Deze website maakt gebruik van cookies.Meer informatieDeze melding verbergen

Geplaatst op: 21-04-2023
Auteur: Marc Gerlings

Zuiderzeemuseum 75 jaar maquette onthuld

Zuiderzeemuseum 75 jaar maquette onthuld
Kinderen van de maquettebouwers onthulden de vernieuwde maquette. Foto: Studio Merike.

Donderdag 20 april heeft in het entreepaviljoen van het Zuiderzeemuseum in het bijzijn van de donateurs de feestelijke onthulling van de houten maquette plaatsgevonden. De maquette is speciaal voor de 75ste verjaardag van het museum na crowdfunding volledig gerestaureerd en verlevendigd en is een eyecatcher in het vernieuwde entreepaviljoen.


De kinderen van de oorspronkelijke maquettebouwers, Sylvia en Robert Smit en Bouke, Piet, Dirk, Tinie en Martin Ent hadden de eer de maquette te onthullen; zij stapten door een ballonnenhaag heen. Sylvia is enigszins ontroerd en vindt het heel bijzonder om hierbij aanwezig te zijn: "Ik kan mij nog herinneren, dat mijn vader altijd met heel veel plezier aan deze maquette heeft gewerkt. Wat zou hij enorm trots en verrast zijn geweest met deze restauratie en verlevendiging. Hij is nu als eerbetoon in miniatuur in de maquette geplaatst. Hoe mooi is dat!” Ook Martin Ent laat namens zijn familie weten dat dit heel veel met hen doet. Ze vinden het geweldig dat zij hiervoor zijn uitgenodigd. Hun vader heeft de start van de maquette meegemaakt. "Het kostte mijn vader veel moeite om het los te laten. Hij had zo graag meer tijd aan de maquette willen werken. Ik zei dan tegen hem: "alle componisten hebben een onvoltooide symfonie. Deze is de jouwe.”

"Geen bestaand dorp”

Stephan Warnik, directeur van het Zuiderzeemuseum: "Veel bezoekers die in het entreepaviljoen aankwamen, wisten niet waar ze naartoe gingen; dat hun bezoek met een boottocht begon. Ook denken veel mensen dat het buitenmuseum een bestaand dorp is waar een muur omheen is gezet. Met de maquette kunnen we nu het verhaal vertellen van de bouw van het museum; dat alle panden uit verschillende plaatsen rondom de voormalige Zuiderzee op bijzondere manieren hierheen zijn verplaatst. Het is fantastisch dat deze onthulling in ons jubileumjaar plaatsvindt: de kers op de taart zullen we maar zeggen.”

Onderscheid met kleur en glans

In het heringerichte entreepaviljoen heeft de maquette een prominente plek in een prachtige glazen vitrine. Op schermen rondom staan touchscreens met informatie, geanimeerde foto’s en filmpjes over hoe de verschillende panden naar het buitenmuseum zijn verplaatst, waaronder het kaaspakhuis, de smederij en de kapel. Met een druk op de knop ontdek je het verhaal achter een aantal panden, komt de rook uit de schoorstenen van de kalkovens, draaien de wieken van de molen en vaart de veldschuit door de grachten. Bij aanraking van het scherm krijgt de betreffende plek op de maquette (met behulp van projectie) kleur en glans.

Crowdfunding met cadeau voor de gevers

In recordtijd werd het streefbedrag van 30.000 euro bereikt (293 schenkers). Op maandag 17 januari 2022 sloot de allereerste crowdfundingactie van het museum met een eindbedrag van 45.895 euro. Donateurs droegen niet alleen een steentje bij aan de restauratie en verlevendiging van de maquette, maar ontvingen er ook iets bijzonders voor terug. Zestig van hen ontvingen na afloop van de onthulling een certificaat met een foto van hun eigen miniatuur in de maquette. Dit als dank voor hun donatie van 150 euro. Naast alle gulle donaties van zowel particulieren als bedrijven uit de regio hebben ook de Vereniging Vrienden van het Zuiderzeemuseum en de Jacob van Wagtendonk Stichting bijgedragen aan de maquette.

Trefwoorden: museum, beleving, 75 jaar

CELTH



||| Nieuws |||

15/05/25
Exclusief voor leden
Fenix, de nieuwe blikvanger van Rotterdam
Op donderdag 15 mei opent Koningin Máxima Fenix: het nieuwe kunstmuseum over migratie in Rotterdam. Blikvanger is de dubbel gedraaide trap van blinkend roestvrijstaal in het hart van het gebouw en boven het dak uitmondt in een panoramadak.
09/05/25
Subsidies uit regiodeal 'Veluwe in Balans' voor toeristische toegangspoorten Eerbeek en Nunspeet
De provincie Gelderland heeft de eerste twee subsidies toegekend vanuit de regiodeal ‘Veluwe in Balans’. Dit maakt de herinrichting van het stationsgebied in Eerbeek tot toeristisch overstappunt en de ontwikkeling van het bezoekerscentrum in Nunspeet mogelijk.
07/05/25
Exclusief voor leden
Amsterdam verandert
Amsterdam bestaat 750 jaar. De stad met zijn vele grachten is een ware magneet voor toeristen. Hoe verandert deze toekomst na zijn verjaardag? Dat beeld kun je opstellen na de ToekomstTiendaagse.
06/05/25
Jongeren en kunstenaars verbeelden vrijheid en onvrijheid in bijzondere kunstinstallatie
Burgemeester Theo Weterings van Tilburg heeft op 3 mei in de LocHal de audiovisuele kunstinstallatie Het Geheugen geopend. Dit is een project van Brabant Herinnert, een Brabants samenwerkingsverband dat zich inzet om de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog levend te houden en door te geven aan nieuwe generaties.
02/05/25
Vanaf 14 mei slaapt De Prinses op de Erwt in het Sprookjesbos
Vanaf woensdag 14 april is het Sprookjesbos van de Efteling een nieuw sprookje rijker. Dit keer is het een gezongen vertelling.
25/04/25
Provincie Groningen investeert in vrijetijdsaanbod Ommeland
Groningen wil deze zomer bruisen en de provincie trekt de portemonnee. Met een nieuwe subsidieregeling wil de provincie ondernemers en organisaties stimuleren om het vrijetijdsaanbod in het Ommeland te versterken en onder de aandacht te brengen.
24/04/25
BinnenhofBuiten doneert spiegelend kunstwerk aan Flora Restaurant en Filmhuis
Het Haagse stadsprogramma BinnenhofBuiten schenkt een monumentaal kunstwerk van de Haagse kunstenaar Marleen Sleeuwits aan Flora Restaurant en Filmhuis.
22/04/25
Twee Utrechtse informatiepunten open Hollandse Waterlinies en Neder-Germaanse Limes
In de provincie Utrecht zijn twee nieuwe informatiepunten geopend over het UNESCO Werelderfgoed: de Hollandse Waterlinies en de Neder-Germaanse Limes.

||| Agenda |||

20/05/25 t/m 22-05-25
20/05/25 t/m 22-05-25: Week van de Self Service
Vanaf 25 juni 2025 verandert de wetgeving rond selfservice-oplossingen ingrijpend door de inwerkingt...
20/05/25
20/05/25 t/m 20-05-25: LDA Kennisdag: Innovatie in data
Op dinsdag 20 mei staat, op de LDA Kennisdag 2025, alles in het teken van innovatie in data&nbs...
27/05/25
27/05/25 t/m 27-05-25: HZ Changemaker Event
Op dinsdag 27 mei vindt het HZ Changemaker Event plaats. Dan wordt voor de tweede keer de HZ Changem...