Geplaatst op: 22-10-2025
Auteur: Marc Gerlings

Utrecht in lijst 50 inspirerende reisbestemmingen Lonely Planet

Utrecht in lijst 50 inspirerende reisbestemmingen Lonely Planet
Mooi Utrecht in herfstkleuren. Foto Ruben Drenth.
Utrecht is opgenomen in de gerenommeerde reisgids Best in Travel 2026 van Lonely Planet. In deze jaarlijkse uitgave presenteert de internationale uitgever de 50 meest inspirerende reisbestemmingen en ervaringen voor het komende jaar. De gids verschijnt wereldwijd in vijf talen. 

Elk jaar selecteren experts van Lonely Planet de bestemmingen die volgens hen het komende jaar de moeite waard zijn. Voor 2026 zijn 25 plekken gekozen die volgens hen op de radar van elke reiziger horen te staan – waaronder Utrecht. Andere bestemmingen in de lijst zijn onder meer Cádiz (Spanje) en Cartagena (Colombia). 

Utrecht Marketing ontving het nieuws van Lonely Planet dat Utrecht volgend jaar een plek heeft gekregen in Best in Travel. Een erkenning die extra bijzonder is omdat de beschrijving van Lonely Planet naadloos aansluit bij waar Utrecht als stad én regio voor wil staan: een eeuwenoude stad in een regio vol karakter, cultureel erfgoed, fietsmogelijkheden en een ontspannen sfeer – waar je de tijd kunt nemen om écht te genieten. Utrecht Marketing zet zich, samen met partners in de stad en regio, al jaren actief in om juist die verhalen onder de aandacht te brengen bij reisjournalisten, bloggers, influencers en uiteraard bij de gewenste bezoekers. 

Het gaat om een waardering voor alles wat de stad en regio zo aantrekkelijk maakt: van het historische centrum tot het omliggende landschap, dat zich perfect laat verkennen per fiets of met het openbaar vervoer. Deze vermelding is daarmee een compliment aan iedereen die bijdraagt aan de kracht van het verhaal van Utrecht: bewoners, ondernemers, instellingen en partners. 

"Een stad die de tijd neemt’"

Anne Wouters, Manager Marketing & Communicatie bij Utrecht Marketing, over het profiel: "Samen met onze partners hebben we een sterk profiel ontwikkeld voor Utrecht. Op basis daarvan trekken we waardevolle bezoekers aan die passen bij dat profiel, de identiteit en waarden van onze stad en regio. In alles wat we doen benadrukken we dat Utrecht een stad is waar je de tijd voor moet nemen. Er is zoveel moois te ontdekken – van musea en erfgoed tot de grachten, horeca en natuur in de wijken en regio. Juist omdat Utrecht een ontspannen stad is, waar alles dichtbij is en mensen de tijd nemen voor elkaar, voel je je als bezoeker meteen onderdeel van het dagelijks leven. Dat Lonely Planet dat ook ziet en benoemt, voelt als een groot compliment aan al onze partners met wie we niet aflatend samenwerken aan het positioneren van Utrecht op een manier die recht doet aan de stad en het bewaken van de balans tussen leefbaarheid en levendigheid”. 

Waardevolle bezoekers 

Utrecht verwelkomt bezoekers die niet alleen komen genieten, maar ook iets toevoegen aan de stad en regio. Ze passen bij het profiel en aanbod van Utrecht, ze veroorzaken weinig tot geen overlast, staan open om ook minder bekende plekken te ontdekken, zorgen voor bestedingen en dragen zo bij aan een prettige balans tussen bewoners, bezoekers en werkenden. Door te focussen op meerdaags bezoek en op de kwaliteit van het bezoek, verhogen we niet alleen de verblijfsduur en daarmee de economische bijdrage maar blijft Utrecht ook dé plek waar iedereen, bewoners én bezoekers, zich thuis voelt. 

Internationale aandacht 

De gidsen van Lonely Planet hebben een enorm bereik onder reizigers en reisjournalisten wereldwijd. Toen Utrecht in 2012 al eens werd genoemd als een van de ‘most unsung places in the world’, leidde dat tot een groeiende belangstelling vanuit diverse media. Hoewel er nog geen exacte cijfers aan te verbinden zijn, verwachten Utrecht Marketing ook nu dat Utrecht opnieuw meer gewenste en profiel versterkende aandacht zal krijgen. 
 
Net als in 2012 heeft Utrecht Marketing geen invloed gehad op de totstandkoming van deze vermelding. De selectie wordt volledig onafhankelijk door de reisexperts van Lonely Planet samengesteld. 

Trefwoorden: Utrecht, reisgids, profiel, dmo, Utrecht Marketing

CELTH



||| Nieuws |||

07/07/26
Reinoud Koot van CCO naar CEO Zoover
Met ingang van 3 juli 2026 is Reinoud Koot benoemd tot Chief Executive Officer (CEO) van Zoover en Vakanties.nl. Hij volgt Elwin Kamp op, die zijn werkzaamheden zal voortzetten als CTO binnen investeringsmaatschappij Rotrip.
07/07/26
Exclusief voor leden
Eerste park Summio in Duitsland
Summio Parcs zet een nieuwe stap in haar groeistrategie met de toevoeging van Summio Eifelpark Kronenburger See aan haar portfolio. Het vakantiepark, gelegen in de Duitse Eifel aan de Kronenburger See, wordt het eerste buitenlandse park binnen het aanbod van Summio Parcs.
07/07/26
Resort Molenwaard ontvangt 300.000 gasten in vijf jaar
Deze week is het vijf jaar geleden dat Familie Resort Molenwaard haar eerste gasten ontving. In die periode zijn ruim 300.000 verlijfsgasten ontvangen.
07/07/26
Exposanten Recreatie Vakbeurs delen ervaringen
Afgelopen woensdag 2 juli kwamen meer dan 80 exposanten samen voor de jaarlijkse exposanten kick-off van Recreatie Vakbeurs. "Met de exposanten kick-off leggen we samen de basis voor een succesvolle beurs."
07/07/26
Exclusief voor leden
Kasteeltuinen Arcen organiseert zelf Christmas Fair 2026
De zomervakantie voor de scholen is in de eerste regio gestart maar bij kasteeltuinen Arcen is een grote beslissing genomen over een eigen Christmas fair komende winter.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Estivant kiest pr-bureau
Estivant Vakanties, al 25 jaar aanbieder in vakanties voor eenoudergezinnen, heeft Hopscotch Netherlands aangesteld als PR-partner voor de Nederlandse markt. De samenwerking heeft als doel de zichtbaarheid van Estivant verder te vergroten en meer eenoudergezinnen kennis te laten maken met dit vakantieconcept.
06/07/26
Exclusief voor leden
Toerisme naar Kempen stijgt 6,7%
Het Kempense toerisme, een bekende natuurbestemmming in Vlaanderen, beleefde een topjaar in 2025. De aankomsten stegen met 6,7%, de overnachtingen met 5,5%. Dat is ruim boven het gemiddelde van de andere Vlaamse regio’s. Om die groei te bestendigen en verder uit te bouwen, presenteert Provincie Antwerpen het nieuwe strategisch plan Kempen 2026-2031, met buitenbeleving als rode draad.
06/07/26
Exclusief voor leden
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen
Touroperator Sunweb: groei buiten het traditionele hoogseizoen Dit weekend startte in een deel van Nederland officieel de zomervakantie en vertrekken weer veel vakantiegangers naar hun favoriete vakantiebestemming. Maar uit recente boekingsdata van Sunweb valt vooral één ontwikkeling op: de groei zit steeds vaker buiten het klassieke hoogseizoen. Waar juli en augustus traditioneel de drukste maanden zijn, ziet Sunweb dat de zomer zich duidelijk uitstrekt richting het voor- en najaar. Met name oktober springt eruit, met 33% meer vakantieboekingen bij deze touroperator dan in dezelfde periode vorig jaar. Ook mei (15%) en september (11%) liggen hoger dan vorig jaar, terwijl juli en augustus rond het gebruikelijke niveau blijven. Najaar 20 procent hoger "We zien dat gezinnen met jonge kinderen, oudere koppels en jonge mensen bewust kiezen voor vakanties buiten het hoogseizoen. In deze periodes kunnen zij flink besparen, terwijl ze tegelijkertijd profiteren van meer ruimte op de bestemming en aangename temperaturen in Zuid-Europa. De boekingen van vakanties tijdens de schoolvakantie ligt iets boven het niveau van vorig jaar, maar de periode van september tot eind oktober ligt momenteel meer dan 20 procent hoger dan in dezelfde periode vorig jaar", zegt Martine Langerak, woordvoerder van Sunweb. Grote prijsverschillen laag- en hoogseizoen In sommige gevallen kost exact dezelfde reis in het laagseizoen slechts iets meer dan de helft van de prijs die reizigers in juli en augustus betalen, als gevolg van de grote vraag tijdens de zomervakantie vanuit heel Europa "We zien duidelijk dat mensen bewuster omgaan met hun uitgaven, terwijl de wens om op vakantie te gaan onverminderd groot blijft. In combinatie met de andere voordelen van het voor- en naseizoen is het logisch dat het zomerseizoen zich inmiddels ruim buiten de traditionele vakantieperiode uitstrekt. Dat is een ontwikkeling waar wij als reisorganisatie natuurlijk blij mee zijn", aldus Langerak. Populairste bestemmingen laagseizoen Kreta Zakynthos Kos Gran Canaria Algarve Mallorca Egypte

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
06/10/26 t/m 10-10-26
06/10/26 t/m 10-10-26: Inspiratietour naar Salon Atlantica en Puy du Fou
Van 6 tot en met 10 oktober 2026 organiseert Pleisureworld in samenwerking met HISWA-RECRON een excl...
21/10/26 t/m 23-10-26
21/10/26 t/m 23-10-26: Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE)
Society of Travel & Tourism Educators (ISTTE): Nederland is gastland voor haar 45e jaarlijkse co...