Geplaatst op: 12-05-2023
Auteur: Marc Gerlings

Tjalmaweg betere ontsluiting voor kustplaats Katwijk

Tjalmaweg betere ontsluiting voor kustplaats Katwijk
Tjalmaweg verbeterde ontsluiting voor kustplaats Katwijk.

De verbrede Tjalmaweg tussen Leiden en kustplaats Katwijk is zaterdag 6 mei officieel geopend. Dat levert voordelen op voor de verbinding tussen Leiden en Katwijk. Nog meer kustplaatsen profiteren van de Tjalmaweg. Daarbij biedt ook de snelle fietsverbinding uitkomst voor recreatie en fietsverkeer naar Katwijk.

De Zuid-Hollandse gedeputeerde Frederik Zevenbergen (verkeer en vervoer) en directeur Johan van der Hoek van Boskalis Nederland, knipten samen het lint door, dat als symbolische toegang werd vasthouden door wethouder Gerard Mostert en burgemeester Cornelis Visser van Katwijk en wethouder Elfred Bus van Oegstgeest.

De openingshandeling was het startsein voor de open dag, waarvoor bijna 2.300 bewoners en belangstellenden zich inschreven om eenmalig over het asfalt te wandelen, skaten of fietsen. Wethouder Mostert: "Een mooie dag, die wij met de bewoners rond de Tjalmaweg beleven. De weg ligt langs een groot deel van Katwijk, wij hebben dan ook flink ingezet op een groene inpassing van de Tjalmaweg.” Burgemeester Visser beaamt het belang van de Tjalmaweg voor de gebiedsontwikkeling: "Met de nieuwe wijk Valkenhorst groeit de gemeente Katwijk met 5.600 woningen. Mobiliteit en bereikbaarheid zijn daarbij belangrijke thema’s. De RijnlandRoute als geheel en de Tjalmaweg in het bijzonder zijn daarom belangrijk voor Katwijk.”

Gedeputeerde Zevenbergen: "De vernieuwde Tjalmaweg is een grote verbetering voor de bereikbaarheid en economische ontwikkeling van deze regio. Met de andere twee delen van de RijnlandRoute gaat dat de komende jaren alleen maar beter worden.”

Voor toerisme en recreatie is deze verbrede weg naar de kust belangrijk. Daarbij kent de Tjalmaweg ook aansluitingen naar kustplaatsen Wassenaar en Noordwijk.


De verdiepte Tjalmaweg is verdubbeld en is gebouwd met een waterdichte folieconstructie. Dit had als voordeel dat er minder beton en bouwverkeer nodig was dan bij de traditionele manier van bouwen. Johan van der Hoek, directeur Boskalis Nederland: "Het was voor ons geen traditionele klus; we hebben de nodige innovaties en technieken ingezet om de 2000 meter lange folieconstructie, de viaducten en de Torenvlietbrug aan te leggen. Ik ben er trots op dat dit is gelukt.”


Brug Oegstgeest van Katwijk

De werkzaamheden aan de Tjalmaweg begonnen in 2020, met als eerste de bouw van de pijlers van de nieuwe Torenvlietbrug. Wethouder Bus van Oegstgeest: "De Torenvlietbrug verbindt onze gemeente met Katwijk. Aan het ontwerp van de brug en de inrichting onder de brug is veel aandacht besteed. Wij zijn in het bijzonder blij met de nieuwe wandkunst onder de brug, die deze zomer wordt aangebracht in de vorm van tegels van fossiele vissen.”


Naar 2 x 2 rijstroken

De ir. G. Tjalmaweg bij Valkenburg is verbreed van 2 x 1 naar 2 x 2 rijstroken en is voor een deel verdiept aangelegd. Er zijn twee nieuwe ongelijkvloerse aansluitingen gebouwd, Valkenburg-Oost en Valkenburg-West. Naast Valkenburg-West bouwde Boskalis de onderdoorgang voor de busverbinding HOV R-net. Naast de huidige Torenvlietbrug over de Oude Rijn is een nieuwe brug gebouwd; daardoor zijn er nu twee vaste bruggen, voor iedere rijrichting één. De parkstrook ten noorden van de Tjalmaweg wordt opnieuw ingericht. Het fietspad langs de Tjalmaweg wordt opgewaardeerd en is straks onderdeel van de snelfietsroute tussen Leiden en Katwijk.


Net als bij andere delen van de RijnlandRoute is bij de Tjalmaweg ruime aandacht besteed aan een goede inpassing in het landschap. Onder andere de aanleg van een lamellenwand met ruim 38.000 klimplanten langs de wanden van de verdiepte ligging van de Tjalmaweg zorgt voor weggebruikers en omwonenden voor een prettige beleving van de weg.


RijnlandRoute

De Tjalmaweg is het eerste projectdeel van de RijnlandRoute dat is opengesteld voor verkeer. Tot aan de zomer werkt Boskalis verder aan de afbouw van viaduct Valkenburg-West en de onderdoorgang voor de HOV-busbaan. Dit geldt ook voor inrichting van de parkstrook en aanleg van het snelfietspad aan de noordzijde van de Tjalmaweg. De ingebruikname van de N434/A44/A4 met de Corbulotunnel volgt medio 2024.

 

Trefwoorden: Tjalmaweg, Leiden, Katwijk, kust, recreatie, toerisme, infrastructuur

CELTH



||| Nieuws |||

05/06/26
Leonard Geluk wordt de nieuwe algemeen directeur van Natuurmonumenten
Leonard Geluk is nu nog algemeen directeur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en volgt bij Natuurmonumenten Pim van der Feltz op. Geluk zal 1 oktober 2026 bij Natuurmonumenten starten.
05/06/26
Kenniscentrum Kusttoerisme onderzoekt invloed toerisme op brede welvaart Zeeuwen
In samenwerking met Kenniscentrum Zeeuwse Samenleving start HZ Kenniscentrum Kusttoerisme een nieuw onderzoek naar de invloed van toerisme op de brede welvaart van de Zeeuwen.
04/06/26
Bijzondere postdocbeurs naar meerstemmig erfgoed en immersie in attracties
Dr. Ilja Simons en dr. Wim Strijbosch van Breda University of Applied Sciences (BUas) ontvangen beiden een postdocbeurs van Regieorgaan SIA voor vernieuwend onderzoek naar meerstemmig erfgoed en immersie in themed entertainment.
04/06/26
Exclusief voor leden
Erfgoed van bescherming naar vertrekpunt van nieuwe plannen
De nieuwe kaarten van het project Laat Erfgoed Spreken in Overijssel geven inzicht in de ruimtelijke keuzes. Ze laten zien waar grote ruimtelijke veranderingen worden verwacht én welk cultureel erfgoed daarbij van betekenis kan zijn.
04/06/26
Zit je evenement onder de stikstofnorm?
De VVEM introduceert exclusief voor haar leden de ‘Evenementen Stikstof Tool’. Met deze handige tool is te bepalen of je evenement boven of onder de grens voor stikstofdepositie blijft.
04/06/26
Exclusief voor leden
Van Hoorne en Burgers' Zoo bedenken musical met woestijndieren
Burgers’ Zoo presenteert van zaterdag 18 juli tot en met zondag 23 augustus 2026 een kleurrijke, educatieve musical over de dieren van Burgers’ Desert. Daarmee staat de vernieuwde Desert in de spotlight.
04/06/26
Wat is het support systeem achter de leefomgeving?
In toerisme en recreatie is de leefomgeving de basis voor veel activiteiten. Maar hoe zit de support voor de leefomgeving in elkaar? Daar gaat de Internationale Architectuur Biënnale Rotterdam (IABR) naar op zoek.
03/06/26
Toegankelijk toerisme: All aboard?
Het boek ‘All Aboard: de transitie naar toegankelijk toerisme’ markeert groeiende aandacht voor inclusie binnen toeristische sector.

||| Agenda |||

08/06/26
08/06/26 t/m 08-06-26: Recreatieve projectontwikkelingen: masterclass voor gemeenten
Recreatieve ontwikkelingen vragen om betere afwegingen: nieuwe masterclass voor gemeenten. Onder lei...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...
23/06/26
23/06/26 t/m 23-06-26: Vakdag Indoor recreatie en vakantieparken
incl. uitgebreid kennisprogramma & netwerk receptieDinsdag 23 juni 2026Dagrecreatie en verblijfs...