Geplaatst op: 22-04-2025
Auteur: Marc Gerlings

Twee Utrechtse informatiepunten open Hollandse Waterlinies en Neder-Germaanse Limes

Twee Utrechtse informatiepunten open Hollandse Waterlinies en Neder-Germaanse Limes
Gedeputeerde Rob van Muilekom bekijkt in loods Y van Fort bij Vechten een interactieve tafel met informatie over recreatie. Foto: Provincie Utrecht.
In de provincie Utrecht zijn twee nieuwe informatiepunten geopend over het UNESCO Werelderfgoed: de Hollandse Waterlinies en de Neder-Germaanse Limes. 

Rob van Muilekom, gedeputeerde Erfgoed van de provincie Utrecht, zorgde voor de feestelijke opening van het informatiepunt op Fort Vreeswijk en voor de heropening van het informatiepunt op Fort bij Vechten. 

Van Muilekom: "Bij Fort bij Vechten kruisen de twee werelderfgoederen elkaar, dat is volkomen uniek in de wereld. Ik ben er trots op dat we nu nog meer mensen kunnen laten kennismaken en genieten van de bijzondere geschiedenis van onze verdedigingslinies.” 
 
Het punt bij Fort Vreeswijk zoomt in op de Hollandse Waterlinies en heeft  informatie voor inwoners en bezoekers over toeristische highlights in de directe omgeving. Voor Fort bij Vechten geldt hetzelfde, maar dit fort ligt op een kruispunt van de twee werelderfgoederen, daarom staat de spotlight daar ook op het werelderfgoed de Neder-Germaanse Limes. De provincie Utrecht zet zich in om het werelderfgoed uit te dragen en beleefbaar te maken en draagt bij aan deze informatiepunten die de zichtbaarheid, beleving en bekendheid van de Limes en de Hollandse Waterlinies vergroten.

Fort Vreeswijk 

Bij Fort Vreeswijk gaat het om de opening van een volledig nieuw informatiepunt voor recreanten in Nieuwegein. Naast toeristische informatie in Nieuwegein en omgeving kom je van alles te weten over de geschiedenis van Vreeswijk als schippersdorp en het verhaal van Fort Vreeswijk als onderdeel van het UNESCO Werelderfgoed Hollandse Waterlinies. Op grote geïllustreerde doeken in de ruimte wordt dit op een stripachtige manier verbeeld. Daarnaast wordt het verhaal van de waterlinie verteld in een interactief spel, waarin je de rol speelt van commandant en vragen moet oplossen. 

Het runnen van Fort Vreeswijk is begonnen als bewonersinitiatief, toen de gemeente het dorpshuis wilde verkopen. In plaats van de deuren te sluiten, namen bewoners het beheer over. Monique de Beer is het gezicht van Stichting Fort Vreeswijk en inmiddels heeft het dorpshuis zich ontwikkeld tot een centrum voor jong en oud. De vrijwilligers zorgden er samen met de provincie Utrecht en gemeente Nieuwegein voor dat dit informatiepunt er kwam.

Fort bij Vechten

Het nieuwe VVV-informatiepunt bij Fort bij Vechten biedt bezoekers een interactieve en inspirerende kennismaking met de Hollandse Waterlinies, de Limes en de natuur op Fort bij Vechten en Castellum Fectio en in de directe omgeving. Dit vernieuwde punt is een belangrijke eerste stap in een bredere ontwikkeling waarbij de provincie Utrecht de UNESCO Werelderfgoederen Hollandse Waterlinies en Neder-Germaanse Limes bij Fort bij Vechten beter bekend en beleefbaar maken. 

Interactieve tafel recreatie

Het is wereldwijd uniek dat in Bunnik op Fort bij Vechten twee UNESCO Werelderfgoederen samenkomen: de Neder-Germaanse Limes en de Hollandse Waterlinies. Het vernieuwde informatiepunt is in dezelfde ruimte als voorheen. Bezoekers treffen er nu imposante meubels met grote afbeeldingen van Fort bij Vechten en Castellum Fectio, en een interactieve tafel met informatie over recreatie en de forten van de Hollandse Waterlinies en de Limes in de directe omgeving. 
Trefwoorden: Werelderfgoed, Utrecht, informatiepunt, VVV, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.
13/04/26
Uitkijkpunt Zoutkegel bij Eanjumer Kolken onthuld
Langs de vaarroute Súd le, ter hoogte van het Friese natuurgebied de Eanjumer Kolken, staat een nieuw uitkijkpunt: De Zoutkegel. Gedeputeerde van provincie Fryslân Sijbe Knol en wethouder van gemeente Noardeast-Fryslân Maaike Prins openden op 9 april de nieuwe recreatieve voorziening.
13/04/26
“Aanpassen aan klimaatverandering is onvermijdelijk
Zonder extra maatregelen krijgen Nederlanders steeds vaker te maken met de gevolgen van hitte, droogte en wateroverlast – met impact op hun gezondheid, leefomgeving en de economie, waarschuwt PBL.
13/04/26
Pleidooi voor helmplicht
Het aantal verkeersdoden in Nederland bereikte vorig jaar het hoogste niveau sinds 2007 - vooral door meer dodelijke fietsongelukken. Verzekeraar DAS pleit nu voor een helplicht.
03/04/26
Exclusief voor leden
Stabilisering emissiehandelssysteem van invloed op luchtvaart
De Europese Commissie kiest voor een pragmatische stabilisering van het Europese emissiehandelssysteem (ETS) om prijsschokken te beperken zonder de klimaatkoers te wijzigen. Dit raakt de luchtvaart en luchthavens in Europa.
01/04/26
LDA vernieuwt handig overzicht met toeristische databronnen
De Landelijke Data Alliantie (LDA) presenteert de vernieuwde Datalandschap Wegwijzer 2.0: een compleet geactualiseerde gids voor iedereen die met toeristische data werkt – van beleidsmakers tot bestemmingsmarketeers en onderzoekers.
01/04/26
Breda blij met groei herhaalbezoek
Het toeristisch bezoek van Nederlandse inwoners aan Breda is in 2025 met 9% gestegen, van bijna 4,9 miljoen naar ruim 5,3 miljoen bezoeken. Onder meer waterrecreatie laat een groeispurt zien.

||| Agenda |||

09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
07/09/26 t/m 09-09-26
07/09/26 t/m 09-09-26: Wadnext conference
From policy plans to real change. That’s what the European Sustainable Tourism Strategy stands for...