Geplaatst op: 04-08-2016
Auteur: Marc Gerlings

Reisondernemers positief gestemd bij eerste indexmeting

Eerste resultaat monitor reisindustrie

Reisondernemers positief gestemd bij eerste indexmeting

Het vertrouwen van ondernemers in de reiswereld ligt beduidend hoger dan dat van andere ondernemers in zakelijke dienstverlenende sectoren, laten de eerste resultaten van ‘Trust in travel’ zien. Dit terwijl de reisbranche in deze tijd toch regelmatig te maken heeft met een wereld die soms in brand lijkt te staan, meldt ANVR. Zijn de ondernemers te optimistisch of gaat het echt goed met de reiswereld? 

Reisbrancheorganisatie ANVR komt, in het jaar van haar 50-jarig bestaan, samen met bank ABN Amro voor de eerste keer met een ‘vertrouwensindex’. Reisondernemers geven hierin aan hoe zij de afgelopen periode hebben gepresteerd en wat zij verwachten dat reizigers in de komende maanden gaan doen.

Index positief
Ruim 70 tot 80% van de deelnemende reisondernemers kijkt terug op een daadwerkelijke groei in de afgelopen wintermaanden ten opzichte van het winterseizoen een jaar eerder. Per saldo, het verschil tussen reisondernemers die meer of juist minder scoren, komt de index uit op 20, terwijl andere zakelijke dienstverlenende sectoren blijven steken op 12,5. 


Maatwerk trend
Opvallend is dat per saldo bijna de helft van deze ondernemers aangeeft afgelopen winter de vraag van consumenten naar maatwerkreizen te zien stijgen. Deze behoefte naar ‘reis op maat’ bevestigt het al eerdere ‘Travel Experience Tomorrow’-rapport waarin de ANVR uitgebreid ingaat op de verschillende behoeftes en gedragingen van de toekomstige reiziger.

De verwachtingen van reisondernemend Nederland liggen met een indexcijfer van 26 voor dit zomerseizoen nog hoger. Dat reizigers hiervan optimaal kunnen profiteren, ligt vooral in het feit dat een groot aantal ondernemers heeft geïnvesteerd in nieuwe bestemmingen en aantrekkelijke reizen, meent ANVR. 


De meerderheid van deze reisorganisatoren gaat ook uit van een groei voor zowel verre als middellange en korte reizen. En met een verwachte groei naar middellange en verre reizen is het niet vreemd dat zo’n 60% van de reisorganisatoren het vliegtuig verder in populariteit ziet toenemen.

Lag de loyaliteit van de reiziger afgelopen winter nog op 15, de positieve verwachting van de reisondernemer is dat deze komende zomer verder toeneemt tot maar liefst 23.

Na de zomer, als reislustig Nederland weer aan het werk is en nadenkt over zijn volgende vakantie, zal blijken of de positieve verwachtingen van deze ondernemers in reizen realistisch zijn geweest.

CELTH



||| Nieuws |||

07/07/26
Reinoud Koot van CCO naar CEO Zoover
Met ingang van 3 juli 2026 is Reinoud Koot benoemd tot Chief Executive Officer (CEO) van Zoover en Vakanties.nl. Hij volgt Elwin Kamp op, die zijn werkzaamheden zal voortzetten als CTO binnen investeringsmaatschappij Rotrip.
07/07/26
Exclusief voor leden
Eerste park Summio in Duitsland
Summio Parcs zet een nieuwe stap in haar groeistrategie met de toevoeging van Summio Eifelpark Kronenburger See aan haar portfolio. Het vakantiepark, gelegen in de Duitse Eifel aan de Kronenburger See, wordt het eerste buitenlandse park binnen het aanbod van Summio Parcs.
07/07/26
Resort Molenwaard ontvangt 300.000 gasten in vijf jaar
Deze week is het vijf jaar geleden dat Familie Resort Molenwaard haar eerste gasten ontving. In die periode zijn ruim 300.000 verlijfsgasten ontvangen.
07/07/26
Exposanten Recreatie Vakbeurs delen ervaringen
Afgelopen woensdag 2 juli kwamen meer dan 80 exposanten samen voor de jaarlijkse exposanten kick-off van Recreatie Vakbeurs. "Met de exposanten kick-off leggen we samen de basis voor een succesvolle beurs."
07/07/26
Exclusief voor leden
Kasteeltuinen Arcen organiseert zelf Christmas Fair 2026
De zomervakantie voor de scholen is in de eerste regio gestart maar bij kasteeltuinen Arcen is een grote beslissing genomen over een eigen Christmas fair komende winter.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Estivant kiest pr-bureau
Estivant Vakanties, al 25 jaar aanbieder in vakanties voor eenoudergezinnen, heeft Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Nederlandse markt. De samenwerking heeft als doel de zichtbaarheid van Estivant verder te vergroten en meer eenoudergezinnen kennis te laten maken met dit vakantieconcept.
06/07/26
Exclusief voor leden
Toerisme naar Kempen stijgt 6,7%
Het Kempense toerisme, een bekende natuurbestemmming in Vlaanderen, beleefde een topjaar in 2025. De aankomsten stegen met 6,7%, de overnachtingen met 5,5%. Dat is ruim boven het gemiddelde van de andere Vlaamse regio’s. Om die groei te bestendigen en verder uit te bouwen, presenteert Provincie Antwerpen het nieuwe strategisch plan Kempen 2026-2031, met buitenbeleving als rode draad.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen Dit weekend startte in een deel van Nederland officieel de zomervakantie en vertrekken weer veel vakantiegangers naar hun favoriete vakantiebestemming. Maar uit recente boekingsdata van Sunweb valt vooral één ontwikkeling op: de groei zit steeds vaker buiten het klassieke hoogseizoen. Waar juli en augustus traditioneel de drukste maanden zijn, ziet Sunweb dat de zomer zich duidelijk uitstrekt richting het voor- en najaar. Met name oktober springt eruit, met 33% meer vakantieboekingen bij deze touroperator dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook mei (15%) en september (11%) liggen hoger dan vorig jaar, terwijl juli en augustus rond het gebruikelijke niveau blijven. Najaar 20 procent hoger "We zien dat gezinnen met jonge kinderen, oudere koppels en jonge mensen bewust kiezen voor vakanties buiten het hoogseizoen. In deze periodes kunnen zij flink besparen, terwijl ze tegelijkertijd profiteren van meer ruimte op de bestemming en aangename temperaturen in Zuid-Europa. De boekingen van vakanties tijdens de schoolvakantie ligt iets boven het niveau van vorig jaar, maar de periode van september tot eind oktober ligt momenteel meer dan 20 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar", zegt Martine Langerak, woordvoerder van Sunweb. Grote prijsverschillen laag- en hoogseizoen In sommige gevallen kost exact dezelfde reis in het laagseizoen slechts iets meer dan de helft van de prijs die reizigers in juli en augustus betalen, als gevolg van de grote vraag tijdens de zomervakantie vanuit heel Europa "We zien duidelijk dat mensen bewuster omgaan met hun uitgaven, terwijl de wens om op vakantie te gaan onverminderd groot blijft. In combinatie met de andere voordelen van het voor- en naseizoen is het logisch dat het zomerseizoen zich inmiddels ruim buiten de traditionele vakantieperiode uitstrekt. Dat is een ontwikkeling waar wij als reisorganisatie natuurlijk blij mee zijn", aldus Langerak. Populairste bestemmingen laagseizoen Kreta Zakynthos Kos Gran Canaria Algarve Mallorca Egypte

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...