Geplaatst op: 09-07-2026
Auteur: Marc Gerlings

5x Wandelstartpunt in Brabant

5x Wandelstartpunt in Brabant
Foto: Björn Snelders - Brabant Partners.
Brabant Partners lanceerde op 9 juli vijf nieuwe wandelstartpunten in de schil van de Loonse en Drunense Duinen. 

Via het platform WandelStarter worden wandelaars gestimuleerd om ook de minder bekende natuur- en recreatiegebieden rondom het populaire natuurgebied te ontdekken. Met de nieuwe locaties wil Brabant Partners bijdragen aan een betere spreiding van bezoekers, de bescherming van kwetsbare natuur en een aantrekkelijk recreatief aanbod dichtbij steden en dorpen.

De nieuwe wandelstartpunten liggen in het gebied van Van Gogh Nationaal Park en zijn ontwikkeld in samenwerking met regionale partners. Het gaat om Startpunt Dorpskern Waspik, Startpunt Emmamolen, Startpunt Roeivijver, Startpunt Noorderplas en Startpunt ’t Blauwe Schaap. De routes variëren van korte ommetjes tot wandelingen van bijna tien kilometer en voeren wandelaars langs waterrijke landschappen, recreatiegebieden, boerenland, bos en dorpsranden.

Slimmer omgaan met recreatiedruk

De Loonse en Drunense Duinen behoren tot de populairste natuurgebieden van Brabant. Vooral in weekenden en vakantieperiodes staan parkeerplaatsen en toegangswegen regelmatig onder druk. Daarom zet Brabant Partners in op het zichtbaar maken van alternatieve wandelstartpunten in de omgeving van het natuurgebied. Op die manier worden bezoekers verleid om nieuwe plekken te ontdekken en wordt de recreatiedruk beter verdeeld.

"Veel bezoekers kiezen nog altijd automatisch voor de bekendste toegangspoorten van de duinen,” zegt Fabio Tat, projectleider bij Brabant Partners. "Terwijl er juist rondom de duinen prachtige wandelgebieden liggen die vaak minder bekend zijn. Met WandelStarter maken we die plekken zichtbaar en toegankelijk. Zo ontstaat een betere balans tussen recreatie, natuur en leefbaarheid.”

Internationale erkenning voor Brabantse aanpak

De nieuwe wandelstartpunten maken deel uit van een bredere aanpak van Brabant Partners binnen Van Gogh Nationaal Park om recreatie, natuur, mobiliteit en leefbaarheid beter in balans te brengen. Het Nationaal Park verbindt natuur, landschap en erfgoed in Brabant, de geboorteprovincie van Vincent van Gogh. Hier ontstond zijn liefde voor de natuur en de gewone mens, thema’s die centraal staan in zijn werk. Drie Van Gogh-musea, 46 Van Gogh Monumenten en de collectie van Het Noordbrabants Museum houden zijn verhaal vandaag de dag levend.

Deze Brabantse aanpak kreeg eerder dit jaar internationale erkenning. Tijdens de ITB in Berlijn behaalde Van Gogh Nationaal Park een podiumplaats in de wereldranglijst voor duurzaam bestemmingsmanagement van Green Destinations. De internationale jury prees onder meer het project WandelStarter, dat bezoekers stimuleert alternatieve locaties te ontdekken en zo de druk op kwetsbare natuurgebieden vermindert.

WandelStarter als instrument voor duurzaam toerisme

WandelStarter werd door Brabant Partners ontwikkeld binnen het Europese Interreg-project MONA en is inmiddels uitgegroeid tot een provinciaal platform met honderden wandelstartpunten verspreid over Noord-Brabant. Het platform helpt wandelaars bij het vinden van geschikte startlocaties en biedt informatie over routes, voorzieningen en bereikbaarheid.

Naast druktespreiding wordt ook ingezet op duurzame mobiliteit. In verschillende Brabantse regio’s worden daarom OV-startpunten ontwikkeld, zodat recreanten natuurgebieden gemakkelijker kunnen bereiken met bus of trein. Daarmee sluit WandelStarter aan op de ambitie om duurzaam reisgedrag te stimuleren en recreatie dichter bij huis toegankelijk te maken.
Trefwoorden: wandelen, recreatie, DMO, Brabant Partners

CELTH



||| Nieuws |||

09/09/26
Tikibad voor een dag omgetoverd tot Paqualand
Afgelopen zondag 6 september werd het Tikibad op Duinrell omgetoverd tot Paqualand. Het Tikibad stond volledig in het teken van de feestelijke lancering van het nieuwe boek 'De avonturen van Rutger, Thomas en Paco – Het Waterpark'. De exclusieve boeklancering was alleen toegankelijk voor prijswinnaars.
08/09/26
Exclusief voor leden
Women in travel finalisten bekend
Women in Travel CIC maakte de finalisten bekend van de IWTTF Awards 2026. De winnaars worden op 16 september, voor het eerst buiten Londen uitgereikt, in Utrecht.
03/09/26
Exclusief voor leden
Toverland grootste Halloween experience van Europa?
Toverland claimt de grootste Halloween experience te zijn in Europa in 2026. Het bedrijf sluit het zomerseizoen af maar is al bezig met de voorbereidingen op de herfst met de Halloween periode. The Maze wordt de nieuwe Halloween attractie.
26/08/26
Salland nieuwe  huisstijl, aangescherpt merkverhaal en vervanging website
De regio Salland en onderdeel van dmo MarketigOost krijgt een vernieuwde huisstijl en een aangescherpt merkverhaal. Samen met de gemeenten Raalte, Olst-Wijhe, Deventer en Hellendoorn werkte MarketingOost de afgelopen periode aan een frisse uitstraling die past bij Salland van nu.
16/08/26
Almere zet Apple Vision Pro in om bezoekers op een nieuwe manier kennis te laten maken met de stad
Hoe verleid je iemand die normaal nooit een VVV binnenloopt toch om een stad te ontdekken? Almere City Marketing zoekt het antwoord in mixed reality. Als een van de eerste citymarketingorganisaties in Nederland zet Almere de Apple Vision Pro in als bezoekerservaring – en trekt daarmee zelfs de aandacht van Apple zelf.
14/08/26
Nieuwe podcast 'Waarom hier?' gaat over positioneren van plekken – niet over campagnes
Destinatiemarketing gaat allang niet meer alleen over slogans en campagnes. De echte vragen gaan over identiteit, leiderschap en samenwerking: wat maakt een plek de moeite waard, en wie heeft daar eigenlijk iets over te zeggen? Dat is precies het terrein dat de nieuwe podcast Waarom hier? betreedt.
13/08/26
Delft Marketing toont wat bestemmingsverantwoordelijkheid in de praktijk betekent
DMO's worden steeds vaker aangesproken op hun verantwoordelijkheid voor de bestemming — niet alleen het aantrekken van bezoekers, maar ook sturen op hoe zij zich gedragen. Delft Marketing laat zien hoe dat eruitziet in de praktijk.
20/07/26
Toerisme Vlaanderen groeit
De Vlaamse toerismeorganisatie zal groeien in het aantal personeelsleden. Dat blijkt in de 'uitbreiding personeelsplan Toerisme Vlaanderen'op voorstel van viceminister-president Melissa Depraetere.