Geplaatst op: 13-07-2023
Auteur: Marc Gerlings

Waereldsjtad krijgt nieuwe wandelroute

Waereldsjtad krijgt nieuwe wandelroute
Van links naar rechts: Sven Kools (Visit Zuid-Limburg), Monique Hoofs (gem. Sittard-Geleen), Giel Snijders (mijnwerker), Davey Nieuwendijk (Centrummanagement Geleen), Ivo Janssen (gem. Sittard-Geleen). Foto: Harry Heuts.

Mensen van Geleen en daarbuiten noemen hun stad ‘De Waereldsjtad’ in dialect. Waar komt dat vandaan? Het Geleen zoals wij dat nu kennen, ontstond in een razend tempo. Zo snel en efficiënt als er bij de Staatsmijn Maurits steenkool uit de bodem kwam, zo verrezen er bovengronds een boulevard met warenhuizen, een voetbalstadion en hoogbouw.

Deze historie en meer wil de gemeente Sittard-Geleen en Heemkundevereniging Geleen nu door iedereen laten ontdekken, daarom ontwikkelde Visit Zuid-Limburg de 7,4 km lange nieuwe wandelroute ‘Geleen vertelt’.


De wandelroute is op woensdag 12 juli officieel aangeboden aan wethouder Yvonne Salvino van gemeente Sittard-Geleen. Dat gebeurde op de Markt in Geleen dat tevens het startpunt is van de wandelroute. Met behulp van een wandelkaart wandel je langs negentien mijnwerkers bezienswaardigheden op de route. Op de route tref je onderweg zeven informatieborden aan met extra informatie en de mogelijkheid om bijzondere video’s te bekijken waarin ‘Geleen vertelt’.

 

De wandelroute, informatieborden en podwalk

De wandelroute ‘Geleen vertelt’ is 7,4 km lang, maar kan ook worden ingekort tot 5,4 km. De route start vanaf de Markt in Geleen en kun je wandelen met de handige gratis, pocketformaat wandelkaart. Onderweg voert de route je langs negentien mijnwerkers bezienswaardigheden met ieder zijn eigen verhaal, zoals de Julianatunnel, het Mauritspark, het Mauritsstadion, het Burgemeester Damenpark en meer, waarover informatie staat beschreven in de wandelkaart. Ook kom je als wandelaar langs zeven informatieborden, waarop Geleen je graag iets wil vertellen en laten zien. Scan de QR-code op de borden en luister naar ‘Geleen vertelt’. Naast de wandelkaart is er ook een aparte ‘podwalk’ gemaakt voor de mijnwerkerswijk Lindenheuvel. Een digitale gids neemt je mee door deze echte kompel wijk.

 

‘Geleen vertelt’

Wat deden de mijnwerkers in hun vrije tijd? Hoe groot was de Staatsmijn Maurits? Op deze en andere vragen krijg je antwoord tijdens de wandelroute ‘Geleen vertelt’. En wie kan deze vragen beter beantwoorden dan Geleen zelf. Geleen geeft niet alleen antwoord op vragen, ze laat het de wandelaars ook zien. Op de zeven informatieborden op de wandelroute kunnen, middels het scannen van een QR-code, bijzonder video’s worden bekeken. In deze video’s neemt Geleen jou mee terug in de tijd en vertelt zij verhalen over de wereldstad. Alle video’s nog even thuis bekijken kan natuurlijk ook. Hiervoor is een aparte webpagina opgesteld, te weten www.visitsittardgeleen.nl/geleenvertelt.

 

De wandelroute ‘Geleen vertelt’ is vanaf 12 juli verkrijgbaar bij alle Visit Zuid-Limburg Experiences- en shops. Een overzicht van alle locaties is te vinden op www.visitzuidlimburg.nl/vestigingen. Verder is de wandelkaart gratis te downloaden via www.visitsittardgeleen.nl/geleenvertelt.

Trefwoorden: Geleen, dmo, wandelroute, mijnverleden

CELTH



||| Nieuws |||

13/02/26
Exclusief voor leden
Hoe pak je overname van je bedrijf aan?
Terwijl de Nederlandse MKB-overnamemarkt tekenen van herstel vertoont, dreigt een groot deel van de bedrijfswaarde verloren te gaan door gebrek aan adequate voorbereiding.
12/02/26
Exclusief voor leden
Twintig actievoerders bezetten Lelystad Airport
Een groep van twintig Greenpeace-actievoerders heeft vanochtend het hoofdgebouw van Lelystad Airport bezet. Ze eisen dat het nieuwe kabinet een streep zet door de plannen om het vliegveld te openen voor vakantievluchten.
11/02/26
Exclusief voor leden
Doorbraak duurzame vliegtuigbrandstof met SIENNA-reactor
Het Europese project TAKE-OFF, geleid door het Nederlandse TNO, bundelt de krachten van tien partners om technologie te ontwikkelen die CO2 en hernieuwbare waterstof omzet in SAF.
11/02/26
Jasper Tieleman versterkt team Maas
De recreatie- en watersportsector krijgt er een gedreven en ervaren professional bij. Met de komst van Jasper Tieleman versterkt Maas recreatie bedrijfsmakelaardij haar team met iemand voor wie recreatie niet alleen een branche is, maar een familie-erfenis.
10/02/26
Exclusief voor leden
Limburgse VVV’s kiezen datamonitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen
De vier Limburgse destinatieorganisaties, verenigd in Stichting Samenwerkende VVV’s Limburg, ondertekenden de licentieovereenkomst voor de Tourism Leisure Monitor van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen.
10/02/26
Exclusief voor leden
Summio vakantieparken verlengt 5 parken en start nieuw park
Summio Parcs start het nieuwe jaar meteen met groei. Vijf vakantieparken hebben besloten hun samenwerking met de organisatie te verlengen. Daarnaast is het portfolio uitgebreid met een nieuw park en staat er een verdere groei op de planning - voor zowel verhuur als exploitatie.
10/02/26
Serie Schiphol Airport krijgt derde seizoen
Na de eerste twee seizoenen keert het RTL 5-programma Schiphol Airport terug met een gloednieuw derde seizoen. De serie biedt een exclusieve blik achter de schermen van de grootste luchthaven van Nederland.
10/02/26
Veel gezinsboekingen voor Emirates bij start 2026
Januari is traditioneel een piekmaand voor boekingen van gezinsreizen bij Emirates. Economy-reizigers boekten vroeg, met name groepen en gezinnen: meer dan 65% van de groepsboekingen werd minimaal drie maanden voor vertrek gemaakt en ruim 65% van de families boekte ten minste twee maanden vooraf.

||| Agenda |||

13/02/26 t/m 15-02-26
13/02/26 t/m 15-02-26: Fiets en Wandelbeurs
De Fiets en Wandelbeurs 2026. Drie dagen vol inspiratie, routes, outdoormateriaal, lezingen en vakan...
24/02/26
24/02/26 t/m 24-02-26: Tourism skills: getting this right matters
The European tourism sector faces a simple reality:without the right skills, growth is not sustainab...
09/03/26
09/03/26 t/m 09-03-26: Nationaal Congres Evenementen 9 maart 2026
11? NCE is in Zandvoort op 9 maart 2026. De gemeente heeft zich, in samenwerking Zandvoort Marketing...
10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...