Geplaatst op: 06-07-2015
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

Nederlanders worden gelukkig van wandelen

Nederlanders worden gelukkig van wandelen

Nederlanders wandelen relatief veel. Een kwart van de Nederlanders geeft ook aan het gelukkigst te zijn als ze wandelen. Wandelen wordt het meest geassocieerd met ontspanning. Dat blijkt uit onderzoek van GORE-TEX in Engeland, Frankrijk, Italië, Spanje en Nederland.


De laatste tijd wordt geluksgevoel tijdens vrijetijdsbesteding in toenemende mate onderzocht. Zo onderzocht CELTH in samenwerking met de ANWB geluksmomenten tijdens een dagje uit.


Wandelen zorgt voor geluk

Bijna alle Nederlanders (84%) wandelt en meer dan een op de vier Nederlanders (26%) geeft ook aan het gelukkigst te zijn wanneer men aan het wandelen is. Nóg meer dan door (intensief) te sporten in het algemeen (10%). Een meerderheid (62%) associeert wandelen vooral met ontspanning en daarna geluk (24%). Na gezelschap van familie en vrienden, is wandelen de meest genoemde manier om te ontspannen.


Nederlanders koploper wandelen

84% van de Nederlanders tussen 20 en 59 jaar wandelt. We zijn hiermee koploper in de onderzochte Europese landen. We worden op de voet gevolgd door de Spanjaarden (76%) maar ook door de Engelsen (75%) en Italianen (59%).


Wandelen zorgt voor balans

De belangrijkste redenen voor de Nederlandse wandelaar om te gaan wandelen zijn:

  1. ontspanning (48%)
  2. genieten van de natuur (24%)
  3. gezondheid (18%)
  4. het bijpraten met familie en vrienden (9%).

Slecht weer en slechte schoenen

Het is verreweg het weer (71%) dat het wandelen voor Nederlanders in verhouding tot andere landen tot een minder prettige activiteit kan maken, gevolgd door slecht schoeisel (en hierdoor te natte voeten, te warme of zweetvoeten). Dat is voor 20% een reden voor minder plezier bij het wandelen. Voor de Spanjaarden is slecht schoeisel juist weer de belangrijkste domper (58% geeft dit aan).


Over het onderzoek

Het onderzoek is in april 2015 uitgevoerd door onderzoeksbureau Research Now in opdracht van GORE-TEX®. Het onderzoek is online uitgevoerd in Engeland, Frankrijk, Italië, Spanje en Nederland onder ruim 7.000 respondenten (waarvan 1.000 in Nederland). Het onderzoek is representatief voor Nederlanders tussen 20 en 59 jaar oud.

Trefwoorden: dagrecreatie, sport, wandelen

CELTH



||| Nieuws |||

06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Estivant kiest pr-bureau
Estivant Vakanties, al 25 jaar aanbieder in vakanties voor eenoudergezinnen, heeft Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Nederlandse markt. De samenwerking heeft als doel de zichtbaarheid van Estivant verder te vergroten en meer eenoudergezinnen kennis te laten maken met dit vakantieconcept.
06/07/26
Exclusief voor leden
Toerisme naar Kempen stijgt 6,7%
Het Kempense toerisme, een bekende natuurbestemmming in Vlaanderen, beleefde een topjaar in 2025. De aankomsten stegen met 6,7%, de overnachtingen met 5,5%. Dat is ruim boven het gemiddelde van de andere Vlaamse regio’s. Om die groei te bestendigen en verder uit te bouwen, presenteert Provincie Antwerpen het nieuwe strategisch plan Kempen 2026-2031, met buitenbeleving als rode draad.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen Dit weekend startte in een deel van Nederland officieel de zomervakantie en vertrekken weer veel vakantiegangers naar hun favoriete vakantiebestemming. Maar uit recente boekingsdata van Sunweb valt vooral één ontwikkeling op: de groei zit steeds vaker buiten het klassieke hoogseizoen. Waar juli en augustus traditioneel de drukste maanden zijn, ziet Sunweb dat de zomer zich duidelijk uitstrekt richting het voor- en najaar. Met name oktober springt eruit, met 33% meer vakantieboekingen bij deze touroperator dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook mei (15%) en september (11%) liggen hoger dan vorig jaar, terwijl juli en augustus rond het gebruikelijke niveau blijven. Najaar 20 procent hoger "We zien dat gezinnen met jonge kinderen, oudere koppels en jonge mensen bewust kiezen voor vakanties buiten het hoogseizoen. In deze periodes kunnen zij flink besparen, terwijl ze tegelijkertijd profiteren van meer ruimte op de bestemming en aangename temperaturen in Zuid-Europa. De boekingen van vakanties tijdens de schoolvakantie ligt iets boven het niveau van vorig jaar, maar de periode van september tot eind oktober ligt momenteel meer dan 20 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar", zegt Martine Langerak, woordvoerder van Sunweb. Grote prijsverschillen laag- en hoogseizoen In sommige gevallen kost exact dezelfde reis in het laagseizoen slechts iets meer dan de helft van de prijs die reizigers in juli en augustus betalen, als gevolg van de grote vraag tijdens de zomervakantie vanuit heel Europa "We zien duidelijk dat mensen bewuster omgaan met hun uitgaven, terwijl de wens om op vakantie te gaan onverminderd groot blijft. In combinatie met de andere voordelen van het voor- en naseizoen is het logisch dat het zomerseizoen zich inmiddels ruim buiten de traditionele vakantieperiode uitstrekt. Dat is een ontwikkeling waar wij als reisorganisatie natuurlijk blij mee zijn", aldus Langerak. Populairste bestemmingen laagseizoen Kreta Zakynthos Kos Gran Canaria Algarve Mallorca Egypte
06/07/26
Exclusief voor leden
Oude IJsselstreek ziet kansen voor waterrecreatie
De gemeente Oude IJsselstreek wil waterrecreatie een grotere rol geven. Om de mogelijkheden in kaart te brengen, liet de gemeente door Waterrecreatie Nederland onderzoeken welke kansen er zijn voor recreatie op en rond het water.
04/07/26
Zwarte Cross gaat samenwerking aan met SpecialTV
SpecialTV en de organisatie van de Zwarte Cross, Feestfabriek Alles Komt Goed BV, melden hun officiële mediasamenwerking aan voor de editie van 2026. SpecialTV maakt professionele televisie- en online producties met een team van mensen met een verstandelijke beperking, die ‘Specials’ genoemd worden.
03/07/26
Exclusief voor leden
Spanje en Spaanse eilanden populairder dan ooit
Nederlanders kiezen deze zomer vaker voor Spanje, ten koste van onder meer Griekenland en Turkije. Het aandeel van Spanje in alle zomervakantieboekingen stijgt van 31 procent vorig jaar naar bijna 35 procent dit jaar, meldt touroperator VakantieDiscounter. Vooral de eilanden zijn populair.
03/07/26
Exclusief voor leden
Verkoop caravans stijgt verder
In het eerste halfjaar van 2026 werden 4.805 nieuwe caravans verkocht. Dat is 9,8 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Daarmee zet de stijgende lijn door die BOVAG en KCI eerder dit voorjaar al signaleerden.
02/07/26
Actie wittebroodsweken Taylor Swift in Kunstmuseum Den Haag
Het zal je vast niet ontgaan zijn, de geruchtenmachine over het huwelijk van megaster Taylor Swift draait op volle toeren. Het Kunstmuseum Den Haag speelt daar handig op in met de Wonderstruck jurk van Taylor.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...