Geplaatst op: 18-05-2026
Auteur: Marc Gerlings

Naast Eindhoven natuur ervaren vanuit natuurcentrum Wielewaal

Naast Eindhoven natuur ervaren vanuit natuurcentrum Wielewaal
Natuur kun je tot op detail bekijken in De Wielewaal. Foto: Natuurmonumenten.
Zaterdag 23 mei 2026 opent Natuurmonumenten Natuurcentrum De Wielewaal op Landgoed De Wielewaal. Met het nieuwe natuurcentrum krijgt Eindhoven er een toegankelijke en groene ontmoetingsplek bij, waar inwoners en bezoekers midden in de stad de natuur kunnen beleven.

Het natuurcentrum vormt het startpunt voor een bezoek aan het landgoed en nodigt uit om de natuur dichtbij huis te verkennen. Het richt zich op een brede en diverse groep bezoekers: van gezinnen en scholieren tot studenten, wandelaars en internationale inwoners van de regio.

Natuur bij de stad

Natuurcentrum De Wielewaal laat zien hoe waardevol natuur in en rond de stad is – voor ontspanning, verwondering en verbinding. Bezoekers vinden hier informatie over flora en fauna, wandelroutes en de cultuurhistorie van het voormalige Philips-landgoed. Ook is er een winkel met natuurproducten en een koffiehoek, waar bezoekers even kunnen neerstrijken.

Jorn Droog, beheerder van het natuurcentrum: "Met dit natuurcentrum willen we mensen uitnodigen om de natuur écht te ervaren. Juist in een stedelijke omgeving is het bijzonder om te ontdekken hoeveel moois er vlakbij te vinden is.”

Het natuurcentrum ligt midden in de stad. Daarom roepen de gemeente en Natuurmonumenten bezoekers op om zoveel mogelijk te voet, met de fiets of met het openbaar vervoer naar het natuurcentrum te komen. Bij de entrees van het landgoed zijn fietsenstallingen.

Samenwerking en steun uit de regio

De realisatie van het natuurcentrum is het resultaat van een nauwe samenwerking tussen Natuurmonumenten en de gemeente Eindhoven en ASML en een bijdrage vanuit de Regiodeal. Deze samenwerking laat zien hoe belangrijk het is om samen te investeren in natuur, erfgoed en een fijne leefomgeving.

Rik Thijs, wethouder Klimaat en Vergroening gemeente Eindhoven: "Met de opening van het Natuurcentrum op Landgoed De Wielewaal gaat een grote wens in vervulling die we al hadden voordat we als gemeente het landgoed in 2022 aankochten. Het wordt een plek die inspireert en waar je kennis vergaart over de unieke natuur en cultuurhistorie van De Wielewaal – midden in onze groene stad.” 

Marlolein de Hooge - Hoofd Maatschappelijke Betrokkenheid ASML: "De Wielewaal laat zien hoe waardevol groen in de stad is: als plek om te leren, elkaar te ontmoeten en tot rust te komen. Daarom dragen we graag bij aan een bezoekerscentrum dat alle inwoners, van gezinnen tot scholieren, uitnodigt om de natuur en dit erfgoed dichtbij huis te ontdekken.” 

Gedragen door vrijwilligers

Vrijwilligers spelen een onmisbare rol in het natuurcentrum. Samen met het team zorgen zij voor een warm welkom, activiteiten en educatie voor bezoekers. Jorn Droog: "De betrokkenheid van vrijwilligers is hartverwarmend. Dankzij hun inzet kunnen we bezoekers een gastvrije en inspirerende ervaring bieden.”

Meer dan een gebouw

Met de opening van het natuurcentrum is een belangrijke stap gezet, maar de ontwikkeling gaat verder. De komende periode wordt ook de buitenruimte ingericht, met onder andere speelnatuur van OERRR, een boswachterswerkplaats en een inspiratietuin. Daarnaast worden er activiteiten, excursies en kleinschalige evenementen georganiseerd. Zo wordt er samengewerkt met Stichting Kunstival, dat regelmatig culturele activiteiten met onder meer livemuziek en poëzie bij het natuurcentrum zal verzorgen. 

Van familie-erfgoed naar publieke natuurplek

Landgoed De Wielewaal was lange tijd in privébezit van de familie Philips en is inmiddels uitgegroeid tot een toegankelijk stadsbos. De voormalige tuinmanswoning is gerenoveerd en uitgebreid, en biedt nu onderdak aan het natuurcentrum. Met de komst van het natuurcentrum krijgt het gebied een centrale plek voor ontmoeting, educatie en natuurbeleving – een plek waar natuur en stad elkaar op een vanzelfsprekende manier ontmoeten.
Trefwoorden: natuur, centrum, educatie, Natuurmonumenten, Eindhoven

CELTH



||| Nieuws |||

13/07/26
Duinrell opent Giulia’s Italiaanse ijssalon
Op 10 juli is op Duinrell, Giulia’s IJssalon geopend. De ijssalon op de Promenade is vernoemd naar Giulia, de kleindochter van Duinrell directeur Philip van Zuylen van Nijevelt.
13/07/26
Kajsa Ollongren voorzitter Raad van Toezicht Rijksmuseum
Kajsa Ollongren wordt per 1 oktober 2026 de voorzitter van de Raad van Toezicht van het Rijksmuseum. Zij volgt Alex Wynaendts op. Zijn zittingstermijn loopt na 8 jaar af.
13/07/26
1600 fietsers over Westfriese Omringdijk
Onder ideale omstandigheden – 24 graden, volop zon en een stevige bries – genoten op 12 juli ruim 1.600 deelnemers van een stralende jubileumeditie van de Ronde van de Westfriese Omringdijk.
09/07/26
Exclusief voor leden
Jubileumeditie magazine Kampeerauto
NKC, de club voor en door camperaars, bestaat 50 jaar. Om dat te vieren pakt de organisatie groot uit met een gouden jubileumeditie van het magazine Kampeerauto.
09/07/26
Eerste launch coaster voor Efteling
Attractiepark Efteling opent in 2029 de nieuwe attractie Missie Luminar. Het wordt de eerste ‘suspended launch coaster’ voor het attractiepark: een achtbaan waarbij de voertuigen zich onder de rails bevinden en worden gelanceerd.
09/07/26
Exclusief voor leden
Meer zekerheid voor flexwerkers
Werknemers met een flexibel contract krijgen vanaf 1 januari 2028 meer zekerheid over hun inkomen en werktijden. Een nieuwe wet moet een einde maken aan langdurige onzekerheid door tijdelijke contracten, oproepwerk en verschillen in arbeidsvoorwaarden.
09/07/26
Exclusief voor leden
QR-informatiebordjes brengen verhaal Dommeldal De Hogt tot leven
Wandelaars, fietsers en andere recreanten kunnen vanaf deze zomer kennismaken met de natuur, geschiedenis en bijzondere kenmerken van het gebied Dommeldal De Hogt. De gemeente Waalre heeft op zeven locaties nieuwe informatiebordjes met QR-codes geplaatst.
08/07/26
Exclusief voor leden
Máxima opent Amsterdam WorldPride 2026
Koningin Máxima opent zaterdagmiddag 25 juli in het Vondelpark in Amsterdam WorldPride 2026.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...