Geplaatst op: 11-09-2025
Auteur: Marc Gerlings

Is politiek gevoelig voor maatschappelijk noodpakket?

Acties tegen btw-verhoging

Is politiek gevoelig voor maatschappelijk noodpakket?
Presentatie van Het Maatschappelijk Noodpakket. Foto: Daan Jeurens.
Op 9 september is in Nieuwspoort Den Haag het Maatschappelijk Noodpakket gepresenteerd. Geen houdbaar eten of kaarsen in dit Maatschappelijk Noodpakket, maar wel actiepunten als het behoud van het lage btw-tarief op essentiële publieke goederen en het instellen van een Nationaal Coördinator voor Maatschappelijke Weerbaarheid. 

Vorig jaar presenteerde deze initiatiefnemers een grote maatschappelijke rekening. Die lange banner met veel maatschappelijke kosten door de toen ook aangekondigde btw-verhoging hing op de gevel van het museum Escher in het Paleis. Ook nu moet de btw-verhoging van tafel maar er is nog een oproep bijgekomen: stel een Nationaal Coördinator voor Maatschappelijke Weerbaarheid aan.

Dit actieplan van vijf uiteenlopende sectoren is een gezamenlijke oproep aan de politiek om te investeren in een weerbare samenleving. In zeven actiepunten dringen de organisaties uit cultuur, sport, nieuwsmedia, boeken en evenementen aan op investeringen in dat wat Nederland sterker maakt en samenbrengt in tijden van polarisatie.

5 sectoren

Het Maatschappelijk Noodpakket werd gepresenteerd tijdens een ontbijtsessie onder leiding van Frederique de Jong en in aanwezigheid van onder anderen Victoria Koblenko, actrice en presentatrice, Kamran Ullah, hoofdredacteur van De Telegraaf, Babs Gons, dichter der Nederlanden, Boris van der Ham, bestuurder en acteur, Malou Gorter, actrice en Edwin van der Sar, voormalig doelman en algemeen directeur van AFC Ajax. Zij vertegenwoordigen vijf sectoren die de maatschappelijke infrastructuur, de motor van onze samenleving, vormen: De Creatieve Coalitie, CPNB, KNVB, Kunsten ’92, Mediafederatie, NOC*NSF, NDP Nieuwsmedia, Platform Ondernemende Sportaanbieders en de Vereniging van Evenementenmakers.

De logiessector zit niet in dit collectief voor het Maatschappelijk Noodpakket. Vorige week werd een motie ingediend dat er voor kan zorgen dat de btw-verhoging van 9 naar 21% voor logies zoals hotelovernachtingen misschien niet doorgaat. Daarvoor is een meerderheid nodig in de Tweede Kamer.


7 wensen in Het Maatschappelijk Noodpakket:

  1. Behoud het lage btw-tarief op cultuur, boeken, sport, media en evenementen.
  2. Ontwikkel een langetermijnvisie en -agenda: stel een Nationaal Coördinator voor Maatschappelijke Weerbaarheid aan.
  3. Iedereen moet toegang houden tot cultuur, sport en pluriforme nieuwsgaring – leg dit vast in de wet of pas dit toe in het beleid.
  4. Stimuleer ondernemerschap en garandeer een eerlijke beloning.
  5. Stimuleer samenwerking van onze sectoren met andere domeinen zoals zorg, welzijn en onderwijs.
  6. Laat technologische vooruitgang nooit ten koste gaan van onze menselijkheid.
  7. Versterk wat ons verbindt – dát maakt Nederland weerbaar.

Wil je de argumenten lezen van Maatschappelijk Noodpakket, ga naar deze pdf.
Trefwoorden: btw, media, evenementen, sport, politiek, beleid, logies

CELTH



||| Nieuws |||

23/03/26
HZ Kenniscentrum Kusttoerisme publiceert platforms Veere en Sluis
In opdracht van Gemeente Sluis en Gemeente Veere heeft HZ Kenniscentrum Kusttoerisme online kennisplatforms ontwikkeld met actuele cijfers, onderzoeken en publicaties over toerisme en recreatie.
23/03/26
KHN vraagt flexibiliteit openingsuren tijdens WK voetbal
Tijdens het WK Voetbal 2026 worden veel wedstrijden vanwege het tijdsverschil ’s avonds laat of zelfs ‘s nachts gespeeld. 48 gemeenten (14%) tonen zich al gastvrij richting inwoners en horecaondernemers door verruimde openingstijden toe te staan. Koninklijke Horeca Nederland roept nog meer gemeenten op dit voorbeeld te volgen.
20/03/26
Samenwerking Groenn maakt Groningse evenementen toegankelijker
Eén op de vijf mensen in Nederland heeft een handicap. De oprichters van het?Groningse platform GROENN (ESNS, Noorderzon, Bevrijdingsfestival Groningen en Paradigm) kwamen dit verschijnsel ook tegen en besloten tot actie tot meer toegankelijkheid van mensen met een beperking.
18/03/26
Groningen beoogt beter behoud erfgoed boerderijen
De provincie Groningen investeert dit jaar ruim € 10,9 miljoen in het versterken van karakteristieke panden en gemeentelijke monumenten. Met de opening van de vernieuwde Subsidieregeling Onderhoud Karakteristieke Panden (SOK) op 1 april 2026 krijgen vooral boerderijen een stevige impuls.
17/03/26
Drenthe investeert in Nationale Parken op de grens met Friesland
De provincie Drenthe stelt €176.000 beschikbaar om Nationaal Park Dwingelderveld, Nationaal Park Drents-Friese Wold en Oerlandschap Holtingerveld verder te versterken.
11/03/26
Exclusief voor leden
Airport Campus op Groningen Airport maar wie haakt aan?
Huisvestingsadviseur Draaijer heeft in opdracht van Groningen Airport Eelde onderzoek gedaan naar de doorontwikkeling van de Airport Campus. Het advies is positief maar nu moet de luchthaven op zoek naar partners.
11/03/26
ACM controleert digitale economie extra scherp
In haar ‘Focus op digitale economie 2026’ maakt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) duidelijk waar zij het verschil wil maken. De toezichthouder richt zich komend jaar met name op de digitale weerbaarheid van Nederland en Europa, meer zeggenschap voor gebruikers over eigen data, en een toegankelijke en veilige online omgeving voor iedereen.
11/03/26
Europees Parlement wil creatief werk beschermen tegen AI
Creatieve producten waar auteursrecht op zit moeten worden beschermd tegen gebruik door kunstmatige intelligentie (AI). Dat wil het Europarlement. Ook moeten creatieve makers een vergoeding krijgen wanneer AI gebruik maakt van hun producten.