Geplaatst op: 24-09-2026
Auteur: Marc Gerlings

Verduurzamen recreatiewoningen naar nul emissies

Verduurzamen recreatiewoningen naar nul emissies
Hoe bereikt de toeristische sector bij vakantiehuizen nul emissies over dertig jaar. Twee hogescholen zoeken dat uit.

De sector voor vakantieparken en campings zal, net als alle andere sectoren, binnen dertig jaar nul-emissies van broeikasgassen moeten bereiken. De gemeente Goeree-Overflakkee en Provincie Zuid-Holland hebben de Haagse Hogeschool en Breda University of Applied Sciences gevraagd een vooronderzoek uit te voeren over welke kennis en welke partijen nodig zijn om de duurzaamheidsdoelstelling zodanig in een beleidsproces te gieten. Centre of Expertise Mission Zero is ook betrokken. Belangrijk hierin is dat de belangen van de vele stakeholders in deze sector samenkomen op een wijze dat de doelstelling gehaald wordt.

De kunst wordt om de gestelde doelstelling van het Nederlandse en internationale klimaat en energiebeleid op een zo kosteneffectieve en maatschappelijk efficiënte wijze te realiseren. Voor de gemeente Goeree-Overflakkee neemt de vakantieparksector een bijzondere plaats in. Bijna een op de vijf woningen in de gemeente Goeree-Overflakkee is een vakantiewoning, meldt Haagse Hogeschool.

Onderzoek vakantiewoningen Goeree-Overflakkee

Om de doelstellingen te behalen is als eerste een overzicht nodig van alle vakantieparken binnen Goeree-Overflakkee. Hier wordt gekeken om hoeveel en wat voor type woningen gaat het hoe zijn deze woningen beheerd? Welke kennis geven parkeigenaren zelf aan te hebben over het uitvoeren van de energietransitie? Welke obstakels en kansen ervaren de parken?

Begin september worden de onderzoeksresultaten van dit vooronderzoek aan de gemeente overhandigd. Op termijn wordt de opgedane kennis breed gedeeld. De gemeente Goeree-Overflakkee en de Provincie Zuid-Holland zijn voornemens om vervolgens een project op te zetten om de voor Goeree-Overflakkee belangrijke sector te helpen de energietransitie te maken.

Lees hier het voorbereidend projectrapport voor een RAAK-PUBLIEK voorstel: Energietransitie vakantieparken op Goeree-Overflakkee (pdf)
Trefwoorden: vakantiepark, vakantiewoning, duurzaam, emissie, Centre of expertise

CELTH



||| Nieuws |||

29/09/26
Toerisme Top in Groningen: Waarde aan de bestemming toevoegen
Hoe zorgt de groei van het toerisme voor waarde, en voor wie? Die vraag stond centraal tijdens de opening van de Toerisme Top 2026 vanmorgen in Groningen.
28/09/26
Exclusief voor leden
Groningen steekt 44.6 miljoen euro in aantrekkelijke bestemmingen
Groningen groeit als toeristische bestemming. Met een investering van in totaal 44,6 miljoen euro, waarvan 22,3 miljoen euro van Nationaal Programma Groningen (NPG) werken provincie, ondernemers en andere partners uit de vrijetijdssector de komende jaren aan aantrekkelijke toeristisch- recreatieve bestemmingen, routes, evenementen en voorzieningen verspreid over de provincie Groningen. Dit werd vandaag bekendgemaakt tijdens de landelijke Toerisme Top 2026 die plaatsvond in Groningen.
28/09/26
Exclusief voor leden
Verhuurcijfer Sunny Cars 29 procent procent hoger
Aanzienlijk meer Nederlandse vakantiegangers boeken dit najaar een huurauto in het buitenland. Uit een analyse van autoverhuurspecialist Sunny Cars blijkt dat het aantal boekingen met 29% is gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Vooral Spanje en Italië zijn populair.
25/09/26
Bestedingen inkomend toerisme 7 procent omhoog in 2025
In 2025 hebben toeristen in Nederland 117,6 miljard euro uitgegeven. Dat is 5,6 miljard euro meer dan in 2024. Gecorrigeerd voor prijsveranderingen is dat een stijging van 3,1 procent. Buitenlandse toeristen nemen meer dan de helft van deze stijging voor hun rekening. Zij besteden 41,7 miljard euro, wat bijna 3,1 miljard euro meer is dan een jaar eerder. Dit komt overeen met een reële ontwikkeling van +7,1 procent. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek voor het ministerie van Economische Zaken.
24/09/26
Digitaliseringsmonitor 2026 van start
Hoe digitaal is het Nederlandse gastvrijheidsdomein? Welke technologieën worden al ingezet en waar liggen nog kansen of uitdagingen? Om daar inzicht in te krijgen, start NBTC opnieuw de jaarlijkse Nationale Digitaliseringsmonitor Toerisme & Gastvrijheid.
24/09/26
Verduurzamen recreatiewoningen naar nul emissies
Hoe bereikt de toeristische sector bij vakantiehuizen nul emissies over dertig jaar. Twee hogescholen zoeken dat uit.
23/09/26
Exclusief voor leden
ETOA opent inschrijving SHOP 2027 voor schouderseizoenen
De European Tourism Association (ETOA) heeft de inschrijving geopend voor SHOP 2027 (Shoulder & Off-Peak), een internationaal B2B-evenement dat volledig in het teken staat van het stimuleren van toerisme buiten de traditionele piekmaanden.
21/09/26
Veel interesse voor Corendon cruise actie
Zeven dagen lang testen of een cruisevakantie bij je past? Dat idee spreekt veel Nederlanders aan. In nog geen drie weken ontving touroperator Corendon maar liefst 50.000 unieke aanmeldingen voor de actie ‘Proefslapers gezocht’.

||| Agenda |||

30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
17/11/26 t/m 19-11-26
17/11/26 t/m 19-11-26: Recreatie Vakbeurs 2026
Recreatie Vakbeurs is hét jaarlijkse ontmoetingsmoment voor de recreatiebranche in de Benelux...
18/06/27
18/06/27 t/m 18-06-27: ETOA SHOP 2027
De European Tourism Association (ETOA) heeft de inschrijving geopend voor SHOP 2027 (Shoulder & ...