Geplaatst op: 05-08-2024
Auteur: Marc Gerlings

Openluchtmuseum vertelt verhaal wonen in de jaren zestig

Doorzonwoning nieuw monument

Openluchtmuseum vertelt verhaal wonen in de jaren zestig
Prinses Margrietstraat 2 - 12. Foto: Nederlands Openluchtmuseum.
Het Nederlands Openluchtmuseum opent vanaf 21 september een straat met zes doorzonwoningen op het terrein van het museum, de Prinses Margrietstraat 2tot en met 12. De straat vertelt het verhaal van het wonen in Nederland van de jaren ‘60 tot nu. 

Het Openluchtmuseum ontwikkelde op nummer 2 het Huis van Herinnering, te bezoeken met programma's voor ouderen met dementie en hun begeleiders. Op nummer 6 start de tentoonstelling Leven met dementie. Deze interactieve presentatie neemt de bezoeker mee in het dagelijks leven met dementie. In de overige drie woningen komen vanaf 21 september fototentoonstellingen over het typisch Nederlandse fenomeen doorzonwoning. Deze tentoonstellingen geven een blik op de vrolijke spanning tussen uniformiteit én diversiteit van dit zeer herkenbare historische erfgoed. Want de doorzonwoningen lijken misschien op elkaar, de bewoners zeker niet.  

Nummer 6 
Deze woning is geheel ingericht in de stijl van 1975. Hij is voor iedereen te bezoeken en bezoekers vinden in de presentatie Leven met dementie situaties uit het leven van verschillende personen met dementie. In kasten, objecten en meubels zijn verhalen te ontdekken die leiden tot reflectie en meer begrip voor mensen met dementie. De presentatie stimuleert ook nagesprekken tussen bezoekers. Het Nederlands Openluchtmuseum wil met het Huis van Herinnering en de tentoonstelling Leven met Dementie het welzijn van ouderen met dementie vergroten en het stigma rond dementie doorbreken door begrip voor hen te creëren.

Nummer 8 
In de woning is de fototentoonstelling?Ode aan de doorzonwoning te zien. Dertig foto’s laten de ontwikkeling van de doorzonwoning zien, naast (interieur)foto's uit de jaren '50 tot nu, zowel historische kiekjes als nieuwe afdrukken.  

Nummer 10 
In deze woning is de fototentoonstelling?Leven in een doorzonwoning te zien. Sociologisch fotografe Marijn Scheeres legde dit jaar door heel Nederland interieurs in een doorzonwoning vast, van Apeldoorn tot Amsterdam en van Purmerend tot Budel. Van twaalf gezinnen wordt het interieur getoond, in verschillende ruimtes. Bij elke woning is in de tentoonstelling ook één object uit het interieur te zien. Bij de tentoonstellingen in de nummers 8 en 10 verschijnt het boek Ode aan de doorzonwoning, met foto’s van Scheeres en interviews met de gezinnen van wie zij het interieur vastlegde. Het boek is een tijdreis in woord en beeld door de doorzonwoning. 

Nummer 12 
In deze woning is op de benedenverdieping de fototentoonstelling?Irenestraten te zien.  Leo van den Berg fotografeerde in 2019 alle 392 straten in Nederland met de naam Prinses Irenestraat. Straten met kerken, scholen maar vooral ook heel veel naoorlogse doorzonwoningen. De tentoonstelling is gebaseerd op het boek Irenestraten uit ’19 en toont alle foto’s uit het boek.  

Prinses Margrietstraat 8-12 in ontwikkeling

In een later stadium zullen de huizen van de nummers 8-12 worden ingericht zodat de interieurs meelopen in de tijd en herkenbaar zijn voor opeenvolgende generaties. Nummer 8 zal de tijd ademen van rond 1985, nummer 10 die van rond 2000 en nummer 12 die van 2025. De grote maatschappelijke ontwikkelingen in de decennia tussen 1960 en nu zijn dan in alle woningen te zien. Het overkoepelende thema ‘Iedereen is anders, iedereen hoort erbij’ gaat als een rode draad door alle woningen. De zes woningen op het terrein van het Nederlands Openluchtmuseum zijn geen historische bouwwerken. Ze werden met nieuwe materialen nagebouwd aan de hand van bouwtekeningen van PéGé-doorzonwoningen uit 1971. 

1,4 miljoen doorzonwoningen

Na de Tweede Wereldoorlog waren materialen en arbeid om huizen te bouwen schaars. De zoons van Piet Guelen (PéGé) pionieerden met een nieuwe manier van bouwen, met veel hout. De onderdelen maakten ze prefab in hun fabriek in Wijchen en monteerden deze supersnel op bouwplaatsen door heel Nederland. De doorzonwoning: een groot raam aan de voor- én achterkant. Met de ruime woonkamer en drie slaapkamers was de woning heel geschikt voor een gezin. Bijna 1,4 miljoen doorzonwoningen zijn gebouwd door heel Nederland. In steden en dorpen, vooral tussen 1955 en 1975.

Het Huis van Herinnering (nummer 2) is alleen te bezoeken met een voorafgaande boeking via:  https://www.openluchtmuseum.nl/huis-van-herinnering/op-de-koffie 

De bouw van het Huis van Herinnering (Prinses Margrietstraat 2) is mede mogelijk gemaakt door de  VriendenLoterij. De museale inrichting kwam tot stand met de steun van het Mondriaan Fonds,  het Cultuurfonds en VSBfonds. De ontwikkeling van het reminiscentieprogramma wordt gefinancierd  door het Fonds voor Cultuurparticipatie en Fonds Sluyterman van Loo. Huis van Herinnering wordt ondersteund door zorg- en welzijnsorganisaties Attent Zorg en Behandeling, DrieGasthuizenGroep, Pleyade en SWOA. Gemeente Arnhem en de Dullertsstichting maken bezoeken aan het Huis van Herinnering mede mogelijk.

De publiekspresentatie Leven met dementie (Prinses Margrietstraat 6) is mede mogelijk gemaakt door Hoofdpartner VriendenLoterij, Kennispartner Alzheimer Nederland en Partner Eindhoven University of Technology.
Trefwoorden: museum, doorzonwoning, jaren zestig, erfgoed

CELTH



||| Nieuws |||

02/06/25
Exclusief voor leden
Vlaanderen blijft geliefd bij buitenlandse reizigers, maar mist verrassende troeven
Uit het 'Reputatieonderzoek Vlaanderen 2024' blijkt dat Vlaanderen nog steeds een sterke reputatie geniet als toeristische bestemming, vooral op het vlak van cultuur, erfgoed en gastronomie. Maar er zijn ook aandachtspunten.
02/06/25
APG investeert €250 miljoen in duurzame vliegtuigbrandstof SkyNRG
Pensioenuitvoerder APG investeert namens ABP tot €250 miljoen in SkyNRG, een Nederlandse pionier in duurzame vliegtuigbrandstof (Sustainable Aviation Fuel, SAF). De investering ondersteunt de uitbreiding van SkyNRG’s activiteiten en draagt bij aan de wereldwijde verduurzaming van de luchtvaart.
02/06/25
Horeca zoekt duurzame oplossingen voor personeelstekort
De personeelstekorten in de horeca vragen om meer dan oplossingen voor de korte termijn. Door bewuster te investeren in mbo-opgeleiden, technologie slim in te zetten en zij-instromers beter te begeleiden, kan de sector bouwen aan een stabieler en duurzamer personeelsbestand.
02/06/25
Exclusief voor leden
Vegan Food Tour zorgt voor verandering
In 2024 liepen 1.700 mensen mee met een Vegan Food Tour in drie steden: Utrecht, Amsterdam en Rotterdam. Ze bezochten in totaal 40 verschillende horecapartners van deze tourorgqanisatie, van comfort food tot fine dining. 66% van de deelnemers was geen veganist. Eten proeven leidt tot verandering.
02/06/25
Vlonderbrug ontsluit Everdinger Waarden
De Vlonderbrug, een nieuwe voetgangersbrug over de rivier de Lek in natuurgebied de Everdinger Waarden, is feestelijk geopend. Nu kunnen recreanten en inwoners uit de omgeving weer de benen strekken op een populaire wandelroute midden in de uiterwaarden, want de Vlonderbrug vervangt de oude trekpont die enkele jaren geleden werd verwijderd.
28/05/25
1 miljoen stekkerauto's
Aan het eind van het eerste kwartaal van 2025 telde Nederland voor het eerst iets meer dan 1 miljoen stekkerauto’s. Daarmee is nu ruim een op de tien personenauto’s een stekkerauto.
28/05/25
Exclusief voor leden
Fietsersbond wil overbodige paaltjes weg
Paaltjes op wegen en fietspaden zijn bedoeld om auto’s van het fietspad te houden, maar in de praktijk zorgen ze juist voor gevaar voor fietsers. Elk jaar raken duizenden fietsers gewond door een botsing met een paaltje. Daarom lanceert de Fietsersbond de Paaltjesmelder.
28/05/25
Exclusief voor leden
Méribel kiest bureau Hopscotch
Méribel, het hart van het Franse Les 3 Vallées, heeft Hopscotch Tourism Netherlands aa...

||| Agenda |||

05/06/25
05/06/25 t/m 05-06-25: Nationaal Congres Citymarketing
Hoe draagt city- en regiomarketing bij aan brede welvaart, leefbaarheid en de binding met inwoners? ...
10/06/25
10/06/25 t/m 10-06-25: Online sessie: Handreiking ‘Gedragsstrategie honden aanlijnen’?
Een nieuwe handreiking biedt terreinbeheerders en andere partijen nieuwe inzichten en strategieën o...
24/06/25
24/06/25 t/m 24-06-25: Vakbeurs Vakantiehuis van de Toekomst
Het kennisplatform 'Vakantiehuis van de Toekomst' organiseert op dinsdag 24 juni 2025 de vakbeurs 'V...
25/06/25
25/06/25 t/m 25-06-25: Vakbeurs Family Entertainment Centers
Pleisureworld organiseert op woensdag 25 juni 2025 de Vakbeurs Family Entertainment Centers op ...
27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...