Geplaatst op: 30-11-2016
Auteur: Han Verheijden

Wordt de kust echt bedreigd?

Wordt de kust echt bedreigd?
Bron: Shutterstock

In de afgelopen maanden hebben alle kranten volgestaan met nerveuze berichten over ons kust. Zelfs het achtuur journaal van NPO bracht de bedreiging van onze kust als hoofdnieuws. De aanleiding was een bericht van Natuurmonumenten waarin werd beweerd dat de natuur en de unieke kustbeleving van ons land in de komende jaren verloren zou gaan dankzij de ontwikkeling van talloze bungalowparken met duizenden eenheden. Belgische toestanden zouden ons te wachten staan.


Dat roept meerder vragen op: Is dat zo? Is dat erg? Of is er iets anders aan de hand? Ik denk het laatste, maar laten we de vragen achtereenvolgens behandelen. Ik heb niet alle cijfers van Natuurmonumenten getoetst, maar mijn indruk is dat veel genoemde plannen feitelijk vernieuwings- of vervangingsinvesteringen zijn van bestaande campings of verouderde zomerhuisjescomplexen. Bovendien kun je zelfs met duizenden eenheden op een kustlijn van ruim 500 kilometer met de beste wil echt niet het beeld van de Belgische kust imiteren. Daar zijn tienduizenden appartementen van 30 meter hoog en een wandelkade van 25 meter breed geconcentreerd op een kustlijn van nog geen 70 kilometer. 


Of uitbreiding en vernieuwing van parken erg is, hangt volgens mij vooral af van de context waarin dat gebeurt. Zijn de plannen lukraak in de duinen gepland, dan kan ik me alle bezwaren goed voorstellen. Dat is echter lang niet altijd zo. Ik ben zelf betrokken geweest bij de ontwikkeling van Ouddorp-Duin en Waterdunen. In beide locaties is, of wordt, een betrekkelijk saai en ecologisch arm landbouwgebied getransformeerd tot een natuurgebied en duinlandschap met daarin vakantiewoningen. Ook vind ik ontwikkelingen op onze ‘dammen’ niet direct belastend voor de natuur, hooguit voor onze infrastructuur (en dus kustveiligheid!). Wel deel ik de bezwaren van Natuurmonumenten tegen vakantiehuisjes op het strand. Het strand is immers van iedereen en kan –in tegenstelling tot natuur- niet worden uitgebreid.


Het is de vraag of dat nu allemaal zoveel onrust en protest waard is alleszins gerechtvaardigd. Ik denk zelf dat het probleem ergens anders zit. Onze kust is -net als vele andere succesvolle toeristengebieden- een beetje uit balans.


Natuur, bewoners en gasten vormden tot in de jaren zestig een organisch geheel: villa’s stonden in de duinen, pensiongasten verbleven bij lokale bewoners thuis. Daarna ontstond het massatoerisme en werd de noodzaak gevoeld functies te scheiden. Natuurbeheerders beschermden duinen en kreken tegen de oprukkende recreatieve bebouwing en nieuwe accommodatievormen, zoals campings en bungalowparken, werden buiten de dorpskernen, liefst in een polder achter de duinen, gerealiseerd. Door deze strakke zonering zijn natuur, recreatie en bevolking met de rug naar elkaar toe komen te staan en in zekere zin van elkaar vervreemd. Hier en daar zijn ze elkaar zelfs vijandig gezind. Deze disbalans creëert negatieve emoties met als mogelijk resultaat dat de recreatieve ontwikkeling wordt gefrustreerd. Dat kan nooit bedoeling zijn, ook niet van Natuurmonumenten.


Wel kan de oproep van Natuurmonumenten worden gebruikt om het beleid te herzien en aan onze kust de balans te herstellen. We moeten plannen maken die bewoners, (nieuwe) natuur en toerisme weer met elkaar verbinden. Ik roep kustgemeenten, ondernemers en natuurbeheerders op vanuit die filosofie samen aan de slag te gaan en de mediadiscussie direct te beëindigen, want daar komt alleen maar schade van.

Trefwoorden: kust, kustgebieden, natuur, bebouwing, beleid

||| Nieuws |||

13/01/26
Exclusief voor leden
Schenking 60 miljoen euro voor beeldentuin Rijksmuseum
Dankzij een uitzonderlijke schenking van de Don Quixote Foundation kan het Rijksmuseum de stad Amsterdam verrijken met een vrij toegankelijke beeldentuin van internationale allure.
13/01/26
Bonnie wint door slimme customer journey verbindingen
Horecava Innovation Award 2026 gaat naar Bonnie. De prijs bekroont een innovatie die horecaondernemers helpt om slimmer, efficiënter en gastgerichter te werken, precies waar de sector nu behoefte aan heeft. Bonnie automatiseert telefoontjes, reserveringen en veelgestelde vragen, zodat restaurants geen omzet mislopen en teams zich kunnen richten op gasten.
13/01/26
20 vakantieparken worden mogelijk woonwijk
Van 56 Nederlandse vakantieparken is in de afgelopen 10 jaar besloten dat ze niet meer geschikt zijn voor toerisme. Dat blijkt uit een rondgang van programma Pointer (KRO-NCRV) langs de provincies. Op deze parken is vaak sprake van permanente bewoning: mensen die het hele jaar door in hun vakantiehuis wonen. Daarom zijn deze parken door de gemeente officieel getransformeerd naar een woonwijk en in enkele gevallen een zorgcentrum of natuurgebied.
12/01/26
Kopenhagen wordt belangrijker voor Emirates
Emirates zet de vernieuwing van de vloot voort en blijft gemoderniseerde Boeing 777- en nieuwe A350-toestellen inzetten op belangrijke bestemmingen in Europa, Noord-Amerika, Azië, het Midden-Oosten, Afrika en Australië. Extra vluchten en capaciteit naar vooral Kopenhagen, Phuket en Kaapstad.
12/01/26
Eindhoven Airport beleeft met 2025 een recordjaar
Eindhoven Airport verwelkomde in 2025 met 6.956.486 passagiers een recordaantal passagiers (vertrekkend en aankomend opgeteld). In 2023 (het voorlaatste recordjaar) lag het aantal passagiers op 6.814.214 miljoen passagiers (2024: 6.798.982).
12/01/26
Lancering Future Friendly Fund voor de luchtvaart
Tijdens de Travel Trade Days op de Vakantiebeurs werd een wereldprimeur gepresenteerd: het Future Friendly Fund. Voor het eerst kunnen reizigers vrijwillig de ‘echte prijs’ van hun vliegticket betalen – inclusief de verborgen kosten voor klimaat en natuur. Met de bijdrage financiert het fonds projecten voor een duurzame luchtvaart. Het Future Friendly Fonds is een initiatief van reisorganisatie Better Places.
12/01/26
Sandaya kiest voor Maxxton: volledige uitrol van cloud-PMS in Europa
Sandaya, een toonaangevende speler in outdoor hospitality, zet een grote stap in zijn digitale transformatie. Het bedrijf rolt het cloud-PMS van Maxxton uit over al zijn 68 vestigingen in Frankrijk, Spanje, Italië en België. De migratie, gestart op 12 november 2025, markeert een nieuwe mijlpaal in de groeistrategie van de groep.
12/01/26
Turkije populairste stijger bij Nederlandse vroegboekers voor 2026
Turkije wint snel terrein onder Nederlandse vakantiegangers die vroeg boeken. Uit cijfers van dé VakantieDiscounter blijkt dat het land inmiddels goed is voor zo’n 13 procent van alle vroeg geboekte vakanties voor 2026. Daarmee verdringt Turkije traditionele toppers als Spanje en Griekenland, die licht terrein verliezen.