Geplaatst op: 24-10-2024
Auteur: Esther Peperkamp
Breda University of Applied Sciences
Publicatie: VTS 2024-2

Boekbespreking: Balling in eigen land. Het oorlogsdagboek van Andries Sternheim

Het besproken boek: Theo Beckers & Bertus Mulder, 2023. Hilversum: Verloren

Boekbespreking: Balling in eigen land. Het oorlogsdagboek van Andries Sternheim

Boekbespreking van 'Balling in eigen land' door Esther Peperkamp.

Beckers, T., & Mulder, B. (2023). Balling in eigen land. Verloren. ISBN: 9789464550670, paperback 25 euro.

Dit boek is niet het eerste boek over Andries Sternheim. Al eerder is de biografie van deze socioloog verschenen, die beschouwd wordt als één van de grondleggers van de vrijetijdssociologie. Zo publiceerde hij in 1932 Zum Problem der Freizeitgestaltung in het Zeitschrift für Sozialforschung en in 1939 over het probleem van de vrije tijd in de totalitaire staat (Beckers, 1986). Als socialist en vakbondsman heeft hij zich dan al beziggehouden met vraagstukken van de arbeidersbeweging, zoals de achturige werkdag en betaalde vakantie. Zijn betrokkenheid brengt hem in 1931 naar Genève als hoofd van de nieuwe vestiging van het Institut für Sozialforschung, hoofdkwartier van de Frankfurter Schule. In de eerder verschenen biografie leerden we al veel over de positie en rol van Andries Sternheim in de Frankfurter Schule (Mulder, 1991). Zijn ideeën en opvattingen kregen weinig erkenning van de andere denkers van de Frankfurter Schule, wat hem een levensreddende vlucht naar Amerika zou kosten.

In Balling in eigen land staat het dagboek van Sternheim centraal dat hij sinds het voorjaar van 1943 bijhoudt. Begin januari 1944 worden Sternheim en zijn vrouw ontdekt op hun onderduikadres in Heemstede. Sternheim weet zijn dagboek mee te nemen en slaagt erin het af te geven aan het echtpaar Sjoerd en Willy Hogeweg uit het verzet. Het is zijn wens om het dagboek na de oorlog te publiceren. Sternheim had het al een titel, inhoudsopgave, paginanummers en titels van hoofdstukken gegeven. De vergelijking dringt zich hierop met Anne Frank, die eveneens haar dagboek redigeerde met het oog op publicatie. Net als het dagboek van Anne Frank geeft Sternheims dagboek een indringend tijdsbeeld.

Het boek is verdeeld in twee delen. In het eerste deel schetsen de auteurs uitvoerig het beeld van Sternheim als wetenschapper, socialist en persoon. Deze hoofdstukken behandelen de levensloop van Sternheim vanaf zijn vroege ‘vormende’ jaren tot aan de nasleep van de verdeling van de erfenis na zijn dood. Hierbij maken de auteurs gebruik van fragmenten uit Sternheim’s dagboek.

In het tweede deel van het boek vinden we Sternheims dagboek, voorzien van enkele voetnoten die de beschreven gebeurtenissen in historisch perspectief plaatsen. Het dagboek begint op het moment dat de familie onder moet duiken. De urgentie van de keuze is duidelijk, maar Sternheim ziet het toch als een keuze.

26 mei 1943 - Het is er eindelijk van gekomen en het is beter gegaan dan wij hadden durven verwachten. Wij wisten al langer dan een jaar, dat wij bij het voortduren van de oorlog hadden te kiezen tussen volledige capitulatie dat wil zeggen verbanning naar Polen met ontbering en dood voor ogen of het in stilte verlaten van de woning met in ieder geval de kans het leven erbij te behouden. Wij kozen het laatste.

De beheersing van de eerste hoofdstukken wankelt in de latere hoofdstukken, als Sternheim hoort dat zijn twee zoons -apart van elkaar- zijn opgepakt en weggevoerd.

12 juni 1943 Ik heb gepoogd hetgeen nu met mijn zoon dreigde te gebeuren -wat wist ik niet precies, maar ik voelde dat het iets heel ernstigs zou zijn – te objectiveren en als ‘geval’ te beschouwen, zoals er thans duizenden in alle landen zijn aan te wijzen.

Het dagboek eindigt tenslotte met een indringende brief gericht aan zijn zoon Paul, niet wetende of hij zijn zoon nog terug zou zien.

Het dagboek getuigt van moed, hoop, en liefde voor zijn zonen. Het dagboek heeft de oorlog overleefd, in tegenstelling tot het gezin Sternheim. Alle vier komen zij in 1944 om in Auschwitz.

Sternheim toont zich in zijn dagboek een begenadigd schrijver en scherpe observator. Het dagboek is veel meer dan alleen een persoonlijk document. In het dagboek beschrijft hij ook de oorlog en het leven van joden in Nederland. Hij heeft weinig woorden nodig om op een treffende en pakkende manier de situatie waarin hij en anderen zich bevinden te beschrijven. Het is een bijzonder en aangrijpend tijdsdocument van de hand van een man die zich al voor de oorlog bezighield met vraagstukken rond vrije tijd en werk die vandaag de dag nog steeds actueel zijn.

Referenties

  • Beckers, T. (1986). Andries Sternheim en de studie van vrije tijd in de Frankfurter Schule. Amsterdams Sociologisch Tijdschrift, 12(4), 680-709.
  • Mulder, B. (1991). Andries Sternheim: Een Nederlands vakbondsman in de Frankfuter Schule. Zeist: Kerkenbosch.

Gerelateerde berichten:

  • Geen gerelateerde berichten.
  • CELTH



    ||| Nieuws |||

    18/09/26
    Exclusief voor leden
    Structureel meer flexwerk in evenementen
    LVM Agency, een hospitality- en recruitmentbureau uit Nederland, reageert op cijfers die het CBS in juni publiceerde. Die cijfers laten zien dat het aantal jonge oproep- en invalkrachten in Nederland opnieuw is gestegen. Volgens LVM Agency past die groei bij een structurele verschuiving in de horeca- en evenementenbranche.
    18/09/26
    Exclusief voor leden
    Dekkers en Cycle Center openen gezamenlijke vestiging in Valkenburg
    Dekkers Tweewielers en Cycle Center hebben op vrijdag 11 september officieel hun nieuwe gezamenlijke vestiging op het Par’Course-terrein in Valkenburg geopend. Fietsen en toerisme is een belangrijke schakel in hun verdienmodel.
    18/09/26
    Gedeeltelijk groen licht voor GoVolta
    De ACM heeft op aanvraag van spoorbedrijf NS een economisch evenwichtstoets (EET) uitgevoerd voor de nieuwe treindiensten van GoVolta Exploitation B.V. Dit betreft diensten van Den Haag Centraal naar Luxemburg en Straatsburg v.v., Den Haag Centraal naar Keulen v.v. en Amsterdam Centraal naar Parijs over de hogesnelheidslijn v.v. ACM ziet geen bezwaar tegen deze verbindingen.
    18/09/26
    Exclusief voor leden
    Van klederdracht tot lounges: Lufthansa in stijl Oktoberfest
    Het Oktoberfest is in Nederland groot maar in Duitsland een icoon onder de evenementen. Dit inspireerde Lufthansa om de crews in de vliegtuigen in traditionele outfit te steken en de lounges in stijl aan te kleden.
    17/09/26
    Hoe krijg je je team mee in de verduurzaming van je organisatie?
    Veel toerisme- en recreatieondernemers weten wat er moet veranderen. Minder plastic, meer duurzame mobiliteit, een andere manier van werken met seizoenspersoneel. De strategie is vaak helder — maar de praktijk weerbarstig. Want hoe zorg je dat je medewerkers niet alleen de nieuwe koers kennen, maar er ook écht in meegaan?
    17/09/26
    Exclusief voor leden
    Camperworld Maastricht en NKC starten camperevenement
    Eén jaar voor de eerste editie van Camperworld Maastricht, die van 10 tot en met 12 september 2027 plaatsvindt in MECC Maastricht, kondigen Camperworld Maastricht en NKC (Nederlandse Kampeerauto Club) een strategisch partnership aan.
    17/09/26
    IWTTF viert veerkracht en inclusie op award avond
    De sociale onderneming Women in Travel CIC heeft de winnaars bekendgemaakt van de jaarlijkse International Women in Travel and Tourism Forum (IWTTF) Awards 2026. Frank Radstake (ANVR) mocht de awards uitreiken.
    17/09/26
    Bewoners uitgenodigd in Amsterdamse en Rotterdamse hotels
    Na de Open Hotel Week transformeren Amsterdamse en Rotterdamse hotels zich opnieuw tot ontmoetingsplekken voor de wijk. Zaterdag 26 september nodigen deelnemende hotels onder de naam Buurthotel bewoners uit voor een pizza workshop voor kinderen, een les kickboksen of een wildpluk wandeling.

    ||| Agenda |||

    21/09/26 t/m 23-09-26
    21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
    Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...
    22/09/26
    22/09/26 t/m 22-09-26: TravDay
    TravDay 22 september in De Rijtuigenloods in Amersfoort.Na een geweldige 10e editie in het voorjaar,...
    27/09/26
    27/09/26 t/m 02-10-26: Eurovelo
    Van 30 september tot en met 2 oktober 2026 ontvangen Royal Dutch Jaarbeurs, provincie Utrecht, gemee...
    30/09/26
    30/09/26 t/m 04-10-26: Kampeer & Caravan Jaarbeurs 2026
    30 september – 4 oktober 2026 | UtrechtOf je nu op zoek bent naar een nieuwe camper, caravan, vouw...
    02/10/26
    02/10/26 t/m 02-10-26: Netwerkdag Gastvrij Gelderland
    Gastvrij Gelderland nodigt ondernemers, gemeenten, evenementenorganisaties en andere partners van ha...