Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 11-05-2023
Auteur: Marc Gerlings

Nederlandse luchthavens zien groei aantal passagiers met bijna 40%

Nederlandse luchthavens zien groei aantal passagiers met bijna 40%

In het eerste kwartaal van 2023 reisden ruim 14 miljoen passagiers van en naar de vijf grotere luchthavens in Nederland. Dat is bijna 40 procent meer dan in het eerste kwartaal van 2022. Eindhoven Airport, Rotterdam The Hague Airport en Maastricht Aachen Airport verwerkten voor het eerst in vier jaar meer passagiers dan in hetzelfde kwartaal van 2019, het jaar vóór de coronapandemie. Dit meldt het CBS op basis van nieuwe cijfers.


In het eerste kwartaal vlogen 12,3 miljoen reizigers van of naar Schiphol; dat is 87 procent van het totaal aantal luchtvaartpassagiers van en naar Nederland. In dezelfde periode een jaar eerder waren dit nog 8,9 miljoen reizigers; een toename van 38 procent. Vergeleken met het eerste kwartaal van 2019, vóór de coronapandemie, reisden minder reizigers via Amsterdam (- 21 procent). Drie luchthavens verwerkten meer reizigers dan in het eerste kwartaal van 2019: Eindhoven Airport (+ 7 procent), Rotterdam The Hague Airport (+ 28 procent) en bij Maastricht Aachen Airport ging het om meer dan een verdubbeling.


In het eerste kwartaal van 2023 werd in het handelsverkeer 104,8 duizend keer gevlogen van en naar de vijf luchthavens van nationaal belang (Amsterdam Schiphol Airport, Rotterdam The Hague Airport, Eindhoven Airport, Maastricht Aachen Airport en Groningen Airport Eelde). Dat is ruim 14 procent meer dan in het eerste kwartaal van 2022, toen werd er 91,6 duizend keer gevlogen. Ruim 87 procent van deze vluchten in het handelsverkeer werd via Amsterdam Schiphol afgehandeld.


Bezettingsgraad 76%

In het eerste kwartaal was de gemiddelde bezettingsgraad van vliegtuigen van en naar de vijf nationale vliegvelden 76 procent. Dit betekent dat gemiddeld zesenzeventig van de honderd stoelen bezet waren. In hetzelfde kwartaal van 2021 waren slechts 35 van de 100 stoelen bezet. In het eerste kwartaal van 2019 was de gemiddelde bezettingsgraad 78 procent.


Daling vrachtvervoer door de lucht

De hoeveelheid vervoerde vracht door de lucht nam, in vergelijking met het eerste kwartaal van 2022, af met 12 procent tot 348 duizend ton. Amsterdam Schiphol Airport en Maastricht Aachen Airport (de luchthavens waar vracht wordt verwerkt) vervoerden respectievelijk 9 en 51 procent minder vracht, vergeleken met hetzelfde kwartaal van vorig jaar. Vergeleken met het eerste kwartaal van 2019 werd respectievelijk 13 en 62 procent minder vracht vervoerd. In het eerste kwartaal van 2023 werd ruim 96 procent van het vrachtvervoer per vliegtuig door Schiphol afgehandeld.

Trefwoorden: vliegen, luchthaven, Nederland, CBS, onderzoek

CELTH



||| Nieuws |||

21/05/25
Werkveldkandidaten gezocht voor Professional Doctorate in Leisure, Tourism & Hospitality
CELTH zoekt voor de professional doctorate kandidaten uit het werkveld. De PD biedt organisaties de kans om voorop te lopen in innovatie binnen de LTH-sector. Het traject, dat vier tot zes jaar duurt, combineert praktijkgericht onderzoek met concrete interventies.
20/05/25
Exclusief voor leden
Waarom we landgenoten tijdens vakantie vermijden
Hard praten, zeuren over het eten en alleen maar bezig zijn met geld. Maar liefst 69 procent van alle Nederlanders ergert zich tijdens de vakantie aan het gedrag van landgenoten.
15/05/25
Kun je voorspellen of het druk wordt in de natuur?
Welke factoren beïnvloeden het bezoek aan natuurgebieden? Is het de dag van de week, periode van het jaar, vakanties of feestdagen, zon, regen of wind of vrije dagen? Market Intelligence Analist van Toerisme Veluwe Arnhem Nijmegen, Pim Nouwens, dook in de data van de Visitor Data Monitor en kwam met interessante conclusies.
13/05/25
Klimaatrisico’s voor toeristische bestemmingen ontrafeld
CELTH onderzoekt samen met de Travel Foundation en Risklayer de klimaatrisico’s die bestemmingen lopen. Inmiddels doen wereldwijd zes bestemmingen mee aan de pilot die nog open staat voor meer deelnemers.
08/05/25
Prijsvergelijking en de populairste campings van Europa in 2025
Hoeveel betalen kampeerders voor een overnachting in Europa in 2025? Camping.info, een van Europa's beste campinggidsen, heeft de populairste campings voor meer dan 30 Europese landen geïdentificeerd.
22/04/25
Exclusief voor leden
Future Dikes krijgt steun van boekingsplatform
Natuurhuisje doneert 50.000 euro aan het project Future Dikes van Radboud Universiteit. Dijken vol natuur zijn niet alleen leuk voor recreanten maar het biedt dieren en insecten lange verbindingen met andere natuur.
17/04/25
Exclusief voor leden
Waar ga je naartoe op je eerste date?
Eerste dates brengen altijd onzekerheid met zich mee: het is niet makkelijk om overeenkomsten te vin...
10/04/25
Wegwijzer voor het meten van bewonersprofijt gepresenteerd
Vandaag is tijdens een LDA-Kennissessie de ‘Wegwijzer voor het meten van bewonersprofijt’ gepresenteerd. Deze wegwijzer biedt een overzicht van zowel voor de hand liggende als innovatieve methoden om bewonersprofijt te meten.

||| Agenda |||

26/05/25
26/05/25 t/m 26-05-25: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2025
De Breda University of Applied Sciences organiseert in samenwerking met het Ministerie van Infr...
27/05/25
27/05/25 t/m 27-05-25: HZ Changemaker Event
Op dinsdag 27 mei vindt het HZ Changemaker Event plaats. Dan wordt voor de tweede keer de HZ Changem...
27/06/25
27/06/25 t/m 27-06-25: Beleidsmakersdag
De Beleidsmakersdag staat zo vlak voor de vakanties in het teken van 'Vooruitwerken em verbinden ric...
27/08/25
27/08/25 t/m 27-08-25: CELTH Industry Day World Leisure Congress
Het World Leisure Congress (WLO) komt na 13 jaar weer terug in Europa en voor het eerst naar Nederla...
22/09/25
22/09/25 t/m 22-09-25: Toerisme Top 2025
De Toerisme Top wordt dit jaar op maandag 22 september in Noord-Holland georganiseerd. Het thema is ...