Geplaatst op: 08-01-2024
Auteur: Marc Gerlings

Zorgen om daling aantal horecabedrijven in 2024

Zorgen om daling aantal horecabedrijven in 2024
Vuik: zorgen om stijgend aantal stoppende bedrijven begin 2024.
Na jaren van groei is er voor het eerst een daling in het aantal horecabedrijven. Het is een kleine daling van enkele duizenden bedrijven maar brancheorganisatie KHN ziet dat er nog meer bedrijven stoppen. KHN-voorzitter Marijke Vuik: "We maken ons zorgen om de daling van het aantal ondernemingen omdat het vaak op stoppers gaat en dat is niet meteen zichtbaar in de cijfers over faillissementen.”

Het aantal horecabedrijven is volgens de opgave van KHN 44.389 (bijna 48.000 in 2022). Dit betekent voor het eerst een daling sinds 2015. Dit werd gepresenteerd in de KHN-persconferentie vooraf aan de opening van de vakbeurs Horecava 2024 in de RAI. In de tweede helft van 2023 werd de daling vooral zichtbaar, begin 2024 lijkt een stabilisatie er aan te komen. Vuik: "Het lijkt erop dat er een nieuwe balans komt.”

Voor ondernemers is het een lastige tijd. De inflatie blijft hoog, naar verwachting tussen de 2,9 en 4% in 2024. De energieprijs is wel gestabiliseerd maar een grote post is meegestegen in de inflatie en dat zijn de huurcontracten. Veel horecaondernemers kregen een huurverhoging in 2023 van 10% of meer. Samen met de gestegen personeelskosten (minimumloon steeg met 9,5%) zorgt dat voor een fors lagere marge. Vuik: "Bedrijven noteren 7 tot 9% rendement maar daarmee is de marge gemiddeld 2% gedaald in vergelijking met 2022.”  Lees verder >>>
Dit artikel is exclusief voor leden van het NRIT Media Vrijetijdsplatform.
Het complete artikel lezen? Log dan in of word lid.
E-mailadres:
Wachtwoord:

Wachtwoord vergeten? - Lid of abonnee en nog niet geregistreerd?

Geen lid van het NRIT Media Vrijetijdsplatform? Word hier lid

 Proeflidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform
Jaarlidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform
Bedrijfslidmaatschap
NRIT Media Vrijetijdsplatform

Stopt automatisch
Compleet individueel
lidmaatschap
Compleet bedrijfs-lidmaatschap
Lidmaatschap NRIT Media Vrijetijdsplatform90 dagen365 dagen365 dagen
Onbeperkt digitaal toegang tot alle content Kennisbank
Nieuwsbrief NRIT Actueel
Recreatie & Toerisme
Vrijetijdstudies
Toegang zonder inloggen
€ 45,-
€ 165,75 per jaarVanaf € 331,50 per jaar
Probeer nu
Bestel nu
Bestel nu
Trefwoorden: horeca, trends, 2023, onderzoek, arbeidsmarkt, innovatie

CELTH



||| Nieuws |||

05/06/26
Leonard Geluk wordt de nieuwe algemeen directeur van Natuurmonumenten
Leonard Geluk is nu nog algemeen directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en volgt bij Natuurmonumenten Pim van der Feltz op. Geluk zal 1 oktober 2026 bij Natuurmonumenten starten.
05/06/26
Kenniscentrum Kusttoerisme onderzoekt invloed toerisme op brede welvaart Zeeuwen
In samenwerking met Kenniscentrum Zeeuwse Samenleving start HZ Kenniscentrum Kusttoerisme een nieuw onderzoek naar de invloed van toerisme op de brede welvaart van de Zeeuwen.
04/06/26
Bijzondere postdocbeurs naar meerstemmig erfgoed en immersie in attracties
Dr. Ilja Simons en dr. Wim Strijbosch van Breda University of Applied Sciences (BUas) ontvangen beiden een postdocbeurs van Regieorgaan SIA voor vernieuwend onderzoek naar meerstemmig erfgoed en immersie in themed entertainment.
04/06/26
Exclusief voor leden
Erfgoed van bescherming naar vertrekpunt van nieuwe plannen
De nieuwe kaarten van het project Laat Erfgoed Spreken in Overijssel geven inzicht in de ruimtelijke keuzes. Ze laten zien waar grote ruimtelijke veranderingen worden verwacht én welk cultureel erfgoed daarbij van betekenis kan zijn.
04/06/26
Zit je evenement onder de stikstofnorm?
De VVEM introduceert exclusief voor haar leden de ‘Evenementen Stikstof Tool’. Met deze handige tool is te bepalen of je evenement boven of onder de grens voor stikstofdepositie blijft.
04/06/26
Exclusief voor leden
Van Hoorne en Burgers' Zoo bedenken musical met woestijndieren
Burgers’ Zoo presenteert van zaterdag 18 juli tot en met zondag 23 augustus 2026 een kleurrijke, educatieve musical over de dieren van Burgers’ Desert. Daarmee staat de vernieuwde Desert in de spotlight.
04/06/26
Wat is het support systeem achter de leefomgeving?
In toerisme en recreatie is de leefomgeving de basis voor veel activiteiten. Maar hoe zit de support voor de leefomgeving in elkaar? Daar gaat de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam (IABR) naar op zoek.
03/06/26
Toegankelijk toerisme: All aboard?
Het boek ‘All Aboard: de transitie naar toegankelijk toerisme’ markeert groeiende aandacht voor inclusie binnen toeristische sector.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...