Geplaatst op: 17-02-2026

Toeristenbelasting in Nederland stijgt met bijna 10%: grootste toename in jaren

Toeristenbelasting in Nederland stijgt met bijna 10%: grootste toename in jaren

Nederlandse reizigers betalen in 2026 fors meer toeristenbelasting dan voorheen. Een hotelovernachting kost dit jaar gemiddeld € 2,79 per persoon per nacht, een stijging van 9,7% ten opzichte van 2025. Daarmee is het de grootste landelijke toename in jaren. Vooral in Pijnacker-Nootdorp is het verschil opmerkelijk: daar steeg de toeristentaks met maar liefst 159,4%. Dat blijkt uit het jaarlijkse onderzoek van Bungalowparkoverzicht.nl.

Gemeenten verhogen massaal hun tarieven

Gemeenten mogen jaarlijks zelfstandig bepalen of en hoe zij de toeristenbelasting aanpassen. Dit jaar besloten maar liefst 243 gemeenten het tarief te verhogen. De stijgingen lopen sterk uiteen en laten een verscheidenheid aan beleidskeuzes zien.

Pijnacker-Nootdorp is de grootste uitschieter: een hotelovernachting kost er nu € 6,20, terwijl dit vorig jaar nog € 2,39 was. Ook in Aalsmeer (+136,1%), Beverwijk (+117,4%) en de gemeenten Landgraaf en Lingewaard (+100%) zien reizigers hun kosten flink stijgen.

In totaal hielden 75 gemeenten hun tarief gelijk. Slechts één gemeente – Alphen-Chaam – verlaagde de toeristenbelasting aanzienlijk, van € 5,41 naar € 2,00, een daling van 63%.

Amsterdam opnieuw het duurst

De verschillen tussen gemeenten zijn groot. Amsterdam blijft met afstand de duurste gemeente om te overnachten. Een hotelgast betaalt daar € 18,44 per nacht, ruim zes keer het landelijk gemiddelde. Daarna volgen Utrecht (€ 14,75) en een gedeelde derde plaats voor Landsmeer, Zoetermeer en Almere (€ 10,33).

Aan de onderkant van de ranglijst zijn er ook uitschieters. In gemeenten als Dijk en Waard, Dantumadiel, Waadhoeke en Renswoude betalen toeristen slechts € 1,00 per nacht. Daarnaast zijn er 22 gemeenten waar helemaal geen toeristenbelasting wordt geheven, waaronder Soest, Zwijndrecht en Laren.

Een nieuwkomer dit jaar is Hilversum, dat voor het eerst toeristenbelasting invoert. Het tarief bedraagt € 3,68 per persoon per nacht.

Campings vaak goedkoper dan hotels

Voor reizigers die liever kamperen is er goed nieuws. In 159 gemeenten betalen campinggasten minder toeristenbelasting dan hotelgasten. Het gemiddelde campingtarief ligt op € 1,84, aanzienlijk lager dan het hotelgemiddelde.

De verschillen kunnen per gemeente flink oplopen. In Ouder-Amstel is kamperen het meest voordelig: een campinggast betaalt er € 8,34 minder per nacht dan een hotelgast. Ook in Zaanstad (€ 6,09 goedkoper) en Pijnacker-Nootdorp (€ 5,16 goedkoper) is het prijsverschil groot.

Link: https://www.bungalowparkoverzicht.nl/nieuws/toeristenbelasting-2026/
Trefwoorden: Toerisme, Beleid, Verblijfsrecreatie, Toeristenbelasting, Overnachtingskosten

CELTH



||| Nieuws |||

29/06/26
Exclusief voor leden
Aanpassing concurrentiebeding maakt arbeidsmarkt flexibeler
Het kabinet past het concurrentiebeding aan. Het moet voor werknemers makkelijker worden om van baan te wisselen. Dit wordt nu te veel beperkt doordat te veel werknemers een concurrentiebeding hebben. Ook voor werkgevers is het daardoor moeilijker om personeel aan te trekken.
29/06/26
Hans Haerkens voorzitter Nationale Parken
Donderdag 18 juni is Hans Haerkens benoemd tot voorzitter van de stichting Samenwerkingsverband Nati...
29/06/26
Exclusief voor leden
Eerste Utrecht City Walk meteen uitverkocht
Aanstaande zaterdag vindt de allereerste editie van de Utrecht City Walk plaats. Ruim 5.000 wandelaars uit heel Nederland trekken door de Domstad om al wandelend de mooiste én meest verrassende plekken van Utrecht te ontdekken.
26/06/26
Hoe zal de nieuwe Rijksbouwmeester ruimtelijke keuzes maken
De ministerraad heeft ingestemd met de voordracht van Cécilia Gross tot Rijksbouwmeester. Zij volgt Francesco Veenstra op, die tot 1 september 2026 Rijksbouwmeester blijft.
25/06/26
Exclusief voor leden
Metrostation Rhoon uitstappen en meteen in de natuur recreëren
De aansluiting van ov-punten op recreatie is een trend. De tweede van vier Groene Haltes in de provincie Zuid-Holland is open. Vanaf nu is metrostation Rhoon officieel een Groene Halte.
25/06/26
Reismedia over naar ProMedia
ProMedia Group heeft Reismedia B.V. overgenomen. Met deze acquisitie versterkt ProMedia haar positie binnen de (zaken)reis- en luchtvaartsector. Die ambitie werd al duidelijk met de overname van Flightglobal.
25/06/26
Hoe werkt het proces rondom schuimbeton storten en waar je op moet letten
Bij een nieuwe vloer draait alles om de basis. Ziet de afwerking er straks prachtig uit, maar klopt de onderlaag niet, dan krijg je vroeg of laat gedoe. Schuimbeton wordt vaak gebruikt als lichte, isolerende laag onder een dekvloer. Het materiaal vult ruimtes goed op en zorgt voor een vlakke ondergrond. Toch is het geen klus die je even tussen koffie en lunch doet. Het storten vraagt voorbereiding, kennis en de juiste uitvoering.
24/06/26
Nieuwe belangenorganisatie Hotel Alliantie Nederland
Hotel Alliantie Nederland is op 18 juni officieel gelanceerd in Grand Hotel Huis ter Duin. De stichting zet zich in voor een sterkere vertegenwoordiging van de Nederlandse hotellerie en vraagt aandacht voor de economische en maatschappelijke betekenis van gastvrijheid.

||| Agenda |||

07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...
02/11/26
02/11/26 t/m 02-11-26: Global European Marketplace 2026
Are you looking to connect with international buyers and grow your business?Become a member of ETOA ...