Geplaatst op: 28-05-2015
Auteur: Hans Dominicus
Publicatie: Recreatie & Toerisme april 2015

Sterke steden of versterkte steden?

Sterke steden of versterkte steden?

We hebben het cijfer al vaak gehoord: in 2050 leeft 80 % van de wereldbevolking in steden, zeg stedelijk of verstedelijkt gebied. Niet alleen in Azië, maar ook in Nederland. Nu is dat nog 45%.


Stadsplanners merken dat we stedelijke wezens aan het worden zijn. We willen rust, maar geen stilte. We willen op drie straten van onze woonomgeving wel een levendige winkelstraat met restaurants en winkels. De buzz van de city. Wijken knappen daardoor op, maar ook worden huizen duurder. De stad transformeert continue, of we willen of niet. En door dat alles heen lopen dan ook nog bezoekers, toeristen. Ze dringen door tot de woonwijken op zoek naar ‘het echte leven’. Verblijven er in appartementen en kamers. Airbnb maakt dat eenvoudig en aantrekkelijk. Neuropsychologen bouwen er hele theorieën op. Nu gingen de Nederlanders in de 50-er jaren ook op kamers in woningen of deden aan woningruil, maar het was minder massaal. In Bergen aan Zee werden toeristen ‘uitgevent’ langs de ‘zimmer frei’ adressen. Toen was geluk nog heel gewoon? Of ligt het anders en is het wat ingewikkelder?


European Cities Marketing, de vereniging van grote toeristische steden in Europa liet onlangs tijdens de conferentie ‘Cities in Transition’ zien dat de bezoekersgroei naar steden de laatste 10 jaar die van de nationale bezoekersgroei continue overtreft. Steden zijn duidelijk erg sterke spelers.


Steden willen zich versterken. Maar de VVV tot Citymarketing benoemen is niet genoeg. Verleiden zoals tijdens het NRIT congres werd aangegeven is niet genoeg om die steden te versterken. Een authentiek product is net zo belangrijk. Daar kun je overigens volgens Prof. Joe Pine (van Pine & Gilmore) nog verschillende varianten in creëren, van echt nep tot echt echt. Maar het begint met een goed gecomponeerd product, resulterend in enigszins georkestreerde belevingen. Afgestemd op de bewoners en geschikt voor de bezoekers, alhoewel andersom ook vaak voor komt.


Chinezen begrijpen dat soms beter dan wij, of ze kunnen er beter mee omgaan. Ansheng Zhang, in Hangzhou de baas voor toeristische ontwikkeling in de stad, bracht de belangen van alle groepen duidelijk bij elkaar in zijn beleid. Zou je niet verwachten in China, maar toch is het zo. Bezoekers als ondersteuners van de stad – versterkers van de stad. Bilbao deed dat wat rigoureuzer en ging voorbij aan de nostalgische gevoelens van de bevolking. Om uiteindelijk na jaren een prachtige versterkte stad te laten zien. En er zijn veel andere voorbeelden hoe wij onze positie verstevigen. Maar helaas soms minder gecoördineerd en soms ook wel eenzijdig. Want het is wel een complexe materie, met vele belanghebbenden en evenzovele meningen en standpunten. Daar blinken we in uit in Nederland en dat zou onze steden wel eens kunnen verzwakken. U bent gewaarschuwd!


Hans Dominicus, directeur CELTH.
Trefwoorden: steden, citymarketing, verleiden, stadsplanning

CELTH



||| Nieuws |||

18/07/25
Eerste 'surf-kas' zuivert Amsterdams kanaalwater
De Amsterdamse ontwerper Frederik van Os heeft een innovatieve manier bedacht om waterrecreatie te combineren met ecologisch herstel. Zijn project, de Surf Pill, is een drijvende ‘surf-kas’ die kanaalwater zuivert terwijl mensen erop kunnen surfen.
18/07/25
OECD prijst Nederlandse Landelijke Data Alliantie als inspirerend voorbeeld
De Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OECD) noemt de Nederlandse Landelijke Data Alliantie een inspirerend voorbeeld in haar recente rapport 'Using alternative data sources and tools to measure and monitor tourism.' De LDA wordt geprezen om haar innovatieve aanpak in het verzamelen, standaardiseren en delen van toerismedata.
18/07/25
Koelere bestemmingen populair bij last-minute zomervakanties
Nederlandse vakantiegangers die deze zomer nog snel een reis boeken, kiezen opvallend vaak voor koelere bestemmingen. Uit recente boekingsdata van reisorganisatie Riksja Travel blijkt dat 15% van de last-minuteaanvragen gericht is op landen als IJsland, Noorwegen, Schotland, Canada en de Azoren.
18/07/25
Hein Pasman wordt directeur Landschap Erfgoed Utrecht
Hein Pasman is met ingang van 1 juli jl. benoemd tot algemeen directeur van Landschap Erfgoed Utrecht. Pasman nam deze positie al enige maanden waar na het vertrek van de vorige directeur. De tijdelijke invulling is nu door de Raad van Toezicht omgezet in een permanente aanstelling.
17/07/25
Exclusief voor leden
Kom je in aanmerking voor regeling Kunst Erfgoed Festival?
Organiseer je een festival, biënnale/triënnale of vergelijkbaar evenement gericht op beeldende kunst en/of erfgoed? Of wil je beeldende kunst en/of erfgoed tonen binnen een andersoortige context, zoals een pop- of theaterfestival? Misschien kom je in aanmerking voor een bijdrage Kunst Erfgoed Festival van Mondriaan Fonds.
17/07/25
easyJet boekt sterke winstgroei in derde kwartaal 2025 en blijft optimistisch over toekomst
Luchtvaartmaatschappij easyJet heeft in het derde kwartaal achter de rug met meer winst, capaciteit en bezetting.
16/07/25
Ga mee op inspiratiereis naar Montpellier – beleef de Europese recreatiesector van binnenuit
Van 3 t/m 6 november 2025 organiseert HISWA-RECRON samen met France-Compagnie opnieuw een unieke inspiratiereis voor recreatieprofessionals. Inmiddels hebben 23 ondernemers en managers uit de Nederlandse recreatiesector zich aangemeld voor deze exclusieve reis. Wil jij er ook bij zijn? Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar.
16/07/25
Eerste podhotel van Nederland opent in hartje Den Haag
In het centrum van Den Haag is De Lola Podshotel officieel geopend, het eerste volwaardige podhotel van Nederland. Gevestigd in de voormalige Foodhallen aan de Haagsche Bluf, introduceert het hotel een innovatief slaapconcept met 80 compacte slaapunits.

||| Agenda |||

27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...