Sterke omzetgroei vrijetijdsbranche in de zomer van 2023

De Nederlandse vrijetijdssector heeft qua omzet een prima derde kwartaal achter de rug. In zowel horeca, verblijfsrecreatie als reisbranche groeiden de omzetten ten opzichte van een jaar eerder.
In het eerste kwartaal van 2023 zagen we nog forse groeicijfers omdat in het eerste kwartaal van 2022 nog beperkende maatregelen van kracht waren. Vanaf het tweede kwartaal zien we de omzetgroei normaliseren. Wel vanwege de prijsontwikkeling in de totale economie op een relatief hoog niveau.
Horeca: +7,7%
In het derde kwartaal van 2023 was de omzet van de horeca 7,7% hoger dan in hetzelfde kwartaal van 2022. Vooral door prijsstijgingen. Het volume van de horeca was in het derde kwartaal 0,9% hoger dan in het derde kwartaal van 2022.
Logiesverstrekking: +5,3%
In de logiesverstrekking groeide vooral de omzet bij hotels (+6,0%) en in mindere mate bij verhuurders van vakantiehuisjes en campings (+3,5%). Opgeteld groeide de omzet in de Nederlandse logiesverstrekking met 5,3%.
Eet- en drinkgelegenheden: +8,6%
Binnen de horeca zien we de sterkste omzetgroei bij eet- en drinkgelegenheden, 8,6%. De grootste groei zien we bij kantines en cateringbedrijven (+14%). Restaurants realiseerden een omzetstijging van 9,2% en fastfoodrestaurants noteerden in het derde kwartaal van 2023 een 7% hogere omzet in vergelijking met hetzelfde kwartaal in 2022. Cafés zetten 4,5% meer om dan een jaar eerder.
Reisbranche: +13,3%
In de zakelijke dienstverlening groeide in het derde kwartaal van 2023 ten opzichte van hetzelfde kwartaal van 2022 de omzet met 8,1%. Erg goed binnen die branche presteerde de sector reisbemiddeling en -organisatie met een omzetgroei van 13,3%.
Figuur 1: Omzetgroei in de Nederlandse vrijetijdssector, naar kwartaal, 2023
