Geplaatst op: 06-03-2017
Auteur: Marcel Baltus

Help! Hoe kies ik mijn vakantie en meer keuzestress

Help! Hoe kies ik mijn vakantie en meer keuzestress
Bron: Shutterstock
Keuzes, keuzes, keuzes. Het is hét dilemma van de moderne consument en je maakt er al snel een paar honderd op een dag. Welke schoenen trek ik aan, pak ik de fiets of toch de auto, op welke politieke partij moet ik stemmen en oh ja! … waar wil ik dit jaar heen op vakantie?


Die laatste twee sectoren zijn eigenlijk verrassend goed met elkaar te vergelijken. Maar liefst 28 (!) partijen doen dit jaar mee aan de verkiezingen. Het lijkt qua aanbod wel het toeristische equivalent van Airbnb of TUI. Of google voor de gein maar eens ‘vakantie in Spanje’ en je ziet door de 13 miljoen hits de vakanties niet eens meer. Hoe in hemelsnaam kunnen we tegenwoordig nog een goed gefundeerde keuze maken met zo'n overdaad aan politieke partijen en vakanties?


Ik leg politiek en vakanties nog eens naast elkaar want wat blijkt, ook het PR- en advertentiebeleid van beide sectoren toont verdacht veel gelijkenissen. Het traditionele adverteren in de krant of op tv wordt op grote schaal vervangen voor livestreams op Facebook of stories op Instagram. De reisbranche doet dat ook. Traditioneel vloeit over in social. En omdat internet zo'n integraal onderdeel van ons leven is geworden, krijgen we nu zoveel prikkels, dat we er prikkelbaar van worden omdat de partijboodschap of vakantieaanbieding jou vaak totaal niet boeit.


Toch geprikkeld begin ik aan mijn zoektocht en mijn hemel wat een keuze! Ga op Booking.com maar eens op zoek naar een hotelletje in Berlijn. Niet alleen word je overspoeld met het aanbod van bijna 700 hotels, weken later word je nog steeds bestookt met Berlijn hotelsuggesties. Nog een leuke. Zoek in Google op ‘Booking’ en je ziet de websitenaam ‘Booking.com: 1,154,985 hotels worldwide. 114+ million hotel reviews.’ verschijnen. Help hoe kies ik mijn vakantie!


Half Nederland wikt en weegt er op los en zweeft naar het stemhokje, om uiteindelijk daar met een rood potloodje een definitieve keuze te maken. Das dan wel weer lekker traditioneel trouwens. Aangeslagen door het grote aanbod besluit ik om mijn vakantiekeuze nog even voor mij uit te schuiven en verander ik – en velen met mij - in een zwevende consument.


Mooipraterij, gelikte campagnepraatjes, kleffe commercials op tv en trendy filmpjes op social media, de verkiezingsretoriek is net toerismepraat. Soms waar, soms net iets mooier voorgesteld dan de werkelijkheid. Twee komen er niet opdagen voor het RTL debat. Ach, honderden gaan al jaren niet naar het ANVR congres. En een Staatssecretaris van Toerisme gaat er toch nooit komen, dus daar hoef ik mijn politieke keuze niet van af te laten hangen.


Henk Krol? Hoewel ik qua leeftijd tot de doelgroep behoor, zie je mij privé al niet eens op de 50 Plus Beurs rondlopen dus … Zou ‘VVD’ voor VeelVakantieDagen hebben gestaan, dan had ik ze wellicht nog wel willen overwegen. Dan is er nog die politieke Mozart-wannabe met hangende oogleden waar alle oogklinieken in Nederland met jeukende handen wachten om hem te behandelen. Hij gaat het ook niet worden want hij heeft het niet zo op met buitenland(ers) en laat daar nou net mijn hart liggen.


Ga ik online op zoek naar ‘vakantie & CDA’, is de eerste hit een uitnodiging van de partij aan alle Kempenaren om ook eens te komen spelen in een natuurplaats. Met zoveel desinteresse in de reiswereld verdien je mijn stem ook niet echt. Ook de PvdA sla ik over. Staatssecretaris Martijn van Dam van EZ heb ik het afgelopen jaar wel helemaal één keer het woord ‘vakantie’ in de mond horen nemen en toen ging het notabene over zijn eigen vakantie. PvdA, D66, VVD… in het verleden heb ik op ze gestemd. Dit jaar voor hen geen rood gekrast bolletje uit mijn hand.


Sorry jongens, zoals het vandaag de dag gebruikelijk is, is er van bovenstaand betoog helemaal niets waar. It’s fake news. Ik weet al lang en breed wat ik ga stemmen en ook mijn zomervakantie is al geboekt!


Het kernwoord is ‘klein’. Mijn vakanties boek ik al jaren bij (piep)kleine reisorganisaties en dat principe ga ik dit jaar ook maar eens in de politiek toepassen. Ik voel mij fijn bij klein. Door alle twijfel en onzekerheid zie ik het dit keer nog gebeuren dat veel Nederlanders gewoon geen zin hebben om te gaan stemmen. Gelukkig stopt hier dan ook meteen de analogie met de toeristische sector. Want geen zin meer in vakantie, dat heb ik gelukkig nog nooit iemand horen zeggen.


Wat je ook besluit te doen, kies voor wat bij jou past. Sterkte met de keuzestress!

||| Nieuws |||

21/01/26
KLM maakt WiFi gratis op Europese vluchten
KLM maakt als een van de eerste Europese luchtvaartmaatschappijen internet gratis voor passagiers binnen Europa. Passagiers kunnen tijdens de volledige vlucht e-mailen, internetten, muziek luisteren, gamen of films en series streamen.
21/01/26
Switch je route
De Fiets en Wandelbeurs in Jaarbeurs Utrecht is 13, 14 en 15 februari weer hét ontmoetingspunt voor iedereen met een passie voor fietsen en wandelen. Het thema van de komende editie is ‘Switch je route’. Bezoekers worden uitgedaagd hun blik te verruimen en nieuwe paden te verkennen: van onbekende langeafstandsroutes tot verrassende tochten dicht bij huis.
21/01/26
Exclusief voor leden
Kogge naar renovatie
Op dinsdag 20 januari is de 600 jaar oude IJsselkogge, een van de belangrijkste scheepsvondsten van Nederland, uit het conserveringsstation bij Museum Batavialand op een ponton over water naar Zwartsluis vervoerd. In Zwartsluis wacht verdere restauratie. Uiteindelijk zal het 15de-eeuwse handelsschip in Kampen een museale bestemming krijgen op een afstand van ongeveer 200 meter van de oorspronkelijke vindplaats in de IJssel.
20/01/26
Hopscotch aan de slag voor Minor Hotels
Per januari 2026 heeft Minor Hotels, een van ’s werelds meest toonaangevende hotelgroepen, Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Benelux. In deze samenwerking is Hopscotch Netherlands verantwoordelijk voor de strategische positionering en promotie van Minor Hotels in Nederland, België en Luxemburg.
20/01/26
Exclusief voor leden
Primeur cultureel festival VLOED in en rondom Zandvoort
Van donderdag 14 t/m zaterdag 16 mei vindt in Zandvoort de eerste editie plaats van VLOED, een nieuw jaarlijks festival. Een multifestivalmet zowel muziek, theater en dans. Zowel in Zandvoort te zien maar acts vind je ook in de duinen.
20/01/26
Klaas van Erp draagt aandeel van Maas recreatie bedrijfsmakelaardij over
Na 25 jaar met grote betrokkenheid en plezier werkzaam te zijn geweest bij Maas recreatie bedrijfsmakelaardij, doet Klaas van Erp een stap terug. Hij draagt zijn aandeel over aan zijn compagnon Jappe Eggink, waarmee Jappe 100% eigenaar wordt.
20/01/26
Exclusief voor leden
Emirates biedt veganistische gerechten aan zonder vleesvervangers
Luchtvaarbedrijf Emirates kondigt aan dat het nieuwe veganistische gerechten die volledig draaien om echte, onbewerkte plantaardige ingrediënten in het menu opneemt. Op dit moment gaat het om jaarlijks 500.000 maaltijden. De luchtvaartmaatschappij kiest bewust voor een “back-to-basics”-benadering, waarbij peulvruchten, granen, noten, zaden en seizoensgroenten centraal staan, in plaats van bewerkte vleesvervangers.
19/01/26
Beerze Bulten bekroond tot ‘Fijnste Familiecamping 2026’
Afgelopen vrijdag vond in Stuttgart het PiNCAMP Gala plaats, waar de winnaars van de ANWB-Verkiezing bekend werden gemaakt. Met grote trots mocht Beerze Bulten daar de award voor ‘Fijnste Familiecamping 2026’ in ontvangst nemen. Een prachtige erkenning voor het vakantiepark, dat al meer dan 75 jaar inzet op kwaliteit, beleving en gastvrijheid voor het hele gezin.