Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 26-05-2023
Auteur: Klaas van Erp
Maas RBM
Publicatie: R&T 2023-2

Ontwikkeling van de Recreatiemarkt

Ontwikkeling van de Recreatiemarkt

In de bijna 45 jaren dat Maas recreatie bedrijfsmakelaardij actief is in het taxeren, aan- en verkopen van recreatie- en watersportbedrijven, heeft deze markt van allerlei ontwikkelingen doorgemaakt.

Tijdens het schrijven van deze column ben ik met mijn gezin op reis in Marokko. Onze gids Hafid wiens vader in de jaren 70 naar Nederland kwam heeft in Alkmaar een reisbureau voor reizen door Marokko. 

Marokko gelegen in Noord-Afrika met een mediterraan én woestijn klimaat en ongeveer 12 keer groter dan Nederland. Prachtig gastvrij land. Enorm uitgestrekt en ongeveer 47 mln inwoners. 

De recreatiemarkt in Nederland heeft de afgelopen jaren een enorme groei doorgemaakt. Steeds meer mensen kiezen ervoor om hun vakanties door te brengen in eigen land en om te investeren in een vakantiewoning. Dit heeft geleid tot een toename van het aantal vakantieparken en recreatiewoningen in Nederland.

In de jaren ‘60 en ‘70 waren vakantieparken vooral populair bij gezinnen met kinderen. Deze parken waren vaak gelegen aan de kust of in de bossen en hadden faciliteiten als zwembaden, speeltuinen en animatieprogramma’s. 

Hafid vertelt dat Marokko erg populair is bij camperaars uit Europa waaronder Nederland. Er zijn de nodige campings, maar te weinig dus er wordt ook veel wild gekampeerd. Een camping starten is niet zo moeilijk. Je huurt of koopt een stuk grond en een vergunning is eenvoudig te krijgen. 

Vanwege de hoge temperaturen vanaf mei tm september zijn campings dan vaak gesloten. Net omgekeerd aan Nederland waar campings vooral in de zomer in trek zijn en over de vergunningen maar te zwijgen. 

De Marokkanen zelf gaan ook steeds meer op vakantie in eigen land. De zuiderlingen gaan naar het noorden en de noorderlingen naar het zuiden. Diverse plaatsen aan de kust zoals Casablanca en Agadir zijn erg populair. 

De verwachting is dat de recreatie in Marokko ook nog een flinke ontwikkeling gaat doormaken komende jaren. Eigenlijk is Marokko nú te vergelijken met Nederland van de jaren ‘60 en ‘70. Een tijd waarin in Nederland veel campings en recreatieparken hun oorsprong vinden. Blijkbaar waren vergunningen toen ook nog makkelijk te verkrijgen in Nederland. 

Hafid vroeg mij of ik in Marokko ook niet een kantoor kan beginnen. Zeg nooit nooit, maar in Nederland is voor ons nog meer dan genoeg te doen. Daarbij komt dat er vast wel een plaatselijke makelaar in dat gat zal duiken. Zo is de oprichter van ons kantoor (Thomas Maas) ook ooit begonnen in 1979 en daar zijn we hem nog steeds dankbaar voor.

Ook eens praten over de markt?

Mail of bel ons: info@maasrbm.nl/ Klaas van Erp
06-53424147
Maas recreatie bedrijfsmakelaardij
www.maasrbm.nl

Trefwoorden: verblijfsrecreatie, vakantieparken

CELTH



||| Nieuws |||

12/06/25
Exclusief voor leden
Texel krijgt betere kustbescherming
Noord-Holland kiest voor 4 maatregelen die de zuidwestkust van Texel beschermen tegen hoogwater, de natuur versterken en ruimte geven aan recreatie.
06/06/25
Exclusief voor leden
Voorbereid op de regels toegankelijkheid websites en apps?
Vanaf 28 juni 2025 gelden regels voor de toegankelijkheid van websites en apps waarop bedrijven producten of diensten aanbieden. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) gaat toezicht houden op de toegankelijkheid van e-handelsdiensten en elektronische communicatiediensten.
05/06/25
European Running Championships 2029 in Utrecht
Op World Running Day (4 juni) kwam mooi nieuws van European Athletics naar buiten. Utrecht wordt gastheer van de derde editie van de Europese Kampioenschappen Hardlopen, die in mei 2029 plaatsvinden.
04/06/25
Internationaal World Leisure Congress strijkt neer in Breda
Van 25 tot en met 28 augustus is Breda het toneel van het achttiende World Leisure Congress. Dit prestigieuze, tweejaarlijkse evenement brengt zo’n vijfhonderd academici en professionals uit de vrijetijdssector samen om te praten over het thema ‘Leisure for a Better Society’.
02/06/25
HZ Kenniscentrum zoekt onderzoeker toerisme
HZ Kenniscentrum Kusttoerisme is dé kennispartner van de Zeeuwse vrijetijdssector zoekt een onderzoeker toerisme.
02/06/25
Exclusief voor leden
Vlaanderen blijft geliefd bij buitenlandse reizigers, maar mist verrassende troeven
Uit het 'Reputatieonderzoek Vlaanderen 2024' blijkt dat Vlaanderen nog steeds een sterke reputatie geniet als toeristische bestemming, vooral op het vlak van cultuur, erfgoed en gastronomie. Maar er zijn ook aandachtspunten.
02/06/25
Vlonderbrug ontsluit Everdinger Waarden
De Vlonderbrug, een nieuwe voetgangersbrug over de rivier de Lek in natuurgebied de Everdinger Waarden, is feestelijk geopend. Nu kunnen recreanten en inwoners uit de omgeving weer de benen strekken op een populaire wandelroute midden in de uiterwaarden, want de Vlonderbrug vervangt de oude trekpont die enkele jaren geleden werd verwijderd.
28/05/25
Exclusief voor leden
Fietsersbond wil overbodige paaltjes weg
Paaltjes op wegen en fietspaden zijn bedoeld om auto’s van het fietspad te houden, maar in de praktijk zorgen ze juist voor gevaar voor fietsers. Elk jaar raken duizenden fietsers gewond door een botsing met een paaltje. Daarom lanceert de Fietsersbond de Paaltjesmelder.

||| Agenda |||

19/06/25
19/06/25 t/m 19-06-25: Online kennisevent: Ruimte voor recreatie, maar hoe dan?
Nederland staat voor complexe opgaven die een zware druk leggen op de ruimte, de natuur en budgetten...
27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...