Geplaatst op: 01-04-2026
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

LDA vernieuwt handig overzicht met toeristische databronnen

LDA vernieuwt handig overzicht met toeristische databronnen

De Landelijke Data Alliantie (LDA) presenteert de vernieuwde Datalandschap Wegwijzer 2.0: een compleet geactualiseerde gids voor iedereen die met toeristische data werkt – van beleidsmakers tot bestemmingsmarketeers en onderzoekers. Tijdens een online kennissessie werd de nieuwe editie toegelicht, vers "van de digitale pers”, zoals de LDA het zelf omschreef.

Veel nieuwe databronnen toegevoegd

Ten opzichte van de eerdere editie is de structuur ongewijzigd gebleven, maar het aantal databronnen is aanzienlijk uitgebreid. Volgens Insights Expert Marlotte Jansen bevat de 2.0-versie onder meer nieuwe toevoegingen zoals:

  • Forecast 2035
  • Database Logiesaccommodaties
  • R&T Standaard
  • Impactmonitor Toerisme
  • Wegwijzer voor het Meten van Bewonersprofijt
  • Imago-onderzoeken
  • Publieksonderzoek UNESCO Werelderfgoed
  • Overzichten van voor- en nadelen van meetmethoden voor dagbezoek
  • Publicatie ‘Toerisme in Balans’

"De Datalandschap Wegwijzer 2.0 is hiermee nóg completer geworden,” aldus Jansen. "We hopen dat het de sector helpt om sneller relevante bronnen te vinden bij specifieke vraagstukken, en daarmee meer datagedreven (beleids)keuzes te maken.”

Drie niveaus: van basis tot big data

De Wegwijzer leidt gebruikers in drie overzichtelijke stappen door het toeristische datalandschap:

  1. Basisdata – aantallen, omvang, herkomst, maar ook capaciteit, leefbaarheid, arbeidsmarkt en impactindicatoren.
  2. Verdiepende data – interesses, percepties, gedrag, doelgroepen en imago. Dit hoofdstuk is direct het grootste én meest diverse.
  3. Big data – druktemonitoring, bezoekersmanagement, GPS-data, Google Popular Times, zoekgedrag, en methodieken om toerisme in balans te meten.

Tijdens de presentatie benadrukte de LDA dat de Wegwijzer niet alleen handig is voor ervaren dataspecialisten, maar ook voor professionals die nog relatief nieuw zijn in de sector. Het document helpt hen om wegwijs te worden in het steeds sneller groeiende landschap van onderzoeken, dashboards en databronnen.

Direct inzicht: per bron de belangrijkste kenmerken

Bij iedere databron krijgt de gebruiker antwoord op vragen als:

  • Welke bron hoort bij mijn beleidsvraag?
  • Is deze data gratis toegankelijk of betaald?
  • Op welk geografisch niveau is de data beschikbaar (landelijk, provinciaal, COROP, gemeente)?
  • Waar kan ik de bron direct raadplegen?

Gebruiksvriendelijkheid speelt daarbij een belangrijke rol. Alle bronnen zijn voorzien van directe klikbare links, zodat langdurig zoeken niet meer nodig is.

Voorbeelden uit de presentatie

Tijdens de sessie werden verschillende onderdelen uitgelicht: Het document bevat onder meer actuele cijfers over gasten en overnachtingen (CBS StatLine), gekoppeld aan het Impactmonitor Toerisme-dashboard van het NBTC. Opvallend is dat de Wegwijzer niet alleen terugkijkt, maar ook vooruitkijkt met prognoses voor het komende jaar én de Forecast 2035, die zelfs tien jaar vooruitblikt.

Een terugkerend knelpunt in toerismedata is het gebrek aan inzicht in particuliere verhuur zoals via Airbnb. De LDA verwijst daarom naar data van Eurostat, afkomstig van vier grote platforms (waaronder Airbnb en Tripadvisor). Omdat deze database niet altijd eenvoudig te doorgronden is, heeft de LDA de hoofdlijnen al samengevat in een heldere infographic, met cijfers op landelijk, provinciaal en stedelijk niveau.

In lijn met actuele discussies over duurzaam toerisme zoomt de Wegwijzer ook in op impact. Via de Impactmonitor Toerisme kan de gebruiker indicatoren raadplegen op drie niveaus.

Voor de eenduidige interpretatie verwijst de LDA bovendien naar de R&T Standaard, waarin definities en meetwijzen zijn geharmoniseerd. Ook de Wegwijzer voor het Meten van Bewonersprofijt is toegevoegd. Tot slot werd ook de publicatie Toerisme in Balans genoemd: een overzicht van indicatoren om te bepalen of een bestemming in evenwicht is – economisch, sociaal en ecologisch.

Link: https://www.landelijkedataalliantie.nl/nl/home/onderwerpen/databronnen-en-definities/datalandschap-wegwijzer-2.0
Trefwoorden: onderzoek, data, beleid, toerisme, vakanties, dagrecreatie, impact, omvang, balans, LDA

CELTH



||| Nieuws |||

12/06/26
Exclusief voor leden
ANWB start ploeg pechhulp in vakantielanden
Terwijl heel Nederland zich opmaakt voor een sportieve zomer, stuurt ANWB haar eigen ‘gele selectie’ van 30 wegenwachten Europa in om vakantiegangers snel en veilig te helpen.
10/06/26
Krista Samsom programmamanager Heilzame Badplaats
Half mei is Krista Samsom gestart als programmamanager Heilzame Badplaats bij Noordwijk Marketing. Met deze nieuwe rol krijgt de verdere ontwikkeling van Noordwijk als Heilzame Badplaats extra focus en slagkracht.
09/06/26
Groeiende inflatie mei door vliegtickets en vakantieparken
In mei 2026 waren consumentengoederen en -diensten 3,5 procent duurder dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat komt vooral door duurdere vliegtickets en hogere prijzen voor vakantieparken.
08/06/26
Landal na fusie met Roompot levert verlies op
Vakantieparkenketen Landal heeft ook over 2025 verlies geleden. De samenvoeging met Roompot drukt nog altijd zwaar op de resultaten, onder meer door forse reorganisatielasten en afschrijvingen op de waarde van diverse parken.
05/06/26
Kenniscentrum Kusttoerisme onderzoekt invloed toerisme op brede welvaart Zeeuwen
In samenwerking met Kenniscentrum Zeeuwse Samenleving start HZ Kenniscentrum Kusttoerisme een nieuw onderzoek naar de invloed van toerisme op de brede welvaart van de Zeeuwen.
03/06/26
Toegankelijk toerisme: All aboard?
Het boek ‘All Aboard: de transitie naar toegankelijk toerisme’ markeert groeiende aandacht voor inclusie binnen toeristische sector.
03/06/26
Exclusief voor leden
We besparen liever niet op de vakantie
Uit onderzoek van Corendon onder bijna 1.000 Nederlanders blijkt dat vakantie voor veel mensen een prioriteit blijft. Nederlanders besparen liever op festivals, concerten en uit eten gaan dan op hun vakantie.
03/06/26
LDA presenteert heel veel inzichten in binnenlandse vakantiegangers
Nederlanders zijn heel tevreden over hun binnenlandse vakantie. Voor 95% voldeed de vakantie aan de verwachtingen en halen we een NPS van 7,9. Interessant is ook het feit dat 85% (zeer) tevreden is over de prijs-kwaliteitverhouding en 87% (zeer) tevreden is over de drukte/rust op de bestemming. Die laatst conclusies weerspreken (gelukkig) de sentimenten en onderbuikgevoelens die veel aandacht krijgen. Dat blijkt uit het Vakantieonderzoek Plus dat onder de vlag van de Landelijke Data Alliantie is ontwikkeld.

||| Agenda |||

23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
17/11/26 t/m 19-11-26
17/11/26 t/m 19-11-26: Recreatie Vakbeurs 2026
Recreatie Vakbeurs is hét jaarlijkse ontmoetingsmoment voor de recreatiebranche in de Benelux...