Geplaatst op: 31-07-2023
Auteur: Marc Gerlings
NRIT
Publicatie: R&T 2023-3

VVV inspiratiepunt Gemert-Bakel biedt bezoekers beleving

Stevige rol voor vrijwilligers

VVV inspiratiepunt Gemert-Bakel biedt bezoekers beleving
Rechts is de doorbraak te zien waardoor de VVV tweemaal zo groot werd.

Het is maar een relatief kleine VVV maar het kreeg een innovatief interieur. Een doorbraak zorgde er letterlijk voor dat de belevingsruimte voor deze Brabantse toeristische regio twee keer zo groot werd. Op een slimme manier zijn lokale partijen zoals het kasteel geïntegreerd in de interactieve presentatie wat je kunt zien en beleven.

Wethouder Martien Bankers opende op zaterdag 6 mei samen met Bert Mickers, voorzitter van de VVV Gemert-Bakel de vernieuwde VVV in Gemert. De VVV is meer dan twee keer zo groot geworden doordat ook een deel van het gemeentehuis bij het nieuwe inspiratiepunt getrokken is. In het inspiratiepunt vinden bezoekers voortaan verhalen over Gemert-Bakel en krijgen ze tips om deze verhalen zelf te gaan ontdekken. Bij binnenkomst wordt de bezoeker direct ondergedompeld in het verhaal van Gemert Vorstendom. Door het openen van luikjes krijg je de verhalen te zien over de historie van Gemert en vooral van het kasteel. Een stukje verderop is een beeld te zien van Ridder Rutger (van Ghemert) die je via een luisterhoorn meeneemt in zijn verhaal. En met een VR-bril kun je terug naar de 17e eeuw en ben je toeschouwer in een heuse rechtszaak uit die tijd. Dat is een nieuwe manier van content maken voor een VVV-punt, die anders vaak alleen informatie doorgeven.

Natuur is een sterk punt in Brabant. Op een natuurwand kun je panelen met natuurgebieden omdraaien en krijg je op een beeldscherm meer informatie over de natuur. Op een touchscreen kun je door routes bladeren. Het thema Boerenleven toont objecten, onder meer van partner Boerenbondsmuseum. Ook daar zijn op een interactieve manier tips te vinden om dit zelf te gaan ontdekken. Op een grote Land van de Peel tafel zie je hoogtepunten om te bezoeken in de Peel. Over de tafel loopt de Peelrandbreuk en krijg je uitleg over dit bijzondere geologische verschijnsel.

Wethouder Bankers: "Dit biedt bezoekers zonder twijfel veel inspiratie om onze gemeente en de bredere regio te gaan verkennen. Het doel is dat bezoekers meer van de omgeving gaan verkennen, daardoor meer besteden en een positieve indruk krijgen van alles wat we in Gemert-Bakel te bieden hebben.” Bert Mickers, voorzitter VVV Gemert-Bakel vult aan: "Dankzij steun van de gemeente en tal van andere partijen en onze vrijwilligers hebben we een eigentijds inspiratiepunt kunnen realiseren. Het eerste inspiratiepunt in Brabant. We nodigen inwoners en gasten van harte uit om zelf een kijkje te komen nemen en zich te laten inspireren.”

De realisatie van het VVV Inspiratiepunt Gemert-Bakel is mogelijk gemaakt door de gemeente Gemert-Bakel, waterschap Aa en Maas, Rabobank, Boerenbondsmuseum, kasteel Gemert, BIZ Ondernemers Centrum Gemert en VVV Heerlijck Vrij Gemert-Bakel.

Naast veel interactie in schermen en luikjes is er ook volop ruimte voor brochures en gedrukt materiaal.

Naast veel interactie in schermen en luikjes is er ook volop ruimte voor brochures en gedrukt materiaal.

"Vrijwilligers neem ik al 4 jaar mee in hoe je de beleving van een streek neerzet”

Bert Mickers reageert op de R&T vragen over de verbouwing en de innovatieve aanpak. Met daarin een sterke rol voor de vele vrijwilligers: "De verbouwing heeft 8 weken geduurd. Dat kon omdat we een heel strak schema aanhielden. De voorbereidingen duurden veel langer. Alle wanden waren al klaar gemaakt vóór de verbouwing door de firma Bruns uit Bergeijk. Vrijwilligers hebben hard gewerkt aan de teksten en de beelden voor de wanden. Maar ook met veel sjouwen en verhuizen naar 8 weken noodlocatie en andere karweitjes. Daarna werd de doorbraak gemaakt in het gemeentehuis en daarmee is de VVV in ruimte verdubbeld. Het zat mee omdat de doorbraak een oude verbinding bleek te zijn in het gemeentehuis. Dat scheelde veel tijd in de verbouwing.”

De firma Bruns heeft de inrichting gebouwd. Mickers over de grote rol van de vrijwilligers: "De vrijwilligers hebben de vele foto’s en de teksten gemaakt en voorbereid voor de inrichting. Men vindt dat vanzelfsprekend want in Gemert wordt veel vrijwilligerswerk gedaan. Dit project was mogelijk door de goede band met de gemeente. De gemeente heeft een ton in de verbouwing gestoken, wij 50.000 euro.” De regionale partners hielpen mee in geld en in mogelijkheden.

Mickers krijgt bezoek van veel vakgenoten. De voorzitter stelt: "Je ziet in heel Brabant dit soort dingen niet. Al 6 VVV’s namen een kijkje. Vrijetijdsambtenaren komen hier kijken hoe we dat doen. Veel VVV’s worden weggestopt ergens in een hoekje van een gebouw of iets anders klein. Dat moet je niet doen, dan gaat het niet leven. Je moet meegaan met de tijd en met de digitale wereld. Dit komt er niet zomaar. Vrijwilligers neem ik al 4 jaar mee in hoe je de beleving van een streek neerzet. Nu is dat een prachtige toeristisch inspiratiepunt geworden, want vrijetijdseconomie is goed voor de gemeente, gemeenschap, werkgelegenheid en reuring in je dorp.”

Hoe leg je een bijzonder geologisch verschijnsel uit? Je laat de breuk doorlopen in de wand.

Hoe leg je een bijzonder geologisch verschijnsel uit? Je laat de breuk doorlopen in de wand.

Trefwoorden: vvv's, dmo's, gastheerschap, Noord-Brabant

CELTH



||| Nieuws |||

09/03/26
Digitale euro in Nederlands betaalverkeer
Makkelijk betalingsverkeer vinden gasten bij horeca, campings en attracties heel fijn. De betaalopties gaan veranderen. DNB wil dat bankbiljetten en munten, als enige vorm van publiek geld, ook in digitale vorm beschikbaar komen via de digitale euro. Het betalingsverkeer gaat nog verder veranderen.
09/03/26
Exclusief voor leden
Safe assist maakt indoor karten veiliger
Wat als er een aanrijding gebeurt? Leisure centrum Playdôme Roosendaal introduceert Safe Assist bij het indoor karten dat ingrijpt als karts te dicht bij elkaar komen.
09/03/26
Sterke groei Nederlands toerisme naar St. Maarten
St. Maarten heeft in 2025 een forse groei in het toerisme beleefd. Het aantal reizigers per vliegtuig steeg tot ruim 855.000, daarnaast bezochten bijna 1,6 miljoen cruisepassagiers het eiland. Ook de belangstelling vanuit Europa bleef groot, met een opvallend sterke groei vanuit Nederland (+148%).
09/03/26
Koning opent vernieuwd museum Spinozahuis
Koning Willem-Alexander opent woensdag 8 april het vernieuwde museum Het Spinozahuis in Rijnsburg.
06/03/26
Eveline Buter directeur NP Hollandse Duinen
Op 23 maart start Eveline Buter als directeur van Nationaal Park Hollandse Duinen. Zij volgt Georgette Leltz op die met pensioen gaat.
06/03/26
5x immaterieel erfgoed voorgedragen
Gisteravond maakt de Raad voor Cultuur in een adviesbekend welk immaterieel erfgoed kansrijk is om te worden opgenomen op UNESCO's 'Representatieve lijst van het immaterieel cultureel erfgoed van de mensheid'.
06/03/26
Exclusief voor leden
Bijna 40 miljard euro omzet voor Lufthansa
Bijna 40 miljard omzet en onder meer 135 miljoen passagiers zorgen voor 2 miljard euro aan winst ove...
05/03/26
Exclusief voor leden
Verbouwing Westfries Museum leidt naar oudste stenen huis van Hoorn
Hoorn heeft onverwacht een nieuwe attractie erbij. Tijdens het funderingsherstel van het monumentale hoofdgebouw van het Westfries Museum aan de Roode Steen uit 1632 zijn zware middeleeuwse muren, kelders en zelfs een stenen traptoren van het oudste bakstenen huis van Hoorn tevoorschijn gekomen.

||| Agenda |||

10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...