Geplaatst op: 12-06-2026
Auteur: Marc Gerlings

"Het fietspad van 2026 is ontworpen voor de fiets van 1990"

Meer zwaardere en snellere voertuigen gebruiken het fietspad.
"Een maximumsnelheid testen op fietspaden is begrijpelijk, maar pakt het onderliggende probleem niet aan." meldt Paul van de Coevering op het nieuws dat in de gemeente Houten op een druk fietspad de maximum snelheid van 20 km wordt onderzocht.

Paul: "Handhaving op excessen helpt, maar veel ongevallen op het fietspad - zeven op de tien zijn een val zonder botsing - gebeuren in situaties waarbij de snelheid formeel binnen de regels blijft. Het echte probleem is de structurele toename van massa- en snelheidsverschillen van e-bikes, fatbikes en andere lichte elektrische voertuigen (LEV’s) op een infrastructuur die niet is meegegroeid."

Zwaardere en snellere voertuigen (bijvoorbeeld bakfietsen, scooters, fatbikes, vrachtfietsen) verkleinen de marges: bij hogere snelheden is er minder tijd om te reageren. Daar komen nog eens bij, toenemende vergrijzing, de grotere snelheid die zorgt dat er meer kracht vrijkomt bij botsingen, toegenomen afleiding door noise cancelling koptelefoons en minder focus door telefoongebruik. De drukte op fietspaden versterkt al deze effecten. Dat is een gevaarlijke combinatie.

Uit het LEVERAGE-onderzoek van Breda University of Applied Sciences blijkt dat zwaardere voertuigen in overzichtelijke situaties niet automatisch tot meer stress leiden. Maar fietsers richten hun blik wél langer op zwaardere voertuigen, een teken dat ze die als potentieel gevaar herkennen. Het vermoeden is dat dit verandert bij drukte en bij bestuurders die geen oogcontact maken met hun omgeving. Dat verdient verder onderzoek.

Wat ook opvalt: een ruime meerderheid van fietsers steunt maatregelen voor zwaardere LEV's, zoals een helmplicht, minimumleeftijd en een rijbewijs. "Dat draagvlak is er dus. Het is aan de overheid om normen te stellen en juridisch handhaafbaar te maken. Maar ook de samenleving heeft een rol: voorrang hebben betekent niet dat je met 25 km/u een kruispunt op kunt razen zonder oogcontact. Als we structureel niets doen, zullen de conflicten op het fietspad alleen maar toenemen."
Trefwoorden: fiets, snelheid, mobiliteit, vervoer, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

17/07/26
Spectaculaire grijze route officieel geopend in Klimbos Dordrecht
De uitbreiding vormt een nieuwe mijlpaal voor het klimbos, dat bezoekers nóg meer uitdaging biedt met een spectaculaire combinatie van een bungee, vrije val en verschillende klimonderdelen.
17/07/26
Natuurmonumenten zoekt voor Slotplaats horecaondernemer
Landhuis De Slotplaats is beschikbaar als horecalocatie. Een unieke, veelzijdige plek waarvoor Natuurmonumenten een ervaren, groene horecaondernemer zoekt.
16/07/26
Exclusief voor leden
Lorenza Maggio wordt CEO Brussels Airlines
De raad van bestuur van Deutsche Lufthansa AG heeft Lorenza Maggio benoemd tot de nieuwe CEO van Brussels Airlines.
16/07/26
Exclusief voor leden
Eerste boor publieksentree Tweede Kamer
Geen eerste paal, maar een eerste boring. Zo werd maandag 6 juli het startsein gegeven voor de bouw van de nieuwe ondergrondse publieksentree van de Tweede Kamer. Naar verwachting passeren een half miljoen bezoekers jaarlijks deze entree.
16/07/26
Nieuw festival voor Scheveningen: Aftersea
Scheveningen krijgt een nieuw tweedaags nazomerfestival. Tijdens Aftersea, op vrijdag 11 en zaterdag 12 september, openen culturele podia, musea en locaties aan zee hun deuren voor livemuziek, film, kunst en bijzondere avondprogramma’s.
15/07/26
Exclusief voor leden
100e vliegtuig door retrofitprogramma Emirates
Emirates heeft het 100e toestel binnen het retrofitprogramma opgeleverd. Sinds de start van het programma in november 2022 zijn 47 Airbus A380's en 53 Boeing 777 toestellen in de Emirates Engineering-hangars in Dubai volledig van neus tot staart vernieuwd.
15/07/26
Exclusief voor leden
Regent kerstcruises met 56 nieuwe excursies in Europa
Rederij Regent Seven Seas Cruises breidt het aanbod voor de feestdagen van 2026 flink uit. De cruisemaatschappij introduceert 56 nieuwe excursies aan wal en vijf meerdaagse landprogramma’s die in het teken staan van Europese kerstmarkten, lokale tradities en winterse gastronomie.
15/07/26
Exclusief voor leden
Behoefte aan fijnmazig netwerk koele recreatie
Nu Nederland in de zomer van 2026 al te maken heeft met een derde regionale hittegolf, is het tijd om werk te maken van koele, groene verblijfsplekken in de openbare ruimte.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
22/09/26
22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
02/10/26
02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...