Geplaatst op: 28-03-2023
Auteur: Marc Gerlings

Symposium over eerlijke online beïnvloeding

Symposium over eerlijke online beïnvloeding

Op woensdag 5 april 2023 houdt de Autoriteit Consument & Markt (ACM) een symposium over online beïnvloeding in commerciële digitale omgevingen.

Het evenement staat in het teken van het 10-jarig bestaan van de ACM en het kijkt zowel naar de huidige stand van zaken rondom online beïnvloeding als ook naar ontwikkelingen op dit vlak die op digitale consumenten af gaan komen. Het evenement schetst ook de gevolgen voor de praktijk van e-commerce van de recent geüpdatete ACM-Leidraad Bescherming Online Consument. Het is één van de strategische doelstellingen van de ACM om digitale consumenten en digitale markten te beschermen tegen oneerlijke en misleidende online beïnvloeding, ook wel dark patterns genoemd.


Als gevolg van dark patterns doen consumenten aankopen die niet in hun belang zijn. De inzet van dark patterns kan ook concurrentie tussen bedrijven verstoren. Verschillende onderzoeken wijzen uit dat dark patterns nog steeds op grote schaal worden in gezet in e-commerce, op sociale media en in apps. Ook is duidelijk dat consumenten zich vaak niet of nauwelijks kunnen wapenen tegen de inzet van dergelijke technieken.


Met dit symposium vraagt de ACM aandacht voor de consumentenproblematiek die ontstaat ten gevolge van het gebruik van dark patterns op websites en platforms en in games en apps. Het symposium belicht ook de wettelijke grenzen die bedrijven moeten respecteren bij de inzet van online beïnvloedingsmethoden zoals die zijn vastgelegd in de wet en de leidraad van de ACM.


Eerlijk Design in E-commerce

Wat: Symposium Eerlijk Design in E-commerce
Waar: ACM, Muzenstraat 41, Den Haag / online (hybride bijeenkomst)
Wanneer: 5 april, begintijd 15.00 (eindtijd circa 17.30 met aansluitend een borrel)
Voor wie: Voor marketeers, online ondernemers, wetenschappers, toezichthouders en beleidsmakers
Voertaal: Engels

 

Trefwoorden: online, marketing

CELTH



||| Nieuws |||

09/03/26
Digitale euro in Nederlands betaalverkeer
Makkelijk betalingsverkeer vinden gasten bij horeca, campings en attracties heel fijn. De betaalopties gaan veranderen. DNB wil dat bankbiljetten en munten, als enige vorm van publiek geld, ook in digitale vorm beschikbaar komen via de digitale euro. Het betalingsverkeer gaat nog verder veranderen.
09/03/26
Exclusief voor leden
Safe assist maakt indoor karten veiliger
Wat als er een aanrijding gebeurt? Leisure centrum Playdôme Roosendaal introduceert Safe Assist bij het indoor karten dat ingrijpt als karts te dicht bij elkaar komen.
09/03/26
Sterke groei Nederlands toerisme naar St. Maarten
St. Maarten heeft in 2025 een forse groei in het toerisme beleefd. Het aantal reizigers per vliegtuig steeg tot ruim 855.000, daarnaast bezochten bijna 1,6 miljoen cruisepassagiers het eiland. Ook de belangstelling vanuit Europa bleef groot, met een opvallend sterke groei vanuit Nederland (+148%).
09/03/26
Koning opent vernieuwd museum Spinozahuis
Koning Willem-Alexander opent woensdag 8 april het vernieuwde museum Het Spinozahuis in Rijnsburg.
06/03/26
Eveline Buter directeur NP Hollandse Duinen
Op 23 maart start Eveline Buter als directeur van Nationaal Park Hollandse Duinen. Zij volgt Georgette Leltz op die met pensioen gaat.
06/03/26
5x immaterieel erfgoed voorgedragen
Gisteravond maakt de Raad voor Cultuur in een adviesbekend welk immaterieel erfgoed kansrijk is om te worden opgenomen op UNESCO's 'Representatieve lijst van het immaterieel cultureel erfgoed van de mensheid'.
06/03/26
Exclusief voor leden
Bijna 40 miljard euro omzet voor Lufthansa
Bijna 40 miljard omzet en onder meer 135 miljoen passagiers zorgen voor 2 miljard euro aan winst ove...
05/03/26
Exclusief voor leden
Verbouwing Westfries Museum leidt naar oudste stenen huis van Hoorn
Hoorn heeft onverwacht een nieuwe attractie erbij. Tijdens het funderingsherstel van het monumentale hoofdgebouw van het Westfries Museum aan de Roode Steen uit 1632 zijn zware middeleeuwse muren, kelders en zelfs een stenen traptoren van het oudste bakstenen huis van Hoorn tevoorschijn gekomen.

||| Agenda |||

10/03/26
10/03/26 t/m 10-03-26: Opendeurdag Experience Factory Antwerpen; Europa’s grootste Indoor FEC Attractie
Primeur Langste E-Kart circuit van Europa en TimeMissionDatum: dinsdag 10 maart 2026Locatie: Michiga...
02/04/26
02/04/26 t/m 02-04-26: Trendcongres Toerisme 2026
Het Trendcongres Toerisme 2026 is op donderdag 2 april 2026 bij Saxion Hogeschool in Deventer. De ed...
22/04/26 t/m 23-04-26
22/04/26 t/m 23-04-26: Independent Hotel Show Amsterdam
A firm fixture in the calendar of independent hoteliers and industry professionals alike, the show p...
21/09/26 t/m 23-09-26
21/09/26 t/m 23-09-26: Gastvrij Rotterdam
Gastvrij Rotterdam is dé horeca vakbeurs voor ambitieuze horecaprofessionals in Rotterdam Aho...