Herberghe de Coeckepanne wint challenge met landcress soep
Brabantse Gastvrijheid Award: Brabant op je Bord

De tweede challenge van de Brabantse Gastvrijheid Award 2026/2027 stond volledig in het teken van food. Met het thema Brabant op je bord werden deelnemers uitgedaagd om streekproducten een prominente plek te geven op het menu of in het assortiment. Niet als doel op zich, maar als middel om gastbeleving te versterken, lokale samenwerking aan te jagen en duurzamer te ondernemen. De challenge werd gewonnen door Herberghe de Coeckepanne in Lierop met ‘De Smaak van Lierop’: een romige groene landcress soep. Om de deelnemers te inspireren, waren er webinars met Corné van Roessel van Brabants Streekgoed en van SVH, Meesterkok Albert Kooy over Dutch Cuisine, drie regionale foodtours en een workshop koken met streekproducten georganiseerd door het Koning Willem I College.
Projectleider Brabantse Gastvrijheid Award 2026/2027 Ankie Joos van Brabant Partners over de impact van deze challenge rond food: "Mooi om te zien dat de deelnemers heel enthousiast met streekproducten aan de slag gingen. Ze ontwikkelden veel nieuwe gerechten en producten van Brabantse bodem en versterkten zowel de gastbeleving als de eigen regionale economie. Heel leuk om te zien dat bedrijven zonder horeca toch met het thema aan de slag gingen en met verrassende ideeën kwamen. Ook de principes van de Dutch Cuisine hebben we in Brabant een impuls kunnen geven.”
Herberghe de Coeckepanne wint met landcress van om de hoek
Het thema Brabant op je Bord vertaalde winnaar Herberghe de Coeckepanne naar een verrassend lokaal gerecht: een romige groene landcress soep, gemaakt met een product dat letterlijk op een minuut afstand van het restaurant groeit. "We hebben niet gekeken naar wat er allemaal al Brabants op de kaart staat,” zegt medeeigenaar Annebet VerheesHaerkens. "Maar juist naar wat er heel dicht bij ons wordt geteeld.” De Coeckepanne bestaat al 53 jaar, is gevestigd in een voormalige boerderij en is al generaties lang een bekende plek in het dorp.
Voor de challenge ging het team op zoek naar een lokaal product en kwam uit bij landcress van Green Specialties, een teler uit het dorp. "Landcress is een bladgroente die een beetje op sla lijkt, maar qua smaak meer richting spinazie gaat,” zegt Verhees. "Daar hebben we een mooie, romige soep van gemaakt. Geen ingewikkeld gerecht, geen opsmuk. Maar iets dat klopt met wie wij zijn.” De soep wordt geserveerd als seizoensspecial, met een kwarteleitje en optioneel uitgebakken spekjes. Daarmee sluit het gerecht aan bij de principes van Dutch Cuisine. "We werken met het 80/20principe, vooral plantaardig, met vlees als toevoeging,” legt ze uit. "De spekjes zijn ervoor wie ze lekker vindt, maar zonder vlees is de soep ook vol en smaakvol.” Door de spekjes als optie te bieden, is het gerecht toegankelijk voor zowel vleeseters als gasten die liever vegetarisch eten.
Het ontwikkelproces was een echte teamprestatie. Waar de eerste challenge (Lef in Brabantse Gastvrijheid) vooral met de bediening werd opgepakt, lag de focus nu bij de keukenbrigade. "Samen met onze koks en in samenwerking met een lokale partij uit het dorp werd nagedacht over herkomst, smaak, seizoensgebondenheid en presentatie. "Deze challenge ging echt over de keuken en dus hebben we met onze koks om tafel gezeten. Dat maakt het iets van hen.” De winst voelde als een bevestiging. "Het is eigenlijk iets eenvoudigs, maar blijkbaar is dat juist ook bijzonder.”
Gasten reageren volgens Verhees vooral nieuwsgierig. "Veel mensen kennen landcress niet, dus je hebt meteen een gesprek aan tafel. En als ze dan horen waar het vandaan komt, proeven ze niet alleen de soep, maar ook het verhaal.” Ze benadrukt dat het gerecht geen hardloper hoeft te zijn. "Het hoeft niet per se omzet te draaien. Het voegt iets toe aan de beleving.” Koken met streekproducten brengt ook uitdagingen met zich mee. "Logistiek blijft lastig. Je wilt lokaal inkopen, maar je wilt ook efficiënt werken. Dus niet alles komt hier uit de buurt.” Toch speelt de regio een belangrijke rol in de kaart van De Coeckepanne, waarbij bewust wordt afgewogen wat lokaal kan en wat praktisch haalbaar is. "Zo halen we bijvoorbeeld yoghurt, asperges, aardbeien en gehakt voor onze huisgemaakte worstenbroodjes uit de buurt.”
Voor de Coeckepanne werkt de Brabantse Gastvrijheid Award als een vliegwiel voor innovatie en teambuilding. "Het zorgt ervoor dat ideeën die al lang in ons hoofd zaten, eindelijk actie worden. Dingen waarvan je denkt: dat doen we ooit wel. Door de challenge dóe je ze ook echt.” En het doet ook iets met het team. "Het vergroot de betrokkenheid want je doet het samen en dat is ook weer fijn voor het werkplezier.”
Het lokale verhaal loont
Tijdens de aftrap van deze tweede challenge met Corné van Roessel van Brabants Streekgoed en de webinar van SVH Meesterkok Albert Kooy over Dutch Cuisine werd duidelijk dat lokaal koken vooral vraagt om anders denken.
Corné van Roessel nam de deelnemers mee in de wereld van Brabants Streekgoed. Brabants Streekgoed is een coöperatieve vereniging die zich inzet voor de promotie en verkoop van authentieke, lokaal geproduceerde producten uit de eigen provincie. De organisatie fungeert als verbindend platform voor boeren, ambachtelijke makers en streekproducenten. Consumenten kunnen producten via de webshop bestellen, voor professionals biedt Brabants Streekgoed een inkoopplatform. De boodschap van Van Roessel was helder: "Als je je geld in je eigen omgeving uitgeeft, versterk je de regio.” Volgens hem groeit de behoefte van gasten om te weten waar producten vandaan komen razendsnel. "Mensen willen zien hoe dieren leven, hoe groenten worden geteeld en wie de producent is achter het product.” Niet alleen thuis maar ook in de horeca verwachten gasten steeds meer producten uit eigen regio. "We leveren iedere donderdag aan de horeca”, aldus Van Roessel die ondernemers met koudwatervrees stap voor stap over de streep wil trekken: "Je hoeft echt niet je hele kaart om te gooien met alleen streekproducten. Kijk vooral wat wél kan en begin daarmee.”
Tips van Corné van Roessel
Begin klein. Kies één of twee producten die makkelijk te vervangen zijn door een streekvariant, zoals zuivel, groenten of brood. Zet daar het verhaal expliciet bij op de kaart of in de winkel.
Ga zelf op pad. Bezoek een boerderij, nodig een producent uit in je zaak of organiseer een proeverij met streekproducten. Dat geeft inspiratie én content.
Enthousiaste reacties
De deelnemers waren in ieder geval enorm enthousiast. Zo ook bij Bospark KampinaStaete: "Een mega leuke opdracht! We hebben er met veel plezier aan gewerkt met het hele team. De challenge sluit precies aan bij waar wij voor staan, dus dat maakte het extra leuk en passend.” Camperplaats De Landing vond het erg leuk en waardevol om streekproducten en de eigen eitjes in de etalage te zetten: "Weer op een andere manier kijken naar je bedrijfsvoering en je krijgt een heel ander gesprek met de gasten.” Blacksmith Zjakkoo vond het een supermooie challenge en zocht niet in food. "Wij hebben een mes van een oud hekwerk gecombineerd met reststukken messenstaal van de workshops. Een gerecht van staal. Beide een afvalproduct, maar wat goed gecombineerd, een prachtig Brabants mes vormt. Uiteraard heb ik nog 100 ideeën maar dit vond ik veruit het mooiste.” Kato Boerderijbeleving was erg te spreken over de opdrachten rond de Brabantse Gastvrijheid Award. Zij maakten de interactieve foodbeleving ‘Van Voerkeuken naar BBQ-keuken’ waar gasten op de eigen varkenshouderij brijvoer voor de dieren met restproducten bereiden en daarna voor zichzelf een bbq-maaltijd maakten in de smoker. "Het heeft voor ons al voor veel bewustwording gezorgd en creativiteit die al in plannen zichtbaar is. Dat mag ook zeker even benoemd worden.”
Dutch Cuisine: denken vanuit je eigen regio
Waar Van Roessel focust op de korte keten, zoomde Albert Kooy tijdens zijn webinar in op het bord zelf. Als grondlegger van Dutch Cuisine stelt hij fundamentele vragen: waarom koken we in Nederland zo weinig Nederlands? En waarom durven we onze eigen eetcultuur nauwelijks op de kaart te zetten?
Volgens Kooy is de Nederlandse keuken nog sterk gebaseerd op de Franse traditie, terwijl we beschikken over een rijke eigen cultuur, producten en seizoenen. "In Italië kun je risotto bestellen en wacht je twintig minuten. In Nederland kun je geen gekookte aardappels bestellen, want daar is de bereidingstijd in de optiek van de chefs te lang, terwijl dat een van onze mooiste gerechten is.”
Vijf principes als kompas
Dutch Cuisine rust op vijf universele principes die chefs en ondernemers helpen om anders te kijken naar hun menu:
- Cultuur – Kook vanuit je eigen eetcultuur, tradities en regio.
- Gezond – Draai de verhouding om: 80% plantaardig, 20% dierlijk.
- Natuur – Werk met pure, onbewerkte ingrediënten en respecteer de seizoenen.
- Kwaliteit – Heb respect voor bodem, boer en product.
- Waarde (winst) – Kook economisch verantwoord, met minimale verspilling.
Deze principes zijn geen keurslijf, benadrukt Kooy, maar een gereedschapskist. "We vertellen chefs niet hóe ze moeten koken, wel hoe ze kunnen nadenken over anders koken.”
Eigen Nederlandse eetcultuur
Elk bord begint volgens Kooy in de regio en beweegt mee met de seizoenen. De kern van de Nederlandse keuken is in de optiek van Kooy AVG (aardappelen, vlees en groente). Dat klinkt alledaags en ongeschikt voor de horeca maar daar is Kooy het totaal niet mee eens. ‘Wij hebben de jachtschotel als Nederlandse lasagne en maken de mooiste stamppotten. Het gaat erom dat je alledaagse Nederlandse gerechten in je restaurant met een verfijnde smaak op tafel zet. Een gerecht op gastronomisch niveau met mooie smaakcombinaties.” Voor Kooy zijn de erwtensoep, de andijviestamppot, hutspot en asperges echte Nederlandse gerechten waarmee de Nederlandse keuken zich kan onderscheiden.
Groenten in de hoofdrol
Een van de meest besproken principes is ‘Gezond’. Kooy pleit voor een radicale omslag: minder dierlijke eiwitten en meer plantaardig op het bord, zonder dat het per se vegetarisch wordt. "Gebruik dierlijke producten als smaakmaker en niet in de hoofdrol.” Daarbij introduceert hij het idee van ‘beestachtige groenten’. Groenten verdienen dezelfde technieken als vlees: roosteren, grillen, barbecueën. "Verbied water bij de bereiding van groente,” stelt hij provocerend. "Doperwten op de barbecue, knolselderij aan het spit – dáár begint vernieuwing.”
Tips van Albert Kooy
Experimenteer met één gerecht waarin groente de hoofdrol speelt, maar communiceer het anders. Vermijd het label ‘vegetarisch’ en focus op smaak, herkomst en bereiding.
Vermeld op de kaart en in je communicatie dat je kookt met pure ingrediënten en zonder pakjes of zakjes. Dat versterkt je verhaal en legitimiteit.
Op naar challenge 3
Inmiddels zijn de deelnemers aan de Brabantse Gastvrijheid Award alweer aan de slag met challenge 3: Slimmer werken, warmer ontvangen. Daarin worden ze uitgedaagd een slimme, technologische oplossing te ontwikkelen die een terugkerende taak automatiseert of vereenvoudigt, zodat er meer tijd en aandacht overblijft voor échte gastvrijheid. &
Verrassende ideeën
Naast winnaar de Coeckepanne waren er ook deelnemers aan de award die niet direct met een gerecht kwamen, maar een verrassende invulling gaven aan de opdracht.
Anders van smaak: De Bourgondische Koffer
Bij Anders van Smaak brengen ze Brabant niet alleen op het bord, maar laten ze het beleven. Met de Bourgondische Koffer nemen ze gasten mee op een culinaire fietstocht langs lokale makers in de Kempen. In vijf doosjes ontdekken zij streekproducten en verhalen uit Bergeijk en omgeving. De losse elementen uit de koffer komen uiteindelijk samen in één eindmoment: een Bourgondische borrelplank bij Anders van Smaak, waarin de regio letterlijk op het bord ligt.
Bospark Kampinastaete: Bingokaart
Er wordt gewerkt met lokale producten uit de buurt, maar ook met verse kruiden en fruit van het eigen land. Voor de educatie krijgen de gasten een bingokaart zodat zij weten waar het product vandaan komt. Bingokaart vol: er wacht een smakelijke Brabantse verrassing.
Glamping Bosweide: Levende moestuin
Glamping de Bosweide heeft geen restaurant, maar iets wat heel waardevol is: een levende moestuin waar de gasten zelf kunnen ervaren hoe puur en lekker lokaal eten kan zijn. De tuin is vrij toegankelijk voor gasten en staat vol met: verse kruiden, eetbare bloemen, seizoensgroenten en heel veel soorten appels, peren, bessen en overig kleinfruit. Gasten mogen zelf plukken, proeven en ontdekken. Staat er een schaartje op het bordje? Dan mag het geoogst worden.
Beleefboerderij Zandeind: Recept voor thuis
Gasten krijgen bij vertrek een recept mee naar huis voor de eigen stoofpot. En natuurlijk hebben ze ook de mogelijkheid om alle ingrediënten hiervoor direct mee te nemen, zodat ze thuis opnieuw het gevoel van de boerderij kunnen beleven. Niet alleen in gedachten, maar letterlijk… aan tafel.





























































