Geplaatst op: 22-08-2023
Auteur: Marc Gerlings

Unigarant (ANWB) stopt voorlopig met verzekeringen voor fatbikes

Unigarant (ANWB) stopt voorlopig met verzekeringen voor fatbikes
Unigarant zoekt nieuwe vorm van verzekering voor fatbike.

De e-bike is heel normaal in het landschap maar daar kwam al snel de fatbike bij. Dat type fiets is zo gewild dat het deze fietsen vaak gestolen worden. De verzekeraar van ANWB, verzekeringsbedrijf Unigarant, stopt voorlopig met het aanbieden van fatbike verzekeringen.

Unigarant stopt vanaf 6 september 2023 met het verzekeren van fatbikes. De redenen hiervoor zijn de extreem hoge diefstalcijfers en de trend om fatbikes technisch aan te passen. In normale woorden, de fatbikes worden vaak opgevoerd. Het besluit is nodig om fietsverzekeringen betaalbaar te houden. De komende tijd gaat Unigarant onderzoeken hoe fatbikes in de toekomst toch op een verantwoorde manier verzekerd kunnen worden. Bestaande klanten krijgen bericht per wanneer de lopende verzekering wordt beëindigd. 


Je fatbike wordt gestolen, maar wanneer?

Het aantal verzekerde fatbikes bij Unigarant - dat de verzekering verkoopt onder het label ANWB -  is sinds de invoering van de helmplicht voor snorfietsen snel gegroeid. De fiets met dikke banden is voor veel mensen een goed alternatief. De keerzijde van de populariteit is grote diefstalgevoeligheid. In sommige delen van Nederland is de kans op diefstal zelfs zo groot, dat het niet de vraag is óf, maar wanneer je fatbike gestolen wordt.


Floor van Workum, CEO Unigarant en ANWB Verzekeren: "We vinden het spijtig dat we dit besluit moeten nemen. Op dit moment hebben we echter geen andere keuze. De diefstalcijfers van fatbikes zijn torenhoog en om fietsverzekeringen voor eenieder betaalbaar te houden zijn we gedwongen om dit besluit te nemen.” Maar diefstal van fietsen vormt een groot probleem.

"Het diefstalprobleem beperkt zich niet alleen tot fatbikes,” gaat van Workum verder. "Om te voorkomen dat we in de toekomst dit soort beslissingen vaker moeten nemen, hebben we als ANWB het initiatief genomen tot een branchebrede systeemaanpak fietsdiefstal. Hierin werken stakeholders samen op meerdere fronten tegelijk aan oplossingen van registratie, data-uitwisseling en beveiliging.”


Opvoeren en grote financiële impact

Daarnaast worden veel fatbikes na de verkoop aangepast, bijvoorbeeld door een gashendel aan te brengen, de fatbike op te voeren of beide. Dit vergroot het risico op schade en onveilige verkeerssituaties. Door de toevoeging van een gashendel of het opvoeren, krijgen deze fietsen de kenmerken van een snorfiets en mogen ze zonder kenteken niet de openbare weg op. Ongevallen met zulke motorrijtuigen zijn niet verzekerd via de aansprakelijkheidsverzekering van de bestuurder en kunnen daardoor grote financiële impact hebben.


Floor van Workum: "Als dochter van de ANWB vinden we het massaal opvoeren en ombouwen van fatbikes een gevaarlijke trend. Want naast de financiële aansprakelijkheidsrisico’s die het met zich meebrengt, zorgt het ook voor gevaarlijke situaties op de weg. Het remmen van deze trend is dan ook een nadrukkelijk uitgangspunt als we de voorwaarden voor de nieuwe fatbikeverzekering gaan ontwikkelen."


Aangepaste verzekering 

De komende tijd gaat de Unigarant onderzoeken hoe fatbikes toch op een verantwoorde manier verzekerd kunnen worden. Denk daarbij niet alleen aan een passende premie, maar bijvoorbeeld ook aan beveiligings- en stallingseisen.

 

Trefwoorden: fiets, fatbike, verzekering

CELTH



||| Nieuws |||

08/06/26
Moeliker Ridder Orde van Oranje-Nassau
Koning Willem-Alexander heeft Kees Moeliker benoemd tot Ridder in de Orde van de Oranje-Nassau. De oud-directeur van het Natuurhistorisch Museum Rotterdam kreeg de koninklijke onderscheiding op ‘Dead Duck Day’ vrijdag 5 juni tijdens zijn feestelijke afscheidsreceptie uitgereikt door locoburgemeester Tim Versnel.
08/06/26
Exclusief voor leden
Trend hotelboekingen: warm weer zorgt voor daling boekingen
Trend hotelboekingen: warm weer zorgt voor daling boekingen
08/06/26
Landal na fusie met Roompot levert verlies op
Vakantieparkenketen Landal heeft ook over 2025 verlies geleden. De samenvoeging met Roompot drukt nog altijd zwaar op de resultaten, onder meer door forse reorganisatielasten en afschrijvingen op de waarde van diverse parken.
08/06/26
Aelderholt vakantiepark voor Special Olympics
Landal Aelderholt wordt onderdeel van de Special Olympics Nationale Spelen 2028 in Drenthe. Het vakantiepark wordt het thuis van de deelnemende sporters, begeleiders en vrijwilligers.
08/06/26
800 deelnemers fietsevenement Stelling van Amsterdam
Zondag 7 juni stond de 6e editie van de Ronde van de Stelling van Amsterdam op de fietsagenda. 800 deelnemers verschenen aan de start. De toevogeing van de 40 km route was een succes.
08/06/26
Exclusief voor leden
Herfinanciering voor KaFra Housing
KaFra Housing heeft een strategische clubdeal afgesloten met Rabobank en ABN AMRO. De overeenkomst omvat twee afzonderlijke faciliteiten: een herfinancieringsfaciliteit voor de bestaande vastgoedportefeuille en een financieringsfaciliteit gericht op toekomstige projectontwikkelingen.
05/06/26
Leonard Geluk wordt de nieuwe algemeen directeur van Natuurmonumenten
Leonard Geluk is nu nog algemeen directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en volgt bij Natuurmonumenten Pim van der Feltz op. Geluk zal 1 oktober 2026 bij Natuurmonumenten starten.
05/06/26
Kenniscentrum Kusttoerisme onderzoekt invloed toerisme op brede welvaart Zeeuwen
In samenwerking met Kenniscentrum Zeeuwse Samenleving start HZ Kenniscentrum Kusttoerisme een nieuw onderzoek naar de invloed van toerisme op de brede welvaart van de Zeeuwen.

||| Agenda |||

09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...
25/06/26
25/06/26 t/m 25-06-26: HR-meeting Reiswerk
De eerste HR-meeting van 2026 komt er weer aan. Speciaal voor HR-professionals in de reisbranche. Ti...