Geplaatst op: 15-11-2024
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT

HISWA-RECRON teleurgesteld over verhoging btw op logies

HISWA-RECRON teleurgesteld over verhoging btw op logies
Foto: 123RF

De btw-verhoging op sport, media en cultuur is voorlopig van de baan. Die voor logies niet en wordt in 2026 verhoogd van 9% naar 21%. Alleen kamperen is uitgezonderd. Dat hebben coalitie en oppositie afgesproken. HISWA-RECRON reageert diep teleurgesteld en ziet haar intensieve lobby van de afgelopen maanden niet beloond.

De oppositie heeft de btw-verhoging hoog gespeeld en dreigde in de Eerste Kamer het hele belastingplan af te schieten. Dan zou ook de lastenverlichting voor huishoudens op het spel komen te staan. Na intensieve lobby is gekozen om alternatieve maatregelen te zoeken die minder schadelijk zijn voor de sport- en cultuursector. Minister van Financiën, Eelco Heinen, heeft aangegeven dat er de komende maanden gesprekken zullen plaatsvinden met de oppositie over mogelijke alternatieven. Hij moet nog 1,2 miljard euro vinden nu de btw-verhoging niet meer doorgaat. De btw-verhoging op vakantiehuisjes en kampeerverhuur blijft voorlopig staan, maar er is een opening voor mogelijke aanpassingen in de toekomst. De oppositie blijft aandringen op compensatie voor de recreatiesector, die zwaar getroffen wordt door deze maatregel.

Brancheorganisatie diep teleurgesteld

HISWA-RECRON reageerde diep teleurgesteld over deze beslissing: "De recreatiesector zal keihard worden geraakt. Door de btw-verhoging worden vakantiehuisjes, kampeertenten, groepsaccommodaties en campings aanzienlijk duurder. Ondernemers die dagelijks hard werken om betaalbare vakanties mogelijk te maken, worden geconfronteerd met hogere kosten. Deze kosten zullen grotendeels worden doorberekend aan Nederlandse gezinnen, wat leidt tot prijsstijgingen en minder toegankelijke vakanties in eigen land.”

Volgens adjunct-directeur Jeffry Belt is de verhoging een kapitale fout met verstrekkende gevolgen voor de concurrentiepositie van de recreatiebedrijven en de betaalbaarheid van binnenlandse vakanties. "De verhouding is ook compleet zoek. De 300 miljoen die hier tegenover staat is nog maar de vraag of dit daadwerkelijk opgebracht gaat worden (mede door onderzoek van ABN AMRO Bank). Dit terwijl de schade voor het MKB, maar ook de burger vele male groter zijn. Dit is meermaals door HISWA-RECRON, maar ook verschillende Kamerleden zoals Joost Sneller en Joost Eerdmans aangegeven.” Het steekt Belt ook dat de maatregel geen vereenvoudiging van het belastingstelsel betekent en er geen effecttoets/impactanalyse is uitgevoerd door het kabinet.

Ondoordacht en willekeurig beleid

Volgens HISWA-RECRON is de keuze om de btw op vakantiehuisjes en kampeerverhuur te verhogen ondoordacht en willekeurig. "Deze argumentatie geldt ook voor andere sectoren zoals cultuur, media en sport. Maar waar voor deze sectoren in het voorjaar wordt gesproken over alternatieve dekkingen, blijft de recreatiesector achter zonder enige compensatie." De btw-verhoging is volgens de brancheorganisatie een onverklaarbare belasting voor een sector die al onder hoge druk staat door de nasleep van corona, stijgende kosten, beperkte uitbreidingsruimte en hoge regeldruk.

Hardwerkende Nederlander de dupe

De btw-verhoging is ook moeilijk uit te leggen aan de gasten, waaronder veel Nederlandse gezinnen en groepen zoals (sport)verenigingen en scholen. "Dit zijn vooral groepen die niet zomaar op vliegvakantie naar het buitenland gaan maar wel willen genieten van een huisje, een vaste tent of een stacaravan op een Nederlands vakantiepark," aldus HISWA-RECRON. De verwachte btw-opbrengst van 300 miljoen euro staat volgens hen niet in verhouding tot de forse lastenverhoging en is een aanslag op het vakantiegeld van de Nederlander.

Zware klap voor de sector

Voor ondernemers in de recreatiesector, vaak familiebedrijven die al generaties lang vakantiegangers verwelkomen, voelt deze beslissing als een klap in het gezicht. "Deze veelal mkb-ondernemers komen met de rug tegen de muur te staan," waarschuwt HISWA-RECRON. De organisatie blijft zich verzetten tegen de negatieve gevolgen van deze maatregel en roept op tot herziening van het besluit om te voorkomen dat recreatie in Nederland onbetaalbaar wordt.

Trefwoorden: beleid, verblijfsrecreatie, belastingen, btw

CELTH



||| Nieuws |||

17/04/26
52,2 mln gasten in 2025: Minder binnenlandse maar meer buitenlandse gasten in logiesaccommodaties
In 2025 verbleven er 52,2 miljoen gasten in Nederlandse hotels, op campings en op huisjesterreinen. Dat is bijna 2 procent meer dan in 2024.
17/04/26
GeoFort biedt historie voor volwassenen
GeoFort in Herwijnen heeft het aanbod uitgebreid met een nieuwe mogelijkheid voor volwassenen om het historische deel van Fort bij de Nieuwe Steeg te verkennen. De introductie speelt in op de groeiende belangstelling voor erfgoed en de geschiedenis van de Nieuwe Hollandse Waterlinie.
17/04/26
Mooiste Ommetje Groningen wint aanlegkosten terug
Het ommetje van Oude Pekela is gekozen tot Mooiste ommetje van Groningen. De bedenkers van de route winnen de volledige aanleg ervan door Landschapsbeheer Groningen, ter waarde van 10.000 euro.
17/04/26
Exclusief voor leden
60 jaar Amstel Gold Race - Dumoulin wordt koersdirecteur
Bekende toeristische destinatie Valkenburg viert een wielerfeest aanstaande zondag. De Amstel Gold Race bestaat op zondag 19 april 2026 60 jaar. 15.000 recreatieve renners fietsen de toerversie.
17/04/26
Exclusief voor leden
Sterk gestegen kerosineprijs zit KLM dwars
Door de sterk gestegen kerosineprijs, zal KLM een aantal onrendabele vluchten uit zijn schema halen. De passagiers worden omgeboekt naar andere vluchten. De meivakantie komt niet in gevaar.
15/04/26
Exclusief voor leden
ACSI wordt makelaar
ACSI, boeking- en mediaplatform in de campingsector, kondigt vandaag de lancering aan van ACSI Broker Services, een gespecialiseerd pan-Europees brokerplatform gericht op fusies en overnames van campings en vakantieparken.
15/04/26
Daniël Pardijs treedt toe tot VVEM-bestuur
Tijdens de voorjaarseditie van de Algemene Ledenvergadering van de Vereniging van Evenementenmakers (VVEM) is Daniël Pardijs verkozen tot nieuw bestuurslid. Pardijs vult hiermee de positie die is vrijgekomen bij het aftreden van Gerard van Duykeren in november 2025.
15/04/26
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering
Regiodeal zet projecten vitale vakantieparken naar uitvoering Voor vier belangrijke projecten van de organisatie Vitale Vakantieparken is Regio Deal-financiering toegekend via de gezamenlijke aanvraag Veluwe in Balans van VeluweAlliantie, provincie Gelderland en Vitale Vakantieparken. Dankzij deze ondersteuning kunnen de projecten Camping van Ons, Vakantielandschap van de Toekomst, Energie op Eigen Kracht en Pauzeparken de komende jaren daadwerkelijk worden uitgevoerd. Met deze investeringen wordt een belangrijke stap gezet richting een toekomstbestendige recreatiesector op de Veluwe. Samen met vakantieparken, overheden en kennispartners wordt gewerkt aan vernieuwende oplossingen voor vraagstukken rondom verblijf, eigenaarschap, duurzaamheid en energie. Vier projecten, één gezamenlijke opgave De vier projecten vullen elkaar aan en dragen elk bij aan het versterken van vakantieparken op de Veluwe: Camping van Ons richt zich op het behoud van kleinschaligheid en betaalbaarheid van vakantieparken. Door te onderzoeken hoe coöperatieve eigendomsvormen, regionale investeringen en regeneratief toerisme kunnen bijdragen, blijven opbrengsten en rendementen in de regio en wordt de Veluwe toegankelijk voor iedereen. Vakantielandschap van de Toekomst onderzoekt hoe vakantieparken zich kunnen ontwikkelen tot een kracht voor landschap, biodiversiteit en leefbaarheid. Via pilots en herontwikkelstrategieën worden toekomstbestendige concepten in de praktijk getest. Energie op Eigen Kracht ondersteunt vakantieparken bij de transitie naar duurzame energie. Met energiescans, samenwerking in energiekringen en pilots voor innovatieve toepassingen worden praktische, collectieve oplossingen ontwikkeld. Pauzeparken verkent de inzet van vakantieparken voor tijdelijke huisvesting en maatschappelijke opgaven zoals wonen, zorg en welzijn. Zo ontstaat een sociaal verantwoorde tussenfase voor parken zonder toeristisch perspectief. Leren, ontwikkelen en opschalen Wat de projecten verbindt, is de nadruk op samenwerking en kennisdeling. De opgedane inzichten worden actief gedeeld, zodat succesvolle aanpakken kunnen worden opgeschaald binnen en buiten de Veluwe. De eerste activiteiten starten in 2026. De uitvoering van de projecten (met uitzondering van Pauzeparken) ligt bij Park van de Toekomst.

||| Agenda |||

22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
19/05/26
19/05/26 t/m 19-05-26: Kennistafel 6: FEC uitje op vakantie
Van vakantiepark naar leisure-hub met een verhoogde gastbeleving dinsdag 19 mei 2026 Vakan...
26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...