Geplaatst op: 24-06-2026
Auteur: Marc Gerlings

Nieuwe belangenorganisatie Hotel Alliantie Nederland

Nieuwe belangenorganisatie Hotel Alliantie Nederland
Hotel Alliantie Nederland is op 18 juni officieel gelanceerd in Grand Hotel Huis ter Duin. De stichting zet zich in voor een sterkere vertegenwoordiging van de Nederlandse hotellerie en vraagt aandacht voor de economische en maatschappelijke betekenis van gastvrijheid.

De lancering vond plaats in aanwezigheid van hoteliers, ondernemers, partners en andere betrokkenen uit de sector. In zijn openingsspeech lichtte voorzitter Stephan Stokkermans toe waarom Hotel Alliantie Nederland is opgericht.

Een belangrijk uitgangspunt van Hotel Alliantie Nederland is dat de economische betekenis van de gastvrijheidssector nog te vaak wordt onderschat. Terwijl hotels een belangrijke bijdrage leveren aan werkgelegenheid, ondernemerschap en de internationale aantrekkingskracht van Nederland.

Zoals Stokkermans het verwoordde: "Wanneer in Nederland wordt gesproken over economische sectoren die essentieel zijn voor onze samenleving, dan gaat het vaak over landbouw, industrie, logistiek of technologie. Terecht. Maar gastvrijheid hoort thuis in datzelfde rijtje.”

Hotels zijn de ontvangsthal van Nederland

Hotels zijn volgens de initiatiefnemers veel meer dan plaatsen waar mensen overnachten. Ze vormen ontmoetingsplaatsen voor ondernemers, bezoekers, kennisinstellingen en evenementen, en zijn vaak de eerste kennismaking met Nederland.

Stephan Stokkermans: "Hotels zijn veel meer dan gebouwen waar mensen slapen. Hotels zijn ontmoetingsplaatsen. Hotels zijn de ontvangsthal van Nederland.”

Die maatschappelijke en economische betekenis komt ook tot uiting in de omvang van de sector. Nederland telt bijna 4.000 hotels en vergelijkbare logiesaccommodaties met meer dan 150.000 kamers en ruim 335.000 bedden. In 2024 verbleven meer dan 51 miljoen gasten in Nederlandse toeristische accommodaties, goed voor circa 145 miljoen overnachtingen.

Die maatschappelijke en economische betekenis komt ook tot uiting in de omvang van de sector. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) telt Nederland bijna 4.000 hotels en vergelijkbare logiesaccommodaties met meer dan 150.000 kamers en ruim 335.000 bedden. In 2024 verbleven meer dan 51 miljoen gasten in Nederlandse toeristische accommodaties, goed voor circa 145 miljoen overnachtingen.

Daarnaast biedt de horeca werk aan ruim een half miljoen mensen. Daarmee creëert de sector ruim twee keer zoveel banen als landbouw en visserij gezamenlijk.

Steun vanuit de sector

Tijdens de lancering sprak Michael Levie zijn enthousiasme uit voor het initiatief en onderstreepte hij het belang van een vertegenwoordiging die voortkomt uit het hart van de bedrijfstak.

Vervolgens gaf Jos Klerx, Sector Manager Horeca, Recreatie en Toerisme bij Rabobank, een toelichting op het belang van de sector voor de Nederlandse economie en de kansen die innovatie biedt voor verdere groei.

De aanwezigheid van vertegenwoordigers uit de hotelbranche, het onderwijs, investeringsmaatschappijen en aanverwante organisaties onderstreepte het brede draagvlak voor het initiatief.

Focus op drie strategische thema’s

Hotel Alliantie Nederland zal zich de komende periode richten op drie thema’s:
  • De impact van de btw-verhoging van 9 naar 21 procent;
  • Toekomstbestendig rendement voor de sector;
  • Het bestaansrecht van de hotellerie in de maatschappij.
  • Met deze thema’s wil de stichting bijdragen aan een sterkere positie van de Nederlandse hotellerie op landelijk niveau.
Trefwoorden: hotel, alliantie, belangenorganisatie, gastvrijheid, hospitality, horeca

CELTH



||| Nieuws |||

16/07/26
Exclusief voor leden
Eerste boor publieksentree Tweede Kamer
Geen eerste paal, maar een eerste boring. Zo werd maandag 6 juli het startsein gegeven voor de bouw van de nieuwe ondergrondse publieksentree van de Tweede Kamer. Naar verwachting passeren een half miljoen bezoekers jaarlijks deze entree.
16/07/26
Nieuw festival voor Scheveningen: Aftersea
Scheveningen krijgt een nieuw tweedaags nazomerfestival. Tijdens Aftersea, op vrijdag 11 en zaterdag 12 september, openen culturele podia, musea en locaties aan zee hun deuren voor livemuziek, film, kunst en bijzondere avondprogramma’s.
15/07/26
Exclusief voor leden
Regent kerstcruises met 56 nieuwe excursies in Europa
Rederij Regent Seven Seas Cruises breidt het aanbod voor de feestdagen van 2026 flink uit. De cruisemaatschappij introduceert 56 nieuwe excursies aan wal en vijf meerdaagse landprogramma’s die in het teken staan van Europese kerstmarkten, lokale tradities en winterse gastronomie.
15/07/26
Ervaart jouw gast een hoge gevoelsinflatie?
Bij de temperatuur heb je een feitelijke temperatuur en een gevoelstemperatuur. Bij inflatie werkt het ook zo. Waarschijnlijk voelen je gasten een hoge inflatie maar dat valt mee.
14/07/26
Limburg met hartstocht
Hart van Limburg presenteert Hartstocht, een nieuw tweetalig magazine in het Nederlands en Duits. Het magazine neemt lezers mee door de regio aan de hand van verhalen over mensen, plekken, natuur, cultuur en landschap.
09/07/26
Exclusief voor leden
Jubileumeditie magazine Kampeerauto
NKC, de club voor en door camperaars, bestaat 50 jaar. Om dat te vieren pakt de organisatie groot uit met een gouden jubileumeditie van het magazine Kampeerauto.
09/07/26
Exclusief voor leden
QR-informatiebordjes brengen verhaal Dommeldal De Hogt tot leven
Wandelaars, fietsers en andere recreanten kunnen vanaf deze zomer kennismaken met de natuur, geschiedenis en bijzondere kenmerken van het gebied Dommeldal De Hogt. De gemeente Waalre heeft op zeven locaties nieuwe informatiebordjes met QR-codes geplaatst.
08/07/26
Exclusief voor leden
AquaZoo Leeuwarden vernieuwt onderwaterwerelden
AquaZoo Leeuwarden heeft twee aquaria in de binnenruimte volledig vernieuwd. Bezoekers maken hier kennis met de onderwaterwerelden van het Tanganyika-meer en de Mangrove, waarin natuurbehoud, biodiversiteit en educatie centraal staan.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...
02/11/26
02/11/26 t/m 02-11-26: Global European Marketplace 2026
Are you looking to connect with international buyers and grow your business?Become a member of ETOA ...