Geplaatst op: 27-08-2025
Auteur: Marc Gerlings

Bruggen bouwen tijdens CELTH Industry Day

Bruggen bouwen tijdens CELTH Industry Day
Yvonne Nassar (NBTC), key-note spreker tijdens CELTH Industry Day 2025. Foto: NBTC.

Vandaag vindt in Breda de CELTH Industry Day plaats, dat bruggen slaat tussen wetenschap en de toeristische industrie. Deze dag maakt deel uit van het meerdaagse World Leisure Congress. Het publiek toont veel interesse in manieren om bewoners beter te laten profiteren van de voordelen van toerisme. De key-note was in handen van Yvonne Nassar (NBTC).

 

Jos van der Sterren, directeur van CELTH, benadrukt het belang van deze dag: "Vandaag bouwen we bruggen met de vele partners in de sector." Innovatie is daarbij essentieel. Hoewel het toerisme nog steeds groeit in aantallen bezoekers, blijft de vraag hoe bewoners optimaal kunnen profiteren openstaan. " CELTH draagt bij aan het versterken van de positieve kanten van toerisme. De workshops van vandaag vormen input voor de ontwikkeling van onze visie op toerisme."

 

Om de ontwikkeling naar een gezonde toeristische sector voor zowel economie als samenleving te belichten, is Yvonne Nassar uitgenodigd als keynote spreker. Nassar is sinds begin dit jaar directeur van NBTC.

 

Yvonne Nassar ziet een kloof tussen een mooie missie en de realiteit: "Hoe geef je daar sturing aan? We streven naar duurzame groei van toerisme. Leisure kan bijdragen aan meer gelijkheid in de samenleving én aan economische groei. Onze visie is dat iedere bewoner moet kunnen profiteren van toerisme. Dat is makkelijk gezegd, maar moeilijk uitgevoerd. We zoeken bezoekers die waarde toevoegen."

 

Dat is een flinke uitdaging. Jaarlijks groeit het toerisme naar Nederland. NBTC verwacht in 2025 een stijging van 4,3 procent in inkomende toeristen. De sector verandert snel, mede door de invloed van AI op het zoekproces van consumenten naar reismogelijkheden. Dat is een grote technologische verschuiving. NBTC signaleert daarnaast andere trends die dit jaar van invloed zijn op de groei van toerisme naar Nederland.

 

Nassar noemt onder andere dat reizigers vaker op zoek zijn naar bezinning — een trend die al langer zichtbaar is. Ook de verbinding tussen generaties is opvallend: families, inclusief grootouders, reizen samen om hun onderlinge relaties te versterken. Door AI neemt het aantal spontane boekingen toe. Instant of spontaan reizen groeit fors.

 

Nassar toont een beeld van een hevige bosbrand als visualisatie van extreem weer, waarmee reizigers steeds vaker te maken krijgen. Klimaatverandering zorgt ervoor dat toeristen steeds bewuster kiezen voor duurzame of deels duurzame reizen en bestemmingen. "40% van de toeristen maakt nu al een keuze op basis van hitte en duurzaamheid."

 

Ze presenteert het blokkenschema van de bekende leidraad bezoekersmanagement — een waardevolle tool die door veel steden en regio’s wordt gevolgd. Deze koers wordt verder uitgebouwd. De kersverse directeur geeft ook aan hoe je deze leidraad kunt toepassen: "Hoe wordt de toerist onderdeel van de oplossing? Daarom is de leidraad voor destinatiemanagement ontwikkeld."

 

Met initiatieven zoals spreiding van toerisme, het ondersteunen van het innovatieve karakter van Nederland via storytelling over ‘New Dutch’, en samenwerking rond het dataplatform Landelijke Data Alliantie, rondt ze haar bijdrage af. Ze deelt drie belangrijke inzichten:

 

1. Focus op de impact van toerisme en leer beter te sturen op die impact. 

2. Samenwerking tussen sectoren is een sleutel tot succes. 

3. Meet meer in toerisme, leer van de data en voeg waarde toe voor je partners.

 

Hoe meet je de voordelen voor bewoners?

Het publiek was nieuwsgierig naar het meten van wat in Nederland ‘bewonersprofijt’ wordt genoemd. Alle aanwezige internationale congresdeelnemers zoeken naar een balans tussen economie en samenleving. Daniek Nijland (HZ) en Jeroen Klijs (BUas) presenteerden op innovatieve wijze een deel van hun onderzoek ‘Wegwijzer voor het meten van bewonersprofijt’. Ze gebruikten silent disco-koptelefoons om het verhaal van een bewoner uit Zeeland te laten horen. Later op de middag gingen ze dieper in op hun onderzoek. Wil je het volledige onderzoek bekijken? Hier is de link naar ‘Wegwijzer voor het meten van bewonersprofijt’.

 

In de middag konden congresbezoekers kiezen uit elf workshops en diverse tours door Breda.



Trefwoorden: CELTH, industry day, visie, toerisme, wetenschap, onderzoek, management

CELTH



||| Nieuws |||

27/08/26
Infrastructuur kan niet wachten
Voor gezond toerisme is een sterke basis van infrastructuur nodig voor het reizen. Daar hapert het, bruggen moeten vervangen worden en wegen vragen om onderhoud. 4 investeringsmaatregelen worden gevraagd door een coalitie van ondernemersorganisaties.
27/08/26
Digitale infrastructuur in toerisme: van achterstand naar strategisch voordeel
Elk jaar meet het NBTC hoe ver de Nederlandse toeristische sector staat met digitalisering. En elk jaar is de conclusie tweeledig: de ambities zijn er, maar de implementatie blijft achter. Ondernemers weten dat digitaal werken noodzakelijk is — maar de dagelijkse praktijk van een druk seizoen, beperkte IT-kennis en verouderde systemen maakt de stap naar een solide digitale infrastructuur lastig.
27/08/26
Exclusief voor leden
Nederlanders vaker naar West-Zweden
Steeds meer Nederlanders kiezen voor een kampeervakantie in West-Zweden. In 2025 brachten Nederlandse gasten 74.008 nachten door op campings in de regio West-Zweden, een stijging van maar liefst 17,9 procent ten opzichte van 2024. In dat jaar werden 62.768 Nederlandse campingovernachtingen geregistreerd.
27/08/26
Andere kijk op arbeidsuitwisseling recreatie en horeca
De horeca heeft blijvend behoefte aan nieuwe medewerkers én wil bestaande medewerkers perspectief bieden. Vanaf nu is er een nieuw instrument dat daarbij moet helpen. Het Sectoraal Ontwikkelpad Horeca maakt zichtbaar welke functies, opleidingen en doorgroeimogelijkheden er binnen de branche zijn, deze is ook voor recreatie beschikbaar.
27/08/26
Utrecht klaar voor EuroVelo
Utrecht wordt van 27 september tot en met 4 oktober 2026 het internationale middelpunt van de fietswereld tijdens Dutch Cycling Week. Een van de hoogtepunten is de EuroVelo & Cycling Tourism Conference 2026, Europa's belangrijkste congres over fietstoerisme en recreatieve fietsroutes.
27/08/26
Rotterdammert naar Ina Klaassen
Ina Klaassen ontving Stadspenning de Rotterdammert op vrijdag 21 augustus in kleine kring uit handen van wethouder Diederik van Dommelen (Financiën, Organisatie, Vastgoed, Handhaving). De directeur van Museum Boijmans Van Beuningen kreeg de stadspenning voor haar betekenisvolle bijdrage aan de culturele sector van Rotterdam.
26/08/26
SunExpress Airlines start in 2027 een nieuwe verbinding naar Antalya
Vanaf de meivakantie in 2027 is het weer mogelijk om vanaf Airport Weeze dagelijks rechtstreeks naar de Turkse Rivièra te vliegen met SunExpress Airlines.
26/08/26
WK Masters Atletiek 2028 in Breda, Etten-Leur en Oosterhout
De wereldkampioenschappen atletiek voor masters komen in 2028 naar Nederland, naar Breda, Etten-Leur en Oosterhout. Tijdens de General Assembly van World Masters Athletics (WMA) in Daegu (Zuid?Korea) is het evenement officieel toegekend aan de Nederlandse kandidatuur.

||| Agenda |||

03/09/26
03/09/26 t/m 03-09-26: Ruimte in de drukte
Het Openbare Ruimte Congres heeft het thema Ruimte in de drukte. Een actueler onderwerp is nauwelijk...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From 7 to 9 September 2026, WadNext Conference brings together policymakers, destinations,...
14/09/26
14/09/26 t/m 14-09-26: Perspectief 2040: validatiewebinar
Perspectief 2040 krijgt steeds meer vorm. Maar voordat we de volgende stap zetten, wil NBTC toetsen ...
18/09/26
18/09/26 t/m 18-09-26: Kennisdag Waterlinies
Deze nazomer organiseren de Alliantie Zuiderwaterlinie, de Vereniging Nederlandse Vestingsteden, de ...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...