Geplaatst op: 08-07-2026
Auteur: Marc Gerlings

Nieuwe rechten bescherming luchtvaartpassagiers aangenomen in Europees Parlement

Nieuwe rechten bescherming luchtvaartpassagiers aangenomen in Europees Parlement
De nieuwe EU-regels zorgen voor snellere en eenvoudigere vergoedingsprocedures bij vertragingen en ook zonder extra kosten handbagage meenemen.

De ondervoorzitter van de Commissie vervoer en toerisme, Virginijus Sinkevi?ius (Groenen/EVA, LT): "We hebben goed nieuws voor iedereen die wel eens vliegt. We hebben hard gewerkt om ervoor te zorgen dat passagiers hun bestaande rechten behouden, terwijl we tegelijkertijd betere bescherming bieden aan gezinnen, mensen met een beperkte mobiliteit en anderen die dit het hardst nodig hebben.”

Afgelopen dinsdag heeft het Europees Parlement deze wijzigingen formeel goedgekeurd met 646 stemmen voor, 12 tegen en 3 onthoudingen. 

Bij een geannuleerde vlucht hebben luchtreizigers het basisrecht om te worden terugbetaald of een andere vlucht aangeboden te krijgen. De EP-leden zijn erin geslaagd dat recht te verdedigen. Het blijft ook mogelijk voor luchtreizigers om schadevergoeding te eisen voor vertragingen van meer dan drie uur, als een vlucht minder dan 14 dagen van tevoren wordt geannuleerd of als hun de toegang tot een vlucht wordt geweigerd. De vergoedingsniveaus voor vertraagde of geannuleerde vluchten blijven behouden en hangen af van de afstand van de vlucht: 250 euro voor reizen tot 1.500 kilometer, 400 euro voor reizen binnen de EU van meer dan 1.500 kilometer en andere reizen van tussen de 1.500 en 3.500 kilometer, en 600 euro voor alle andere langere reizen. Luchtvaartmaatschappijen zullen de schadevergoeding voor hun langste vluchten mogen halveren als de vertraging bij aankomst niet meer dan vier uur bedraagt of als ze passagiers een andere vlucht naar hun eindbestemming aanbieden na een verstoring van hun reis.

Luchtvaartmaatschappijen zullen geen schadevergoeding hoeven te betalen als de vertraging of annulering het gevolg is van overmacht. De nieuwe regels zullen een niet-limitatieve lijst omvatten van zulke buitengewone omstandigheden, waaronder natuurrampen, oorlog, weersomstandigheden, weerspannige passagiers of stakingen door verleners van luchthaven-, luchtvaartnavigatie- of grondafhandelingsdiensten.

Zorgplicht

In alle gevallen zullen luchtvaartmaatschappijen nog steeds een zorgplicht hebben ten opzichte van gestrande passagiers. Dit omvat onder meer het verstrekken van verfrissingen om de twee uur, een maaltijd na drie uur en, indien nodig bij lange vertragingen, een overnachtingsplaats (tot maximaal drie nachten als de verstoring buiten de controle van de luchtvaartmaatschappij valt).

Eenvoudigere terugbetaling en schadevergoeding

De EP-leden hebben erop aangedrongen dat het terugbetalingsproces sneller en eenvoudiger moet worden. Passagiers die voor terugbetaling kiezen in plaats van een alternatieve vlucht te aanvaarden, zullen die automatisch ontvangen. Daarnaast zullen passagiers die met reisverstoringen worden geconfronteerd duidelijke instructies krijgen over de manier waarop ze binnen vier dagen na hun reis een verzoek om schadevergoeding kunnen indienen. De EP-leden hebben ervoor gezorgd dat passagiers niet verplicht zullen zijn een gebruikersaccount of specifieke app te hebben om deze instructies te ontvangen.

Luchtreizigers zullen negen maanden de tijd hebben om een verzoek tot schadevergoeding in te dienen, terwijl luchtvaartmaatschappijen dertig dagen de tijd krijgen om de vergoeding te betalen of zich op buitengewone omstandigheden te beroepen, uit te leggen waarom ze geen schadevergoeding verlenen en passagiers door te verwijzen naar een procedure voor klachtenbehandeling.

Extra passagiersrechten

Luchtreizigers zullen de terugvlucht van een retourticket ook kunnen nemen als ze de heenvlucht niet hebben genomen, zonder daar een toeslag voor te hoeven betalen.

De nieuwe regels omvatten het recht om zonder extra kosten één voorwerp, zoals een kleine tas of rugzak, mee aan boord te nemen. De EP-leden hebben erop aangedrongen dat luchtvaartmaatschappijen, tussenpersonen en zoekportalen worden verplicht om bij het begin van het boekingsproces altijd het tarief inclusief handbagage weer te geven. Dit moet de prijstransparantie en vergelijkbaarheid van vliegtickets ten goede komen. Luchtvaartmaatschappijen mogen goedkopere tickets aanbieden aan passagiers die zonder handbagage besluiten te reizen.

Luchtreizigers zullen niet langer toeslagen moeten betalen voor de rechtzetting van spelfouten in hun naam of voor een afgedrukte versie van hun boardingpass als ze al hebben ingecheckt. De EP-leden hebben er ook op toegezien dat passagiers het recht hebben om bij het inchecken een digitale boardingpass te ontvangen, zonder verzocht of verplicht te worden om een gebruikersaccount of specifieke app te gebruiken. Bovendien mag passagiers de toegang tot een vlucht niet worden geweigerd omdat ze een zelf afgedrukte versie van een digitaal verstrekte boardingpass hebben gebruikt.

Bescherming van kwetsbare passagiers

De EP-leden hebben ervoor gezorgd dat passagiers met een handicap of beperkte mobiliteit recht hebben op schadevergoeding, een alternatieve vlucht en bijstand door luchtvaartmaatschappijen als zij een vlucht missen omdat de luchthaven hen niet heeft geholpen de gate op tijd te bereiken. Verder hebben de EP-leden gezorgd dat gezinnen met kinderen geen gescheiden zitplaatsen krijgen. Luchtvaartmaatschappijen worden namelijk verplicht personen die een kind jonger dan 14 jaar begeleiden een aangrenzende zitplaats toe te wijzen zonder extra kosten. Zwangere vrouwen en passagiers met een handicap of beperkte mobiliteit zullen hetzelfde recht genieten.

Bedrijven hebben jaar voorbereidingstijd

Het voorlopige akkoord, dat in het bemiddelingscomité is bereikt, werd door het Parlement goedgekeurd. Nu is het volgens de procedure voor de derde lezing de beurt aan de Raad om het akkoord uiterlijk begin augustus te bevestigen. De nieuwe regels zouden in werking treden op de twintigste dag na de bekendmaking ervan in het Publicatieblad van de Europese Unie. Vanaf dat moment hebben de EU-landen en bedrijven in de EU één jaar de tijd om zich voor te bereiden op de uitvoering van de regels.
Trefwoorden: luchtvaart, rechten, passagiers, vergoeding, zorgplicht, handbagage, beleid, politiek

CELTH



||| Nieuws |||

29/09/26
Exclusief voor leden
Sunweb Group benoemt Jeroen de Swart tot CEO
Sunweb Group benoemt Jeroen de Swart als nieuwe CEO. De Swart, die sinds 2019 CFO van de groep is, start per 1 november 2026 in zijn nieuwe rol. Joyce van Donk-van Wijnen wordt CFO.
29/09/26
Exclusief voor leden
Tijdelijke camping NKC bij Abrona
Op het terrein van Abrona in Huis ter Heide stonden in de middag van 28 september campers en tenten, klonk muziek en schoven cliënten nieuwsgierig aan bij de activiteiten. Voor één middag veranderde de plek in een kleine camping.
29/09/26
Exclusief voor leden
HBX Group start Bedsonline+
B2B touroperator HBX Group start Bedsonline+. "Nu de verwachtingen van reizigers evolueren en AI de manier verandert waarop mensen reizen ervaren en boeken, wordt van reisadviseurs steeds vaker verwacht dat ze gepersonaliseerde aanbevelingen doen."
29/09/26
Toerisme Top in Groningen: Waarde aan de bestemming toevoegen
Hoe zorgt de groei van het toerisme voor waarde, en voor wie? Die vraag stond centraal tijdens de opening van de Toerisme Top 2026 vanmorgen in Groningen.
28/09/26
Exclusief voor leden
Groningen steekt 44.6 miljoen euro in aantrekkelijke bestemmingen
Groningen groeit als toeristische bestemming. Met een investering van in totaal 44,6 miljoen euro, waarvan 22,3 miljoen euro van Nationaal Programma Groningen (NPG) werken provincie, ondernemers en andere partners uit de vrijetijdssector de komende jaren aan aantrekkelijke toeristisch- recreatieve bestemmingen, routes, evenementen en voorzieningen verspreid over de provincie Groningen. Dit werd vandaag bekendgemaakt tijdens de landelijke Toerisme Top 2026 die plaatsvond in Groningen.
28/09/26
Exclusief voor leden
Verhuurcijfer Sunny Cars 29 procent procent hoger
Aanzienlijk meer Nederlandse vakantiegangers boeken dit najaar een huurauto in het buitenland. Uit een analyse van autoverhuurspecialist Sunny Cars blijkt dat het aantal boekingen met 29% is gestegen ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Vooral Spanje en Italië zijn populair.
28/09/26
Kasteel Steenenburg viert eerste verjaardag met Michelin-vermelding
Kasteel Steenenburg viert zijn eerste verjaardag met een bijzondere prestatie. Het hotel is namelijk opgenomen in de prestigieuze MICHELIN Guide Hotel Selection. Het is bovendien genomineerd voor de titel Best New Hotel bij de Entree Awards.
28/09/26
F12 doorfietsen van Hollands landschap naar stadshart Utrecht
De doorfietsroute F12 tussen Woerden en Utrecht is officieel geopend! Op donderdag 24 september gaven de provincie Utrecht en de betrokken gemeenten samen het feestelijke startsein in Harmelen voor de opening van de doorfietsroute F12.

||| Agenda |||

27/09/26
27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
30/09/26
30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
07/10/26 t/m 08-10-26
07/10/26 t/m 08-10-26: Positive Tourism Festival
Hoe zorgen we ervoor dat toerisme niet alleen bezoekers trekt, maar ook waarde toevoegt aan de stad ...