Geplaatst op: 24-08-2026
Auteur: Marc Gerlings

Museum Prinsenhof Delft verwerft omvangrijke collectie Delfts aardewerk van wereldniveau

Museum Prinsenhof Delft verwerft omvangrijke collectie Delfts aardewerk van wereldniveau
Enkele stukken uit collectie De Bruyn. Foto: Museum Prinsenhof
Veel toeristen die Delft bezoeken, komen er ook voor het wereldberoemde Delfts aardewerk. Museum Prinsenhof Delft, dat momenteel ingrijpend wordt verbouwd, heeft een omvangrijke collectie Delfts aardewerk van wereldniveau verworven. Daarmee kan het museum straks het verhaal van Delft en de geschiedenis van het Delfts aardewerk nog beter vertellen.

Deze zomer heeft Museum Prinsenhof Delft een belangrijke privécollectie Delfts aardewerk van absolute topkwaliteit verworven. Dankzij steun van de Vereniging Rembrandt, het Mondriaan Fonds en de Stichting van Oosten-Oosterholt is straks in het vernieuwde Museum Prinsenhof Delft een van de belangrijkste collecties Delfts aardewerk ter wereld te zien. Een verrijking voor het museum en ook voor de Collectie Nederland. 

"We zijn blij met deze bijzondere verwerving. In het vernieuwde museum vertellen we over Delft en de wereld en het ontstaan van Delfts aardewerk. Met deze historische verzameling van artistieke hoogtepunten, zoals de borden van plateelbakkerij Het Moriaanshooft, kunnen we het verhaal van Delfts aardewerk nog beter vertellen.”  Janelle Moerman, directeur.

De verzameling werd in 35 jaar tijd aangelegd door de Rotterdamse ondernemer dr. M.C.G. (Gérard) de Bruyn (1893-1964). Hij was importeur van scheepsmachines, en groot liefhebber van kunst en Delfts aardewerk. Hij verzamelde tot aan zijn dood Delfts aardewerk van hoge artistieke kwaliteit. Van een paar imposante flesvormige vazen tot kleurrijke dierfiguren. De collectie onderscheidt zich door een groot aantal voorwerpen beschilderd met bloementakken in blauw, groen en rood. Dit decor werd door verzamelaars ‘cachemire’ genoemd, verwijzend naar de kleurrijke omslagdoeken van deze stof.

Topstukken

Twee borden van plateelbakkerij Het Moriaanshooft vormen de absolute topstukken van de verzameling. Zij zijn rond 1680 vervaardigd voor de hertogen van Braunschweig-Lüneberg. Delfts aardewerk was in deze periode geliefd bij de Europese elite. De borden kunnen worden beschouwd als artistieke experimenten, want ze behoren tot de vroegste voorbeelden van Delfts aardewerk met een veelkleurige beschildering met goud.  

Blikvangers bij heropening

Delfts Blauw heeft nog steeds een enorme aantrekkingskracht op bezoekers van over de hele wereld. Het museum verheugt zich erop de verzameling De Bruyn bij heropening van het museum in 2028 in volle glorie te kunnen tonen aan een breed en internationaal publiek. Delfts aardewerk uit deze verzameling zal te zien zijn naast historische voorwerpen, schilderijen en andere vormen van kunst in de nieuwe vaste opstelling, en in een speciale presentatie over de Delftse aardewerkindustrie. 

"Met de collectie De Bruyn behoort Museum Prinsenhof Delft tot de meest toonaangevende verzamelingen Delfts aardewerk. De collectie omvat uitzonderlijke objecten, die in andere museale verzamelingen niet vertegenwoordigd zijn.” aldus Esther van der Hoorn, conservator Toegepaste Kunst.
Trefwoorden: Delft, porselein, aardewerk, toerisme, cultuur, museum

CELTH



||| Nieuws |||

26/08/26
SunExpress Airlines start in 2027 een nieuwe verbinding naar Antalya
Vanaf de meivakantie in 2027 is het weer mogelijk om vanaf Airport Weeze dagelijks rechtstreeks naar de Turkse Rivièra te vliegen met SunExpress Airlines.
26/08/26
Salland nieuwe  huisstijl, aangescherpt merkverhaal en vervanging website
De regio Salland en onderdeel van dmo MarketigOost krijgt een vernieuwde huisstijl en een aangescherpt merkverhaal. Samen met de gemeenten Raalte, Olst-Wijhe, Deventer en Hellendoorn werkte MarketingOost de afgelopen periode aan een frisse uitstraling die past bij Salland van nu.
24/08/26
Exclusief voor leden
Transavia zet in op groei via Brussels Airport
De luchtvaartmaatschappij Transavia beschikt sinds kort over een volledig operationele, lokale crewbase op Brussels Airport. Daarmee investeert Transavia verder in de groeiende Belgische markt.
05/08/26
Transavia breidt uit in Brussel: nieuwe route naar Porto
Transavia breidt het netwerk op Brussels Airport verder uit. Vanaf maandag 14 december 2026 vliegt Transavia drie keer per week tussen Brussel en Porto. De vluchten vinden plaats op maandag, woensdag en zaterdag.
04/08/26
Logiesaanbod Vlaanderen: 531.242 slaapplaatsen
Op 1 juli 2026 waren er 32.367 toeristische logies actief in het Vlaamse Gewest. Samen waren zij goed voor 531.242 slaapplaatsen. Het betreft de logiescapaciteit van alle aangemelde en erkende logies.
03/08/26
Exclusief voor leden
1,1% meer Nederlanders vieren zomervakantie in Turkije
De Turkse minister van Cultuur en Toerisme heeft afgelopen vrijdag tijdens een persconferentie in Istanbul de toerismecijfers van Turkije over de eerste helft van 2026 bekendgemaakt. In de eerste zes maanden van dit jaar ontving Turkije 25,8 miljoen internationale bezoekers.
31/07/26
Gwendoline Cazenave spreker bij IWTTF congres in Utrecht
Hoe zorgt de reisindustrie ervoor dat meer mensen zich welkom, gezien en vertegenwoordigd voelen – als reiziger én als medewerker? Die vraag staat centraal tijdens het International Women in Travel and Tourism Forum Europe, dat op 16 en 17 september voor het eerst op het Europese vasteland plaatsvindt.
30/07/26
Europa favoriet bij last minute boekingen reizen
De meest recente ANVR Boekingsmonitor uitgevoerd door NielsenIQ zien dat de last minute markt voor uitgaand toerisme volop in beweging blijft. Eén ding valt daarbij direct op, Europa is opnieuw de grote winnaar.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
17/11/26 t/m 19-11-26
17/11/26 t/m 19-11-26: Recreatie Vakbeurs 2026
Recreatie Vakbeurs is hét jaarlijkse ontmoetingsmoment voor de recreatiebranche in de Benelux...