Geplaatst op: 12-07-2022
Auteur: Guido Aerts

Het roer om!?

Het roer om!?
Afbeelding van wal_172619 via Pixabay
Minstens sinds de start van de pandemie maar zeker sinds het ingaan van de versoepelingen is de zogenoemde Human Capital Agenda prominent op het netvlies van betrokken werkgevers. Probleem daarbij is dat de Human Capital Agenda wordt teruggebracht tot een personeelsvoorzieningsvraagstuk. In vrijwel alle sectoren is er een groot tekort aan personeel. Hier liggen meerdere oorzaken aan ten grondslag. Niet onbelangrijk daarbij zijn de onderliggende demografische oorzaken. De afgelopen en komende jaren zullen steeds meer medewerkers met een baan met pensioen gaan of minder gaan werken vooruitlopend op dat pensioen. Die plaatsen zullen overal eerst opgevuld moeten worden. In Nederland vindt een herwaardering plaats, politiek maar ook financieel van de zorg-, onderwijs- en veiligheidssector. Deze herwaardering leidt ertoe dat werken in die sectoren weer interessanter wordt en dat er naast de vervangingsvraag als gevolg van de vergrijzing meer mensen in die sectoren aan het werk kunnen. 

Anders dan, tot voor recent, waarbij er sprake was van min of meer gescheiden deelmarkten voor verschillende sectoren lijkt het erop dat sectoren steeds meer met elkaar concurreren voor het beschikbare talent. Oorzaken daarvoor zijn niet eenduidig maar de toegenomen spanning op de hele arbeidsmarkt speelt een rol. Voeg daarbij de toegenomen transparantie. Vrijwel iedereen heeft via sociale media "real time” inzicht en gevoel bij de huidige arbeidsmarkt. Werknemers zien de kansen en zij weten wat er elders geboden wordt. Een derde element is dat in veel sectoren met dezelfde of vergelijkbare, algemene, competenties wordt gewerkt.

Een overstap is dan ook relatief makkelijk. Dit zagen we al eerder in een soort communicerende vaten tussen uitvoerende functies in de hospitality branche en de thuiszorg. Primaire arbeidsvoorwaarden als inkomen en werktijden leidden daar al bij minimale verschillen tot grote verschuivingen. Dit waterbedeffect zien we over de hele breedte terug in de huidige tijd. Daar komt de laatste jaren een voor Nederland nieuw verschijnsel bij. Het gaat dan om wat in de literatuur wordt genoemd "The Great Resignation”. Als trend zichtbaar in de Verenigde Staten maar inmiddels ook zichtbaar in Nederland, het fenomeen dat werknemers ervoor kiezen om niet meer een "normaal” werkpatroon te volgen. Eerst een opleiding en daarna carrière maken binnen een organisatie of door middel van jobhoppen. Vaak beginnen met tijdelijke of flexibel werk maar steeds met als ideaal einddoel een vaste baan met hopelijk een goed pensioen. In toenemende mate kiezen, niet alleen jongeren, voor een andere weg. Dat zien we terug in de groei van ZZP-ers maar vooral ook door de keuze van mensen om meer in deeltijd te gaan werken of helemaal iets anders met hun leven te gaan doen. TV programmas als "Ik vertrek” of "Het roer om” zijn populair en laten de top zien van een belangrijke onderstroom. Huisje, boompje, beestje vormt niet langer voor iedereen het ideaal. Een ander levenstempo met daarbij een geringere ecologische voetafdruk lijken aantrekkelijk. De verschuiving van bezit naar gebruik van allerhande middelen past in dit plaatje. Private lease wordt alleen maar populairder. De verwachting is dat dit voor veel meer gebruiksgoederen gaat gelden. 

Het lijkt erop dat de gastvrijheidsindustrie in het bijzonder kwetsbaar lijkt voor een aantal van de genoemde ontwikkelingen. Zonder een moderne visie op werkgeverschap maar vooral zicht op de behoeften van medewerkers zal de sector voorlopig in de hoek van de arbeidsmarkt blijven waar de klappen vallen. 

Tijdens de pandemie hebben veel medewerkers, al dan niet noodgedwongen, de sector verlaten. Het lijkt erop dat een terugkeer er voorlopig niet inzit. Medewerkers uit andere sectoren aantrekken lijkt, met de huidige arbeidsvoorwaarden ook geen realistische optie. De enige andere optie die dan nog open lijkt is de komende jaren vooral in te zetten op een betere aansluiting van onderwijs, MBO en HBO op het werkveld. Op die manier kunnen aankomende cohorten wellicht voor de sector kiezen. Maar ook dit is een onzeker pad. Dat iedere sector actief zal rekruteren uit de komende cohorten is zeker. Het zou goed zijn om een visie te ontwikkelen op een concept als "Great Place to Work”. Welk aanbod maakt een betere arbeidsmarktpositie mogelijk? Hoe maak je van medewerkers partners? En kun je met de medewerkers een sterke waardepropositie realiseren voor de gasten? Welke waardering en welke arbeidsvoorwaarden horen daarbij? Welke werkgeverschap of managementstijl is daarbij gewenst? Klassieke vragen rondom Binden en Boeien alleen op een complexer speelveld. 
Trefwoorden: ondernemen, arbeidsmarkt, human capital, werknemers

||| Nieuws |||

24/08/26
Mobiliteit als groeifactor: waarom steeds meer kleine ondernemers overstappen op operational lease
Een campingeigenaar die naar de leverancier rijdt voor onderhoudsmateriaal. Een tourgids die een nieuwe route verkent in een gebied dat nauwelijks met het openbaar vervoer te bereiken is. Een eventorganisator die materiaal vervoert naar een locatie net buiten de bebouwde kom. In de leisure- en toerismesector hoort de auto vaak bij het bedrijf zelf. Toch kiezen steeds meer kleine ondernemers en zzp'ers in deze sector ervoor om die auto niet meer te kopen, maar te leasen.
24/08/26
SLIM subsidie is open voor leerrijke werkomgeving
Met de Stimuleringsregeling leren en ontwikkelen in mkb-ondernemingen (SLIM-regeling) wil het kabinet leren en ontwikkelen in het mkb vanzelfsprekend maken
24/08/26
Exclusief voor leden
Zelfrijdende bus in Efteling
Bezoekers van de Efteling kunnen binnenkort gebruikmaken van een bijzondere pendeldienst. Een zelfrijdende bus brengt bezoekers van en naar de verschillende verblijfsaccommodaties bij het attractiepark.
20/08/26
Twee derde van de minderjarigen krijgt gewoon alcohol mee – ook in vakantieparken en attracties
67% van alle jongeren onder de 18 jaar lukt het om alcohol te kopen. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van het Ministerie van VWS uit 2024. Zorgelijk, zeker nu de NIX18-campagne al bijna tien jaar loopt. Voor recreatieondernemers – van vakantiepark en camping tot attractie en leisure venue – is dit een direct aandachtspunt: vrijwel elk bedrijf in de sector schenkt of verkoopt alcohol, en de wet maakt geen uitzondering voor de recreatieomgeving.
16/08/26
Almere zet Apple Vision Pro in om bezoekers op een nieuwe manier kennis te laten maken met de stad
Hoe verleid je iemand die normaal nooit een VVV binnenloopt toch om een stad te ontdekken? Almere City Marketing zoekt het antwoord in mixed reality. Als een van de eerste citymarketingorganisaties in Nederland zet Almere de Apple Vision Pro in als bezoekerservaring – en trekt daarmee zelfs de aandacht van Apple zelf.
14/08/26
Nieuwe podcast 'Waarom hier?' gaat over positioneren van plekken – niet over campagnes
Destinatiemarketing gaat allang niet meer alleen over slogans en campagnes. De echte vragen gaan over identiteit, leiderschap en samenwerking: wat maakt een plek de moeite waard, en wie heeft daar eigenlijk iets over te zeggen? Dat is precies het terrein dat de nieuwe podcast Waarom hier? betreedt.
13/08/26
Delft Marketing toont wat bestemmingsverantwoordelijkheid in de praktijk betekent
DMO's worden steeds vaker aangesproken op hun verantwoordelijkheid voor de bestemming — niet alleen het aantrekken van bezoekers, maar ook sturen op hoe zij zich gedragen. Delft Marketing laat zien hoe dat eruitziet in de praktijk.
12/08/26
Campings profiteren van btw-voordeel, maar consument knijpt de hand op de knip
De Nederlandse horeca groeit in 2026 vrijwel niet, en ook voor 2027 blijft volumeherstel beperkt. Dat concludeert ING Research in haar nieuwe sectoorvooruitzicht. Voor de verblijfsrecreatie zijn de signalen gemengd — met één duidelijke winnaar.