Geplaatst op: 21-04-2026
Auteur: Marc Gerlings

2025: hoogste groei arbeidsproductiviteit in twintig jaar

Recreatie, cultuur en horeca dragen bij aan de groei

2025: hoogste groei arbeidsproductiviteit in twintig jaar
Arbeidsproductiviteit 2,4 procent hoger was dan een jaar eerder.
De Nederlandse economie groeide in 2025 met 1,8 procent. Er werd in totaal 0,6 procent minder uren gewerkt, zodat de arbeidsproductiviteit 2,4 procent hoger was dan een jaar eerder. Onder meer door stijgende uitgaven aan recreatie.

Het cijfer is opvallend. In 2023 en 2024 daalde de arbeidsproductiviteit. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

- De Nederlandse economie groeit met 1,8 procent in 2025.
- De arbeidsproductiviteit is 2,4 procent hoger dan in 2024.

De economie kan groeien doordat er meer wordt gewerkt en/of doordat werkenden per uur meer produceren. Toename van de arbeidsproductiviteit, het bbp per gewerkt uur, is op de lange termijn de belangrijkste bron van economische groei. Dit bericht gaat over de groei van de hele Nederlandse economie, daarom is gekeken naar de gewerkte uren en de arbeidsproductiviteit van alle bedrijfstakken samen.

Hoogste toename arbeidsproductiviteit

De toename van de arbeidsproductiviteit in 2025 is de hoogste in twintig jaar. In de afgelopen tien jaar was de toename gemiddeld 0,3 procent per jaar. Dat was in de twee decennia daarvoor respectievelijk 0,7 en 1,7 procent per jaar.

Consumptie door huishoudens draagt meest bij aan groei

De consumptie door huishoudens droeg in 2025 het meeste bij aan de economische groei. Huishoudens consumeerden, gecorrigeerd voor prijsveranderingen, 1,5 procent meer dan in 2024. Zij gaven zowel meer uit aan diensten, zoals vervoer en communicatie, huisvesting, recreatie en cultuur en horeca, als aan goederen, zoals voedingsmiddelen, kleding, schoenen en elektrische apparaten. De groei was hoger dan in 2024, toen de consumptie met 1,1 procent groeide.

Consumenten hadden ook in 2025 gemiddeld meer te besteden. Het beschikbaar inkomen, gecorrigeerd voor inflatie, van huishoudens was 2,7 procent hoger dan in 2024.

De groei van de consumptie blijft de laatste jaren achter bij die van het beschikbaar inkomen. Waarschijnlijk spelen onder meer geopolitieke spanningen, een nog relatief hoge inflatie en onzekerheid over de toekomst een rol. De terughoudendheid is terug te zien in het consumentenvertrouwen dat al ruim 6,5 jaar negatief is. Zo’n lange periode waarin consumenten negatief zijn, is niet eerder voorgekomen.
 

Consumptie door huishoudens (% verandering t.o.v. jaar eerder)

Netto reëel beschikbaar inkomen ( en % verandering t.o.v. jaar eerder)

2021 4,5 1,6
2022 6,9 0,8
2023 0,7 1,9
2024 1,1 2,5
2025 1,5 2,7
Trefwoorden: recreatie, cultuur, horeca, productiviteit, CBS

CELTH



||| Nieuws |||

22/06/26
Exploitant voor kasteel Hof ter Linden
Na een oproep en selectieprocedure vonden Stichting Kempens Landschap en lokaal bestuur Edegem een exploitant voor Vlaamse kasteel Hof Ter Linden.
19/06/26
Exclusief voor leden
Mecanoo ontwerpt nieuw cultuurgebouw Facet in Emmen
Het architectenbureau Mecanoo uit Delft ontwerpt het nieuwe gebouw van Facet aan het Mondriaanplein in Emmen. De gemeente Emmen en Facet hebben Mecanoo geselecteerd voor de verbouwing van het markante cultuurgebouw.
18/06/26
Dertien culturele hotspots verbonden aan BlowUp Jubilee
Nog een paar dagen en BlowUp Jubilee, de jubileumeditie van de populaire opblaaskunstexpo in het Museumkwartier Den Haag, komt ten einde. Op zondag 21 juni kunnen bezoekers de slotdag combineren met het betaalde Kunstsnacks, een ontdekkingsdag langs dertien culturele hotspots in het hart van Den Haag.
11/06/26
Opening Vismigratierivier in 2027 leidt tot internationale conferentie
In 2027 staat een bijzonder moment gepland bij de Afsluitdijk: de opening van de Vismigratierivier. Het zorgt er ook voor dat de internationale Fish Passage Conference naar Nederland komt.
10/06/26
Fietsroute onthult hoe de Romeinen ooit over de Veluwe trokken
Nieuwe thematische fietsroute van 48 km rond de Romeinen in Garderen. De route wordt op zaterdag 20 juni 2026 officieel geopend bij de Beeldentuin Garderen.
08/06/26
Moeliker Ridder Orde van Oranje-Nassau
Koning Willem-Alexander heeft Kees Moeliker benoemd tot Ridder in de Orde van de Oranje-Nassau. De oud-directeur van het Natuurhistorisch Museum Rotterdam kreeg de koninklijke onderscheiding op ‘Dead Duck Day’ vrijdag 5 juni tijdens zijn feestelijke afscheidsreceptie uitgereikt door locoburgemeester Tim Versnel.
08/06/26
800 deelnemers fietsevenement Stelling van Amsterdam
Zondag 7 juni stond de 6e editie van de Ronde van de Stelling van Amsterdam op de fietsagenda. 800 deelnemers verschenen aan de start. De toevogeing van de 40 km route was een succes.
05/06/26
Leonard Geluk wordt de nieuwe algemeen directeur van Natuurmonumenten
Leonard Geluk is nu nog algemeen directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en volgt bij Natuurmonumenten Pim van der Feltz op. Geluk zal 1 oktober 2026 bij Natuurmonumenten starten.