp Vught, Oorlogsmuseum Overloon, Museum Bevrijdende Vleugels in Best, Generaal Maczek Museum Breda en Stichting 18 September Eindhoven.


Analyse

Het project was opgebouwd uit een analysefase en een creatieve (storytelling)fase. In de analysefase zijn onder andere participerende observaties op de diverse locaties uitgevoerd . Tevens zijn interviews gehouden met stakeholders vanuit de musea, de provincie en met overige WOII-experts. Het Noord-Brabantse WOII-verhaal blijkt onderscheidend omdat vrijwel alle facetten van deze oorlog zich op het grondgebied van de provincie hebben afgespeeld. Denk aan: mobilisatie, de inval in mei ’40, bezetting, verzet, vervolging, strijd en bevrijding. Het aanbod aan objecten en feitelijke informatie is overweldigend. Ook het aantal authentieke locaties waar aangrijpende, menselijke verhalen verteld kunnen worden, is groot. Bij bezoekers van dergelijke ‘Dark Tourism’ locaties blijkt het vaak te draaien om het verkrijgen van (zelf)inzicht. (Nawijn e.a., 2015)


Crossroads: een narratief concept

Het doel achter het concept Crossroads is ‘mensen van nu te raken met de keerpunten van toen’. Het is een gelaagd, verhalend concept dat historisch gezien de keerpunten omvat in de reeks facetten die plaatsvonden in Brabant: van mobilisatie tot bevrijding. Geografisch verwijst Crossroads naar bijvoorbeeld het kruisen van troepen op Brabants grondgebied en de strijd die daarop volgde. Maar ook naar fysieke sporen op authentieke locaties zoals de resten van de spoorlijn die naar het SS-concentratiekamp in Vught leidde. De belangrijkste laag van Crossroads is de menselijke laag. Crossroads is een narratief concept dat focust op persoonlijke verhalen van mensen en de keerpunten die hun levens op een ingrijpende manier zouden veranderen.


Er is voor stakeholders in dit project sprake van een dilemma tussen het willen vertellen van deze waargebeurde oorlogsverhalen die vaak een trieste afloop kennen en het willen aanspreken van de toeristisch-recreatieve bezoeker. Toch kan ook een triest verhaal iemand verrijken mits er sprake is van (zelf)inzicht en van een gevoel van hoop.


Storytelling in 5 stappen

Het vertellen van een verhaal reikt verder dan het verstrekken van informatie. Een goed verteld verhaal stelt de luisteraar in staat zich in te leven. De obstakels waar de hoofdpersoon voor komt te staan en het inzicht dat het verhaal in zich draagt, maken dat de luisteraar zich kan identificeren en een persoonlijke betekenis aan het verhaal kan ontlenen. Storytelling omvat ook het creatieve (keuze)proces rondom de uiteindelijke vormgeving van het verhaal, niet alleen expliciet via woorden, maar ook impliciet (Hover, 2013) via – in het geval van een waargebeurd verhaal - authentieke beelden van de hoofdpersoon en persoonlijke objecten.


Een manier om een verhaal te structureren is de universele verhaallijn in 5 stappen (Hover, 2013, gebaseerd op: Philips, 2012; McDonald, 2010; Von Franz, 1996). Soms is er voorafgaand aan deze stappen een proloog en na afloop een epiloog. Bij Crossroads staan proloog en epiloog bewust apart om focus aan te brengen op bepaalde gebeurtenissen zoals die plaatsvonden op een bepaalde authentieke plaats in Noord-Brabant.


Figuur 1: Crossroads storytelling structuur

Bron: Hover e.a., 2016, in: Merkgids Crossroads


Bij een Crossroads-verhaal geeft de proloog een kort overzicht van wat vooraf ging. Het facet van WOII dat aan de orde is komt beknopt aan bod en er wordt een korte achtergrond van de hoofdpersoon gegeven.


In de set-up wordt geschetst waar en wanneer het verhaal zich afspeelt. De hoofdpersoon/-personen worden verder geïntroduceerd. Het motorisch moment verwijst naar een gebeurtenis die het verhaal voor de hoofdpersoon in beweging zet. Bij de keerpunten neemt het verhaal een nieuwe wending. De belangen nemen toe en er is vaak sprake van een dilemma of een ingrijpend keuzemoment voor de hoofdpersoon. De climax is een hoogtepunt of een dieptepunt in het verhaal: het meest dramatische moment. De resolutie is de afwikkeling van het verhaal. Het verhaal levert een belangrijk inzicht op en is in die zin verrijkend.


In de epiloog wordt kort geschetst hoe het met de hoofdpersoon/-personen afliep. Er wordt vooral ingegaan op de impact die het facet van WOII op hem of haar heeft gehad. Aan het eind van het verhaal is er bij voorkeur een gevoel van hoop.


Co-creatieve sessies

In de storytellingfase zijn co-creatieve sessies met diverse stakeholders georganiseerd. Vertegenwoordigers van de musea is gevraagd een – min of meer – feitelijk verhaal te vertellen gerelateerd aan hun locatie. Vervolgens zijn deze verhalen via het bovenstaande model getransformeerd tot ‘etalageverhalen’ voor Crossroads. Een Crossroads-etalageverhaal is een universeel aansprekend verhaal dat iedere bezoeker ‘moet’ meekrijgen bij bezoek aan een authentieke WOII-locatie. Vervolgens kan iedere bezoeker naar eigen behoefte de locatie verder verkennen. De verschillende etalageverhalen gaan weliswaar over verschillende mensen en verschillende WOII-facetten maar zijn qua opbouw in essentie gelijk. Ook ligt bij alle verhalen de focus op het menselijke perspectief.


Vervolgproject Crossroads

Momenteel wordt door NHTV het merkboek Crossroads ontwikkeld. Hierin zijn de vijf etalageverhalen opgenomen ter inspiratie van andere, Brabantse WOII-erfgoedaanbieders die met eigen verhalen bij het concept kunnen aansluiten. Tevens bevat het merkboek het zogenaamde Crossroads Web. Dit is een tool om nieuwe Crossroads-verhalen aan het narratieve concept en de manier van storytelling te toetsen. Zo kunnen deze verhalen elkaar aanvullen. Het merkboek Crossroads biedt een verbindend, narratief kader voor WOII-erfgoedaanbieders om gezamenlijk het hele WOII-verhaal van Brabant op een eenduidige en aansprekende manier te vertellen en zodoende meer toeristisch-recreatieve bezoekers naar de provincie te trekken.


Nationaal Monument Kamp Vught: het verhaal van George en Ursula Levi

Proloog

George en Ursula Levi werden geboren in Duitsland. Hun vader overleed als gevolg van de Kristalnacht. Zijn vrouw bleef alleen achter met haar twee jonge kinderen. Naarmate de oorlog vorderde nam de Jodenvervolging in Europa steeds ernstiger vormen aan. Zo ook in Brabant. In Vught werd een SS-concentratiekamp gebouwd waar zo’n 12.000 Joden werden opgesloten: mannen, vrouwen en kinderen.


Set-up

In 1939 worden George en Ursula Levi - dan 9 en 4 jaar oud - door hun Joodse moeder naar Nederland gestuurd in de hoop dat ze daar veilig zullen zijn voor de groeiende Jodenhaat in Duitsland. Dankzij de hulp van Bosschenaar Jozef van Mackelenbergh worden de kinderen in het koloniehuis bij het klooster in Eersel opgevangen.


Motorisch moment

De kloosternonnen kunnen niet voorkomen dat George en Ursula in april 1943 in Kamp Vught terecht komen. Aangezien de kinderen zonder ouders in het kamp zijn, wordt medegevangene Florence als kinderverzorgster aan hen toegewezen. Het leven in het kamp is erg zwaar, zeker voor jonge kinderen. Er is nauwelijks iets te eten en veel kinderen zijn ziek. George bekommert zich zo goed en zo kwaad als het kan om zijn zusje. Van Mackelenbergh zoekt de kinderen regelmatig op.


Keerpunten

In juni 1943 besluiten de nazi’s dat alle Joodse kinderen van onder de 16 uit het kamp gedeporteerd moeten worden. Ze doen alsof de kinderen naar een speciaal Kinderlager zullen gaan. In werkelijkheid zullen de kinderen via Westerbork naar vernietigingskampen worden vervoerd. Van Mackelenbergh maakt de kampcommandant wijs dat George en Ursula een katholieke vader hebben in Amerika. Hij weet hen zo te behoeden voor het kindertransport dat uiteindelijk aan 1.269 Joodse kinderen het leven kost. Het gevaar is echter nog niet geweken voor George en Ursula.


Climax

Als ook Florence op transport dreigt te worden gezet, schreeuwt zij dat ze bij de Levi-kinderen moet blijven omdat ze haar nodig hebben. Een SS’er keert zich om naar George en vraagt hem of zij haar werkelijk nodig hebben. George staat voor een dilemma maar hij moet snel een beslissing nemen: zegt hij ja, dan is er een kleine kans dat de vrouw mag blijven maar tevens een kans dat hij en Ursula ook gedeporteerd worden. Zegt hij nee, dan wordt de vrouw zeker gedeporteerd maar dan zijn hij en Ursula misschien weer veilig voor zolang het duurt. Hij zegt: "Nee. Ik heb haar niet nodig.”


Resolutie

George heeft als 13- jarig jongetje een onmenselijke beslissing moeten nemen over leven of dood voor hemzelf en voor anderen. "It bothered me very very much for many many years. I used to have nightmares over that.”


Epiloog

Uiteindelijk worden George en Ursula toch gedeporteerd, via Westerbork naar Bergen Belsen. Wonder boven wonder overleven zij samen de oorlog en na een barre tocht kloppen zij in 1945 aan bij de Van Mackelenbergs in Den Bosch. Daar worden ze met open armen ontvangen. Ze keren terug naar het klooster in Eersel tot hun emigratie naar Amerika in 1947. Beiden zijn nog in leven en hebben hun gruwelijke belevenissen opgeschreven en verteld. Ze denken echter ook met veel dankbaarheid terug aan de korte periode met hun liefdevolle ouders. Ursula Levi zegt hierover: "We had wonderful parents. I had 4 years of their nurturing, love and caring. I believe that those early beginnings helped us through the rest of our lives.”


Contactgegevens auteurs

Moniek Hover, Lector Storytelling NHTV Academy for Leisure, Hover.M@nhtv.nl

Juriaan van Waalwijk, Marktonderzoeker NHTV , jvanwaalwijk@gmail.com

Licia Calvi, Senior Lecturer NHTV Academy for Digital Entertainment, Calvi.L@nhtv.nl

Topics:CELTH, Cultuur
Trefwoorden: cultuur, cultureel toerisme, dark tourism, noord-brabant, storytelling, herinneringscentra

CELTH



||| Nieuws |||

17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
17/04/26
Exclusief voor leden
60 jaar Amstel Gold Race - Dumoulin wordt koersdirecteur
Bekende toeristische destinatie Valkenburg viert een wielerfeest aanstaande zondag. De Amstel Gold Race bestaat op zondag 19 april 2026 60 jaar. 15.000 recreatieve renners fietsen de toerversie.
17/04/26
Exclusief voor leden
Sterk gestegen kerosineprijs zit KLM dwars
Door de sterk gestegen kerosineprijs, zal KLM een aantal onrendabele vluchten uit zijn schema halen. De passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten. De meivakantie komt niet in gevaar.
15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
15/04/26
Fietshelm wordt langzaam geaccepteerd
Op de Dag van de Fietshelm groeit de aandacht voor veiligheid onder Nederlandse fietsers. Cijfers uit de fietsbranche laten zien dat de verkoop van fietshelmen de afgelopen jaren is gestegen. Zo meldde de ANWB dat de verkoop in 2023 met liefst 250% toenam, tot circa 65.000 helmen.
15/04/26
Dino World naar Goes
De internationale dino-experience Dino World strijkt binnenkort neer in de Zeelandhallen in Goes. Deze groots opgezette tentoonstelling, die normaal alleen in grote steden te zien is, neemt bezoekers mee naar een wereld waar dinosaurussen weer tot leven komen.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...